Ochutnávka vín Jižní Francie & Bordeaux

Ochutnávka "Jižní Francie & Bordeaux" dne 20.1.2014

Dobrá Francie za dobrou cenu

Vína nižší střední kategorie z oblastí jižní Francie a Bordeaux nám představil ve Viničním altánu Luboš Osička z dovozní společnosti Domaine R&W. Velmi zajímavá vína, často z malých vinařství, která se pyšní pěkným poměrem cena/výkon.

Přiznám se, že „legislativě” francouzských vín příliš nerozumím, přestal jsem ji sledovat někdy v roce 2004, kdy jsem naposledy zakoupil francouzskou „vinnou bibli” - průvodce Hachette. Od té doby se mnohé změnilo, a zdá se mi, že i ještě více zkomplikovalo. A tak mne zajímá jen to, zda mi víno chutná, a jaká je jeho cena v poměru ke kvalitě. V tomto směru mi prezentace Luboše Osičky plně vyhovovala.

Ochutnali jsme devět vín, z toho dvě bílá, jedno růžové a šest červených. Vína z Bordeaux, jižní Rhôny a oblasti Lanquedoc-Roussillon.

Vstupním, a také prvním ze tří vín ze „staré farmy” bylo bílé La Vieille Ferme blanc 2011 z vinařství rodiny Perin, která vlastní proslulé Chateau de Beaucastel v Chateauneuf-du-Pape. Ochutnávané víno, cuvée čtyř odrůd v čele s Grenache blanc, pochází z oblasti Luberonu. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a stopa vyššího alkoholu (13,5 %). V chuti ovocně-minerální, kulaté, ale málo šťavnaté, a jen s jemně pikantní dochutí. Víno působí trošku unaveně.

Poté jsme zavítali do Bordeaux, konkrétně do oblasti Entre-Deux-Mer, a vinařství Chateau Sainte Marie. Víno Vieilles Vignes (staré keře) 2011, cuvée odrůd Sauvignon (70 %), Semillon (25 %) a Muscatel (5 %) bylo mnohem sofistikovanější. V pěkné vůni světlé ovoce, květiny s náznakem máslových tónů. V chuti suché, ovocně-květinové se stopou černého bezu. Tělo plnější s příjemně pikantní dochutí. Hedzké víno za trošku vyšší cenu.

Jediným růžovým byl bylo další víno ze „staré farmy” - La Vieille Ferme rosé 2012, cuvée odrůd Grenache, Syrah a Cinsault. Ve vůní zralé, možná kompotované jahody. V plnější ovocné chuti se opět objevují jahody, ale možná i tóny malin. Suché víno se středně pikantním závěrem.

Prvním červeným bylo opět víno z vinařství Famille Perin na území bývalé farmy. La Vieille Ferme rouge 2012, cuvée odrůd Grenache, Syrah a Mourvédre, nabídlo ve vůni tmavé peckoviny. V bohatě ovocné chuti (třešně, višně) bylo suché se stále ještě zřetelnými, jen pomalu sládnoucími tříslovinami. Solidní červené za pěknou cenu.

Následující pětice vín však představovala minimálně o stupínek vyšší kvalitu. Nejprve Côtes-du-Rhône Tradition AOC 2009 z Domaine de la Janasse. Cuvée odrůd Grenache (dominantní), Syrah, Cinsault a Mourvédre bylo ve vůni bohaté na tmavé ovoce, možná v trošku džemovitém provedení, a se stopou kůže. V uhlazenější a velmi ovocité chuti je zřetelná tmavá lesní směs. Víno má lehce pikantní závěr. Dobře pitelné víno za příznivou cenu.

Následující víno z jižní Rhôny, Plan Pégau rouge z Domaine du Pégau, představuje základní víno ze slavného vinařství v Chateuneuf-du-Pape. „Stolní”, neročníkové víno z odrůd Grenache (75 %), Syrah (20 %) a Mourvédre (5 %) představuje kvalitu, která v poměru s cenou rozhodně potěší, a předčí mnoho vín s názvem Chateuneuf-du-Pape na etiketě. Ve vůni kořenité tmavé ovoce a lehké živočišné tóny, především kůže. V chuti opět směs tmavého ovoce, káva, kůže, jemné třísloviny a stopa dřeva po zrání ve velkém dřevěném sudu. V závěru nechybí lehká pikantnost.

Marquis de Bordeaux AOC 2010, cuvée odrůd Merlot (60 %) a Cabernet Franc (40 %) je typem dobře „vyladěného” vína pro širší spektrum konzumentů. Není to hluboké a výrazně sofistikované víno, ale splňuje mnohá kritéria, kvůli kterým toto víno obecně chutná: středně plné tělo, bohatá ovocná vůně i chuť (tmavé ovoce, decentní stopa čokolády), náznak pikantnosti v závěru a jemné, spíše sladké třísloviny. Víno zrálo v již použitém dubovém sudu.

O poznání lepší bylo pro mne Chateau Lauriol 2007 z apelace Côtes de Francs v oblasti Bordeaux. Stoprocentní merlot s vůní tmavých peckovin s náznakem jižních bylin a kůže. Tělo již výrazně nazrálé, uhlazené a s dotykem kůže a čokolády v jemně pikantní dochuti. Víno z ne špičkového ročníku v Bordeaux je zřejmě na svém vrcholu.

A na ten nejvyšší bych postavil závěrečné víno z oblasti Lanquedoc-Roussillon, Chateau d'Angelés Classique 2009, La Clape. Víno z atraktivní přírodní rezervace u masivu La Clape vyrábí rodina Erica Fabrého, který se svou ženou odešel ze slavného Chateau Lafite-Rothschild v Bordeaux a založil zde vlastní vinařství. Chateau d'Anglés Classique rouge 2009 je mimořádně zdařilou ukázkou vína GSM (Grenache, Syrah, Mourvédre). Ve vůni tmavá lesní směs, čokoláda a jemná kůže. Chuť plná, vyvážená, extraktivní, bohatá na tmavé ovoce. Dochuť pak delší se sametovými tříslovinami. Skvělý poměr cena/výkon!

A takto vína hodnotil „”vrcholový tým": Chateau d'Angeles Classique rouge - 9,2 bodu (z 10 možných), Chateau Lauriol - 9,1 b., Chateau Sainte Marie Blanc a Plan Pégau rouge - 8,8 b., Domaine de la Janasse Tradition 2009 - 8,7 b., La Vieille Ferme rouge - 8,3 b., La Vieille Ferme rosé - 8,2 b. a La Vieille Ferme blanc - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý