Ochutnávky 2015

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 21.12.2015

Před Vánoci opět tradičně

Tradiční předvánoční ochutnávka ve Viničním altánu byla opět ve znamení Rodinného vinařství Kubík z Velkých Bílovic. A také již tradičně s prezentací „pražského tykadla” vinařství Honzy Vorby. A ještě jednou tradičně - s nadějí, že po mnoha letech přijede i vinař Michal Kubík, jehož vína nás na konci roku vždy tak potěší. Takže doufáme.

Ochutnávka "Neobyčejná vína Ondřeje Brdečka z Kobylí" dne 19.12.2015

Opět (ne)obyčejná vína Ondřeje Brdečka

Ondřej Brdečko nás letos navštívil se svými víny pro něj v trochu netradičním čase - pár dní před Štědrým večerem. A byl to od něj hezký dárek! Přivezl totiž nejen několik velmi mladých vín stočených přímo z tanku, ale i něco z archívu ve svém sklepě v Kobylí.

Ochutnávka Vinařství Rauš (Mikulov) dne 17.12.2015

Do „rauše” s víny od Rauše

Mikulovský vinař Miroslav Rauš již podruhé navštívil Viniční altán, aby nám představil svá vína, tentokrát v drtivé většině novinky z ročníku 2014. A opět jsme se těšili z produktů jeho mistrovské ruky zkušeného sklepmistra.

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 10.12.2015

Třetí bulharské kolo - a nejlepší!

V pořadí letošní již třetí kolo přechutnávaní vybraných bulharských vín, která k nám dováží Georgi Ivančev, bylo, pokud jde o kvalitu vín, rozhodně nejlepší. Ve Viničním altánu jsme tentokrát v poměrně komorním prostředí (ti, kteří nepřišli, mohou jen litovat) ochutnali deset vín, z toho dvě bílá a osm červených.

Ochutnávka Vinařství Bučkovi (Sudoměřice) dne 08.12.2015

Když ochutnáte „víno s příběhem”

Víno s příběhem - tak lze nazvat prezentaci Františka Fuksy o dlouhé cestě Františka Bučka ze Sudoměřic za vínem do Rakouska a zpět. Dlouholetý spolupracovník a hlavně prodejce vín nenapodobitelného vinaře z pod Bílých Karpat nám na přikladu tohoto v Praze poměrně málo známého enologa ukázal, že i na těch nejsevernějších cípech moravského vinařského regionu mohou vzniknout originální a výborná vína. Hosté vybraných pražských restaurací to mohou jen potvrdit.

Ochutnávka "Vinný pozdrav z Řecka a Gruzie" dne 03.12.2015

Řecko-gruzínské přechutnávání

Rozhodně velmi zajímavě vyzněla degustace ve Viničním altánu, během níž jsme střídavě ochutnávali řecká a gruzínská vína. Andrea Toušová z dovozní společnosti Kupsivino.cz pro nás připravila celkem jedenáct vín, z toho sedm řeckých a čtyři gruzínská, v drtivé většina z vinařství Dionýsos (Řecko) a Bessini (Gruzie). Celkem pět bílých, jedno růžové a pět červených.

Ochutnávka Bettina Lobkowicz - Vinařství (Mělník) dne 01.12.2015

Lobkowiczká vína opět s paní Bettinou

Po dvou letech ve Viničním altánu opět s mělnickou vinařskou Bettinou Lobkowicz. Na atmosféře vinného večera to bylo znát. Tím spíš, že v porovnání s výbornou loňskou prezentací se mi tentokrát vína zdála ještě o fous lepší. Paní Bettina připravila deset vzorků z ročníků 2010 až 2015, sedm bílých (včetně dvou sektů) a tři červené.

Ochurnávka Quinta de Santa Eufemia (Porto) dne 26.11.2015

Krásný závěr sladšího podzimu

A přišlo ve Viničním altánu již tradičně sladší období. Po několika portských a dalším sladkém víně z Portugalska následovala vína z Tokaje, a nyní konečně devět portských kousků. To vše během jednoho měsíce. Martina Košanové z dovozní společnosti Dobré Portské, s.r.o. nám připravila vína z malého, ale špičkového vinařství Quinta de Santa Eufemia. Od těch jednodušších, až po těžší kalibr v podobě desetiletého, a především dvacetiletého portského.

Ochutnávka Rodinné vinařství Drmola (Bavory) dne 24.11.2015

Krásně uvolněný vinný večer

A bylo veselo, a krásné víno chutnalo! Tak bych stručně charakterizovat atmosféru prezentace vín Vinařství Drmola v podání Jaroslava Drmoly a jeho spolupracovníka, technologa a sommeliera Lukáše Polišenského.

Ochutnávka "Krásná vína z Tokaje" (Maďarsko) dne 20.11.2015

Komorní a skvělý tokajský večer

V porovnání s přechozími degustacemi ve Viničním altánu jsme skvělá tokajská vína ochutnávali v poměrně komorním prostředí. Nicméně všichni, které odradilo nevlídné počasí, mohou jen litovat. MUDr. Dana Chvátalová z dovozní firmy Vinarka.cz nám i letos připravila krásnou sestavu deseti vín od čtyř tokajských vinařů. Vína suchá, polosuchá, sladká i nejsladší.

Ochutnávka Anakena Wines (Chile) dne 18.11.2015

ONA, a zase ONA!

Chilské vinařství Anakena nepatří mezi největší, ale rozhodně mezi nejvyhlášenější v zemi a hlavně v zahraničí. A platí to i o Česku. Ve Viničním altánu měla vína z Anakeny premiéru již počátkem ledna 2007. Od té doby jsme je ochutnali již čtyřikrát, z toho dvakrát s prezentací jejich dovozce Františka Fuksy ze společnosti Vinitis, s.r.o.

Ochutnávka "Svatomartinská a další mladá vína 2015" dne 11.11.2015

Mladá vína s vyšší kvalitou

Z přibližně stejné nabídky Svatomartinských a dalších mladých vín jako loni, kterou tentokrát připravil Viniční altán jsem letos opět vybral dvanáct vzorků. Dopoledne v 11 hodin a 11 minut jsme ochutnali šest vín, ale pouze jen dvě, která jsme ochutnali večer. I tak jsem věřil, že proti loňsku bude kvalita vín nesrovnatelně vyšší.

Ochutnávka "Vína od Rýny & Mosely (Německo)" dne 09.11.2015

Opět ve znamení ryzlinků

Pět ryzlinků, jedno cuvée (s ryzlinkem) a tři další odrůdová vína - takovou sestavu nám tentokrát připravil Vladislav Pajdla z dovozní společnosti VSP Všenory, s.r.o. na své každoroční prezentaci vín od Rýna a Mosely ve Viničním altánu.

Ochutnávka "Vína z Chile & Argentiny" dne 29.10.2015

S Jorgem po Chile a Argentině

Osm chilských a dvě argentinská vína jsme ochutnali na letošní prezentaci vín z nabídky dovozní společnosti OpenWine ve Viničním altánu.

Ochutnávka "Exkluzívní Itálie od severu na jih" dne 26.10.2015

Italská vinná hitparáda

Mimořádnou sestavu italských vín nám ve Viničním altánu představil Mikuláš Duda ze společnosti VinoDOC. Mezi jedenácti víny ze sedmi vinařských oblastí Itálie od severu na jih byly i takové lahůdky, jako jsou Barbaresco a Brunelo di Montalcino.

Ochutnávka "Z Portugalska nejen portské" dne 22.10.2015

Lahůdky na portugalském putování

Krásné putování za portugalskými víny včetně portských nám nabídla ve Viničním altánu Petra Čermáková z dovozní společnosti CerFis Wine. Rozhodně potěšily příjemné zážitky z prezentace i přechutnávání výborných vín, kterých bylo tentokrát deset. A za zmínku stoji také extra panenské olivové oleje, které jsme v závěru večera ochutnali. Opravdu harmonický zážitek!

Ochutnávka Vinařství Kněží hora (Bzenec) dne 15.10.2015

Zdařilá premiéra bzeneckého sklepa

Kamila Ingrová z rodinného Vinařství Kněží hora v Bzenci nám ve Viničním altánu představila jedenáct vín, převážně z ročníku 2013.

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 13.10.2015

Druhé kolo bulharské supersérie

Další sérii výborných bulharských vín nám ze své dovozní nabídky představil ve Viničním altánu Georgi Ivančev. A byla to radost přechutnávat tato vína. Z celkového počtu deseti vzorků byly dvě bílé a osm červených, z malých i větších vinařství v různých částech Bulharska.

Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec dne 07.10.2015

Paleta zdařilých „čtrnáctek”

Pro již tradiční podzimní degustaci vín z Vinařství Waldberg Vrbovec ve Viničním altánu připravil Václav Beran, zástupce vinařství, deset bílých vín, všechna z ročníku 2014. A musím konstatovat, že vína patřila absolutně k tomu nejlepšímu, co jsme letos ve Viničním altánu z tohoto ročníku ochutnali. Pochopitelně moravská!

Ochutnávka "Alfonso Boeri a další vinařství z Piemontu (Itálie)" dne 05.10.2015

Piemontské vinné dostaveníčko

Další tucet piemontských vín ze své dovozní nabídky nám ve Viničním altánu představil jeho pravidelný host František Šamla. Téměř polovina pocházela z rodinného vinařství Boeri Alfonso, zbývající pak z dalších piemontských vinařství (po jednom z každého).

Ochutnávka "Španělsko od severu k jihu" dne 29.09.2015

Atraktivní novinky na španělském přechutnávání

Spoustu novinek z nabídky dovozní společnost BMC Brno, s.r.o. nám představil pravidelný host Viničního altánu Vladimír Hrbek, velký milovník vín (hlavně španělských) a známý mezinárodní degustátor. Tucet španělských vín od severních až po jižní denominace jsme ve svižném tempu ochutnali, polaskali se s nimi, a ti zodpovědní si i nějaké láhve zakoupili. Při skvělém poměru cena/výkon u většiny vín to totiž nebyl tak velký problém.

Ochutnávka Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad) dne 22.09.2015

Klášterní vína s potěšením i humorem

Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství nám i letos nabídl k ochutnání bohatou paletu třinácti vín, tentokrát z ročníků 2012 až 2014. A letos bílá vína tvrdě „dotírala” na tradiční červenou špičku z rajhradského sklepa.

Ochutnávka Vinařství Jakubík - Víno pro náročné (Zlechov) dne 17.09.2015

Bílá elita od Jakubíka

Premiérové ochutnávání vín ze zlechovského Vinařství Jakubík ve Viničním altánu nám přineslo mimořádně atraktivní vinný zážitek. A to nejen díky bohaté paletě třinácti vín, ale i vstřícnému a zároveň informačně bohatému povídání Břetislava Jakubíka, jehož otec František rozhodně patří mezi ikony moravského vinařství v druhé polovině minulého století.

Ochutnávka Viňa Teillery & Vino Campero (Chile) dne 15.09.2015

Koktejl chilské kvality

Jako již tradičně jsme po roce ve Viničním altánu opět přivítali „Duo Productos Latinos” - Josefa Uhlíka a Rodriga Schmidta. Tentokrát nám představili deset vín, včetně mnoha novinek. A jednou z nich byl i vzorek z italského Veneta. Zbytek pochopitelně z Chile!

Ochutnávka "Šest vinařství z Rakouska" dne 10.09.2015

Červená špička před veltlíny a ryzlinky!

Andreas Aigner z dovozní společnosti Stabrix, s.r.o. nám již tradičně představil zajímavý výběr rakouských vín z bohaté firemní nabídky. Podstatnou část tvořily veltlíny a ryzlinky, ale své uplatnění našly i další bílé odrůdy, stejně jako tradiční červená vína.

Ochutnávka Vinařství U sv. Martina Radim Osička (Velké Bílovice) dne 08.09.2015

Nasládlé, pikantní, šťavnaté...

O tom, že ročník 2014 byl pro většinu moravských vinařů velmi náročný, nás přesvědčil Radim Osička z Vinařství U svatého Martina ve Velkých Bílovicích. Vysoké kyseliny u méně však vyzrálých hroznů nesrážel chemií, ale kompenzoval je větším zbytkovým cukrem. Devět ochutnávaných vzorků z ročníku 2014 bylo proto buď polosuchých, nebo polosladkých. Díky vyšší kyselině byla vína živá a svěží, žádné stojaté sladké vody.

Ochutnávka Cramele Recas & Wine Princess Opět to nejlepší z Rumunska dne 03.09.2015

Atraktivní kousky z Rumunska

Tucet vín z prvotřídních rumunských vinařství Cramele Recas a Wine Princess nás opět přesvědčil o jejich vysoké kvalitě. Pokud jde o bílá vína, tady to není tak zcela jednoznačné, nicméně i zde se stále častěji objevují atraktivní kousky. Červená však jednoznačně potvrzují skvělý poměr cena/výkon.

Ochutnávka Vinařství Košulič (Hustopeče) dne 01.09.2015

Zbytkovému cukru navzdory...

Ani „portské”, ani „sherry”, ale prostě moravské fortifikované, neboli dolihované víno. U nás poměrně vzácnost. Letos již podruhé nám Pavel Košulič z Hustopečí představil svá speciální vína, s jejichž výrobou to není nikterak jednoduché. A přitom nemluvím o technologii, ale o administrativě a neuvěřitelné byrokracii vůbec, o což se stará naše socialistická „Strakovka”. I díky ní například dováží hustopečský vinař čistý alkohol na dolihování až z Itálie.

Ochutnávka "Krása moselských vín" dne 26.08.2015

Moselské vlny a vlnky

Snad ještě nikdy jsme ve Viničním altánu neochutnávali takový počet moselských ryzlinků během jednoho večera. Zástupci dovozní společnosti Ryzlinkárna, s.r.o. Petr Kasal, Alexandr Klimant a Tomáš Zbořil nám představili devět vín od Mosely a jejich přítoků (Saara a Ruwer).

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 24.08.2015

Dvojnásobné osvěžení s Proqinem

O krásné osvěžení a dobrou náladu se nám ve Viničním altánu jako již tradičně postaral Martin Prokeš z rodinného vinařství Proqin ve Velkých Němčicích.

Ochutnávka Vinařství Bukovský (Kobylí) dne 18.08.2015

Vévodily archivní bobule

Bohatou paletu třinácti vín nám představil ve Viničním altánu jeho častý host, Antonín Bukovský z rodinného vinařství v Kobylí. V drtivé většině to byla vína z ročníku 2013 (10 vzorků). Zřejmě se tím chtěl „vykoupit” za menší zpoždění, stejně jako předloni.

Ochutnávka Sklep na Bařině (Čejkovice) dne 12.08.2015

Ve vedru ze Sklepa na Bařině

Hodně vody proteklo (včetně jedné povodňové) v Botiči pod Gröbovkou od doby, kdy nás naposledy navštívil s čejkovickými víny Tomáš Bařina z rodinného vinařství Sklep na Bařině.

Ochutnávka Vinařská škola Valtice, Školní sklep Venerie dne 10.08.2015

Na zkušené ve valtické škole

Po dlouhých sedmi letech jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína ze Školního sklepa Venerie při Vinařské škole Valtice. Enolog vinařství Lubomír Tichý nám představil deset vín, která nabídla kvalitu hodnou zkušených vinařů. A to včetně vín z problémového ročníku 2014, která nadělala mnohým vinařům a následně i milovníkům kvalitních vín hodně starostí.

Ochutnávka Vinařství Roman Komarov (Ivančice) dne 22.07.2015

Vstřícná vína od vstřícného vinaře

Můj oblíbený vinař a pravidelný host Viničního altánu Roman Komarov z Ivančic na nás nezapomněl ani letos. Tentokrát přivezl deset vzorků z ročníků 2011 až 2014 - vina bílá, růžová i červená.

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 20.07.2015

Dobroty ze znovínské kuchyně

Karel „Charlie” Slavík nám pár dní po svém návratu z Ameriky představil něco nového i staršího ze znovínské vinné kuchyně. Celkem tucet vín, z toho deset bílých.

Ochutnávka Ampelos Vrbovec, a.s. dne 16.07.2015

Výborná bílá, červené „oříšky”

Vína z Vrboveckého Ampelosu opět po třech letu ve Viničním altánu, tentokrát bez Lukáše Kyliána. Deset vín z ročníků 2011 až 2014 nám představil zástupce vinařství Jaroslav Geršl.

Ochutnávka Rodinné vinařství Gréger (Rakvice) dne 14.07.2015

Z Rakvic ve veselém stylu

Premiéra malého vinařství z Rakvic byla vedena ve veselém stylu, o což se postaral Michal Gréger, jeden z dvojice bratrů, která má vinařství pod palcem. z toho. Vína byla trošku poplatná nepříliš dobrému ročníku 2014, a představovala tři čtvrtiny všech vzorků - tedy devět. Velká část z nich nebyla úplně ideálně vyzrálá, u mnohým byla navíc zřetelná lehounká hořčinková stopa po loni všudypřítomných plísních. Nicméně i tak jsem si mohl vybrat několik favoritů, kteří potěšili moje patro.

Ochutnávka "Sicílie, Apúlie & další Itálie" dne 08.07.2015

Vinný příval z italského jihu

Dalibor Salivar nás prostřednictvím své dovozní firmy Víno SD pravidelně zásobuje víny z Itálie, především z její jižní části, tedy z Apúlie a Sicílie. A nebylo tomu jinak ani tentokrát. Do Viničního altánu přivezl jedenáct italských vín, z toho osm z jihu země.

Ochutnávka Nesyt Lake Wines (Sedlec u Mikulova) dne 07.07.2015

Překvapení od rybníka Nesyt

Bylo to pro mne velké překvapení. Přiznám se totiž, že ještě letos na jaře jsem neměl o anglickém vinaři Malcolmu Russellovi ze Sedlce u Mikulova ani páru. A vinařství Nesyt Lake Wines jsem snad považoval za nějakou malou farmu na Novém Zélandě. A teď jsem rád, že jsem Malcolma poznal, stejně jako jeho výborná vína. No uznejte - Angličan, a vinaří na jižní Moravě. Kdo to kdy viděl!?

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 02.07.2015

Žhavá vína ve žhavém létě

Georgi Ivančev dováží z Bulharska prvotřídní vína. A několik z nich, konkrétně deset z vinařství v Thrácké nížině, nám také představil. Škoda, že panovalo tak žhavé letní počasí, jinak by krásná červená vína ještě více vynikla.

Ochutnávka Rodinné vinařství Baláž (Dolní Dunajovice) dne 30.06.2015

Příjemný návrat vín od Balážů

Po několika letech jsme mohli ve Viničním altánu znovu ochutnat vína z dolnodunajovického Vinařství Baláž. Vinař Jiří Baláž nám připravil k ochutnání deset vín, v drtivé většině z loňské sklizně. A přivezl s sebou také ve Viničním altánu z minulých let dobře známého hosta Petra Očenáška (prezentoval například vína z Vinařství Reisten), který nám vína i vinařství blíže představil.

Ochutnávka Vinařství Bábíček/ Vacenovský (Ratíškovice, sklep v Miloticích) dne 23.06.2015

Zdařilá repríza ratíškovického sklepa

Repríza mladého a moderního vinařství z Ratíškovic byla ve znamení především mladých vín z ročníku 2014. Zástupce Vinařství B/V (Bábíček/Vacenovský) Přemysl Kovár však přivezl i několik vinných perel ze starších ročníků. Celkem nám představil jedenáct vín (sedm mladých), z nichž výrazná většina velmi uspokojila i náročný „vrcholový tým”.

Ochutnávka POLÍVKA WINERY (Velké Němčice) dne 18.06.2015

Utěšená sestava z Velkých Němčic

Lukáš Polívka z Velkých Němčic nás velmi potěšil pěknou sestavou jedenácti vín z ročníků 2013 (6 vzorků) a 2014 (5 vzorků). Kupodivu mimořádně příznivé hodnocení dostala nejen bílá, ale také červená vína.

Ochutnávka Vinné sklepy Lechovice, a.s. dne 16.06.2015

Repríza je žádoucí!

Jan Hrachovský, technolog Vinných sklepů Lechovice, není ve Viničním altánu neznámým hostech. Řekl bych spíše pravidelným, a téměř pokaždé nás něčím překvapí. Bylo tomu i tentokrát. A netýkalo se to kvality vín, ta byla vždy vysoká, ale spíše složení degustačních vzorků. Potěšilo mne, že minimálně polovina vín byla suchá nebo polosuchá. To bylo příjemné překvapení. Na druhé straně mne však malinko zaskočila skutečnost, že dvě červená vína měla výrazně vyšší zbytkový cukr. S tím jsme se ve Viničním altánu setkali jen výjimečně.

Ochutnávka Vinařství Plešingr (Dubňany) dne 10.06.2015

I „čtrnáctky” od Plešingerů potěšily

Další potěšení z vín i z vinařova povídání o nich ve Viničním altánu. Michal Plešingr z rodinného vinařství v Dubňanech rozhodně zaujal milovníky výborných moravských vín. A přestože neskrýval, jak složitý byl loňský ročník, z jedenácti vín jich ze sklizně 2014 přivezl sedm. Byly to v drtivé většině vydařené kousky.

Ochutnávka Víno Hort (Dobšice) dne 08.06.2015

Školení s Hortem, lekce druhá

„Léčba Hortem”, jak jsem stručně charakterizoval loňskou ochutnávku z dobšického vinařství, pokračovala počátkem června ve Viničním altánu další lekcí. Jiří Hort nám představil jedenáct vín z moravských i jihofrancouzských vinic, z toho tři z komplikovaného ročníku 2014. A také na těchto vínech jsme se mohli něco málo přiučit z vinařské teorie a praxe.

Ochutnávka Vinařství Ilias, Vinařství Nepraš & Co. (Pavlov) dne 04.06.2015

Splněná vinná přání z Pavlova

Tak to byl opravdu mimořádný vinný zážitek! Postarali se o něj ve Viničním altánu dva vinaři z Pavlova - Georgios Ilias a architekt Radomír Nepraš. První z jmenovaných měl u nás skutečnou premiéru, druhý pak přijel po devíti letech s novým vinařským projektem. Zakladatel a dlouholetý spolumajitel Vinařství Reisten nám tentokrát představil první vinné vlaštovky ze svého nového pavlovského „hnízda”.

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) dne 02.06.2015

Malé zpoždění, velké finále!

„Vína tady jsou, ale kde je vinař?”, meditoval jsem společně s hosty naplněného „hlavního sálu” Viničního altánu. Po dvaceti minutách jsme se to dozvěděli: společně s manželkou marně chytal taxík v centru Prahy. Skoro neuvěřitelné! Nicméně ochutnávka vín Vinařství Vladimír Tetur úspěšně začala, a opravdu utěšeně skončila. Opět zvítězilo výborné víno! V tomto případě z velkobílovického sklepa našeho dlouholetého a velmi věrného příznivce.

Ochutnávka Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí) dne 28.05.2015

Takový uvolněný vinný večer

Repríza možná ještě lepší než skvělá premiéra. Jindřich Kadrnka z Březí ukázal, že i v komplikovaném ročníku 2014 se dala vyrobit skvělá vína. Až se tomu nechce věřit! I když stačí si vinaře poslechnout, a hned mnohé pochopíte. Je radost vína ochutnávat, je radost něco si o jejich zrodu dozvědět.

Ochutnávka Vinařství Lednice dne 26.05.2015

Vinařství Lednice již „bez chateau”

Po téměř půldruhém roce a s novým názvem. Místo Chateau Lednice se nyní jmenuje Vinařství Lednice Annovino. Dlouhá vlezlá ruka Bruselu opět zapracovala. Zatím však, naštěstí, nemůže ovlivnit kvalitu moravských vín. Alespoň doufám.

Ochutnávka Vinařství Trávník (Mutěnice) dne 18.05.2015

Příjemné překvapení z Mutěnic

Jednou, maximálně dvakrát v roce nás ve Viničním altánu potěší a příjemně překvapí vína z vinařství, které prakticky neznáme. Tentokrát to bylo Vinařství Trávník z Mutěnic, které nám doporučil Pavel Drápal, přítel Trávníků, a také jeden z rodiny s malým vinařstvím ve zmíněné obci. Společně s Václavem Tichým vína od Trávníků, celkem devět vzorků, v malinko hravém stylu představili.

Ochutnávka Rodinné vinařství Herzán „VÍNO U LIBORA” (Čejkovice) dne 14.05.2015

Víno od Libora versus hokej

Vrcholový hokej a ochutnávka vín - to nejde příliš dohromady. Alespoň ve Viničním altánu. Libor Herzán z čejkovického vinařství „”Víno u Libora" představoval po roce svá vína právě v době, kdy naši hokejisté bojovali o semifinále s Finy. Takže počet hostů byl tomu přiměřený. Hokejisté vyhráli, ale my také.

Ochutnávka Vinařství DeguVin (Chvalovice u Znojma) dne 12.05.2015

Šemíci s velkým vinným koníčkem

Hlavním povoláním fotograf Richard Šemík žije v Praze, ale víno vyrábí ve sklepě v Chvalovicích u Znojma. To platí i o jeho paní. Z koníčka se však postupně stává kůň, který zřejmě brzy vyhodí fotografy ze sedla. A bránit se tomu asi nebudou.

Ochutnávka Vinařství Gotberg (Popice) dne 06.05.2015

Štědrá kyselina u „třináctek” z Popic

Před čtyřmi lety jsme měli možnost při degustaci převážně zahraničních vín ochutnat také dva vzorky z Vinařství Gotberg. Nyní to již byla premiérová série vín z tohoto moderního vinařství v Popicích na Mikulovsku.

Ochutnávka Patria Kobylí, a.s. dne 04.05.2015

Výrazná síla červeného

Po více než roce jsme měli možnost opět ochutnat ve Viničním altánu vína ze známého vinařství Patria Kobylí. Tomáš Rylka, který vína vybral a představil, měl jednoho nečekaného protivníka: hokejový zápas Česko - Kanada. Zatímco na ledě naši prohráli, přítomní hosté byli na tom výrazně lépe.

Ochutnávka Vinařství Kolby, a.s. (Pouzdřany) dne 29.04.2015

Starší špička i nová kvalita

Martin Prokeš z Vinařství Proqin je profík, a tak bylo potěšením sledovat jeho prezentaci vín Vinařství Kolby, které patří mezi Martinovy obchodní partnery. Pro degustaci vybral jedenáct vín (z toho deset bílých), často pro srovnání mladší a starší ročník. Takto jsme mohli porovnat čtyři odrůdová vína.

Ochutnávka "Šest vinařství ze Slovenska" dne 27.04.2015

Vstřícná vinná pozvánka ze Slovenska

Pravidelný host Viničního altánu Otomar Frühauf pro nás tentokrát připravil bohatou degustační nabídku v podobě čtrnácti slovenských vín ze šesti vinařství. A bylo to rozhodně zajímavé přechutnávání, mimo jiné i proto, že drtivou většinu odrůdových vín jsme pravidelně degustovali z produkce moravských vinařů. Jistě zajímavé srovnání!

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) dne 23.04.2015

Pikantní i elegantní Lahofer

Tucet vín, převážně z ročníku 2013, představil ve Viničním altánu jeho pravidelný host Jaroslav Chaloupecký z Vinařství Lahofer v Dobšicích. A byla to vína z vyhlášených, ale i z méně známých viničních tratí na Znojemsku. Vína v drtivé většině již připravená k zážitkovému pití.

Ochutnávka Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice) dne 21.04.2015

Klasický košt se Staňou

Tak máme za sebou první tucet koštů vín Stani Mádla ve Viničním altánu, započítám-li k tomu i jeden neřízený za vydatné spoluúčasti cimbálu. Jistě potěšitelné konstatování, které bylo opět umocněno nabídkou kvalitních vín. Také letos jich Staňa přivezl třináct, převážně mladých z ročníku 2014.

Ochutnávka Rodinné vinařství Pisoni (Trentino, Itálie) dne 16.04.2015

Další potěšení s víny Pisoni

Bratranci Marco a Stefano Pisoni z rodinného vinařství Azienda Agricola Pisoni v Trentinu představili svá vína ve Viničním altánu loni i letos. Loni v dubnu přijel Marco, po roce zase Stefano. A jako posilu a „kontrolora” rodinných tradic si s sebou vzal i tatínka. K nim se připojil dovozce jejich vín, rodák z Trentina Roberto Lupo. Byl to prostě italský večer.

Ochutnávka Vinařství Radocha (Čejkovice) dne 14.4.2015

Pěkné kousky z Radochova sklepa

V čejkovické jedenáctce tentokrát převládala mladá vína z loňské sklizně. Představil nám je již počtvrté ve Viničním altánu mladý, sympatický a velmi otevřený vinař Jiří Radocha, žák „na základní škole i ve víně” mého uctívaného čejkovického vinaře pana Ilčíka. Myslím že jeho „ruka” je poznat i v Radochových vínech. Ostatně i nějaké hrozny z Ilčíkových vinic skončily loni v Radochově tanku.

Ochutnávka Rodinné vinařství Pavel Binder (Rakvice) dne 9.4.2015

Binderovy chuťovky různých barev

Po dvouleté přestávce jsme ve Viničním altánu opět ochutnali vína rakvického Rodinného vinařství Pavel Binder. Představil nám je Vojtěch Vávra, velmi aktivní „pražské tykadlo” vinařství. V příjemné atmosféře bohatě zaplněného „hlavního sálu” jsme ochutnali tucet vín, převážně z ročníku 2013. Ale nevynechali jsme ani mladé novinky z loňské sklizně, a také dvě vyzrálá červená z ročníku 2012.

Ochutnávka "Vína z Alsaska a Champagne" dne 07.04.2015

Alsasko-šampaňská vinná rošáda

Zpočátku to vypadalo, že s alsaskými víny to budou známé „škatule hejbejte se”. Do poslední chvíle totiž nebylo jasné, zda se podaří připravit od každého vína potřebné degustační vzorky. Původní degustační list jsme sice zcela nepřipravili, nicméně ochutnali jsme drtivou většinu plánovaných vzorků, a k nim ještě dva nové.

Ochutnávka Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice) dne 02.04.2015

Laskající i kousavé „třináctky” od Pálavy

Dolnověstonický vinař Ladislav Lang je ve Viničním altánu již pravidelným hostem, který nás vždy potěší. Nebylo tomu jinak ani tentokrát. Po roce nám ve spolupráci se svou dcerou představil deset vín, převážně z ročníku 2013 - pět bílých, jedno růžové a čtyři červená.

Ochutnávka Vinařství Vondrák (Mělník) dne 31.03.2015

Tentokrát i s vinnou derniérou

„Rok se s rokem sešel, Vondrák do Altánu vešel.” Tak zahájil prezentaci svých vín pravidelný host Viničního altánu, mělnický vinař Luděk Vondrák. A zatímco otec Vondrák nás bavil vinařskými „historkami z natáčení”, syn nám představil deset vín, polovinu mladých z ročníku 2014, ale také starší kousky ze sklizní 2009 a 2012. Ale nechyběla i jedna „sklepní derniéra” z roku 2006.

Ochutnávka Vinařství Michna (Čejkovice) dne 26.03.2015

Vydařená premiéra čejkovického sklepa

Premiéra ve Viničním altánu se vydařila. Čejkovický vinař Kamil Michna nám představil jedenáct vín, převážně z ročníku 2013, ale také dvě mladá z loňské sklizně - osm bílých, jedno růžové a dvě červená. Vína to byla suchá, polosuchá i polosladká.

Ochutnávka "M. Aurelius, špička ve Villány (Maďarsko)" dne 24.03.2015

Tekutá krása z Villány

Po devíti měsících jsme měli možnost ve Viničním altánu přivítat opět Petra Vytisku s krásnými vína z vyhlášené vinařské oblasti Villány na samém jihu Maďarska.

Ochutnávka Vinařství Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 19.03.2015

A další školení Tanzbergem...

Loni v lednu, letos v březnu. Prezentace vín Vinařství Tanzberg jeho majitelem Dr. Vladimírem Železným měla již tradičně vysokou úroveň. Týká se to vín, prezentujícího i degustujících v přeplněném „hlavním sále”. Jen s jedním malým rozdílem. Tradičně ukázkový Ryzlink vlašský z kultovní viniční trati Železná, natočený před ochutnávkou přímo z nerezového tanku, byl o dva měsíce vyzrálejší. Pro mne to byla zajímavá „inovace”.

Ochutnávka "Sicílie, Puglie, Friuli & Veneto (Itálie)" dne 17.03.2015

Dominoval Syrah ze Sicílie

Naposledy prezentovala ve Viničním altánu řecká vína. Tentokrát nám Andrea Toušová z dovozní společnosti Kupsivíno.cz představila devět italských vín ze severu a jihu země, a k tomu olivové oleje z Kréty a několik druhů nakládaných oliv. Takže nás čekal příjemný večer.

Ochutnávka "Madrid, Rioja, Rueda & Castilla y León  (Španělsko)" dne 12.03.2015

Španělská vína s LÁSKOU

Dva týdny před Vánocemi jsem na naší rodinné oslavě v žižkovské restauraci U Kostela víceméně z nouze ochutnal nabízené španělské Tempranillo z oblasti Madridu. Bylo to vlastně základní víno vinařství Laguna, nicméně zachutnalo mi. A tak jsem kontaktoval dovozce tohoto vína. A o tři měsíce později nám Ing. Miroslav Láska představil ve Viničním altánu jedenáctku španělských vín ze své nabídky, včetně „madridského” Tempranilla, byť o něco mladšího.

Ochutnávka Vinařství Petr Marada (Mikulčice) dne 10.03.2015

Zdařilá repríza mikulčického vinařství

Letos již druhý mikulčický vinař nám ve Viničním altánu představil svá vína. Tentokrát to byl Petr Marada, který na své loňské premiéře velmi potěšil přítomné milovníky moravských vín. A myslím, že i repríza byla zdařilá.

Ochutnávka vín Modré vinařství (Mutěnice) dne 5.3.2015

Čtvrtá ochutnávka s převahou „čtrnáctek”

Modré vinařství a Libor Čížek ve Viničném altánu počtvrté. Možná trochu odvážně představil rozsáhlou sestavu jedenácti vín z ročníku 2014 v době, kdy mnohá přední moravská vinařství vstupují na trh (a to s bílými víny) teprve s ročníkem 2013. Osobně bych doporučil těm, kteří si tato vína (a to nejen ve Viničním altánu) zakoupili, aby měli více trpělivosti. Mladá vína z Modrého vinařství se jim za to odmění. Harmonizovat vyšší zbytkový cukr s bohatou kyselinou totiž potřebuje svůj čas - často to může být i více než půl roku...

Ochutnávka vín Vinařství Jedlička (Bořetice) dne 3.3.2015

Bořetický sklep před novou výzvou

Ještě nedávno Vinařství Jedlička & Novák, nyní již Vinařství Jedlička, Bořetice. To je první změna. Důležitá jsou i ta další: ředitelem se stal Jaroslav Suský, a obchodním ředitelem pak Jiří Hudec, (naposledy Chateau Lednice), jinak hostům Viničního altánu dostatečně známý znalec a milovník vína. 

Ochutnávka "Vinice Hnanice + vertikální degustace Bordeaux (Fresh-way, s.r.o. - dovozce a prodejce)" dne 25.02.2015

Moravsko-francouzské setkání

Opravdu netradiční ochutnávku pro nás připravil Roman Hynek, dovozce vín ze společnosti FRESH-WAY.CZ, s.r.o., pravidelný host Viničního altánu, nejen jako prezentující, ale také ochutnávající.

Ochutnávka vín Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice) dne 23.02.2015

Potěšení s desítkou z mikulčického sklepa

Ing. Lubomír Dvořáček nám na každé ochutnávce svých vín ze sklepa v Mikulčicích představí nejen velmi přitažlivá vína, ale potěší nás také přehršlí zajímavých informaci kolem vína, včetně jeho zákulisí. To se to pak krásně přechutnává!

Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov) dne 18.02.2015

Reisten ve výborné kondici

Pavlovské vinařství Reisten již léta drží vysokou kvalitu svých vín. Nic na tom nezměnila ani ne tak dávná změna vlastnictví, které se mnozí obávali. Mám dokonce pocit, že díky novému sklepmistru Zdeňku Musilovi s praxí v USA a později mnoho let ve Vinařství Kolby, kde se podílel na zrodu těch největších vinných skvostů, jsou současná vína z Reistenu ještě dokonalejší.

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas & Wine Princess - Opět to nejlepší z Rumunska" dne 16.2.2015

Vinné chuťovky z Banátu

Další nová vína ze špičkových rumunských vinařství Cramele Recas a Wine Princess z oblasti Banátu nám ve Viničním altánu představil majitel dovozní společnosti Kassimex, s.r.o. Ing. Casian Suciu Šubert. Celkem 12 vzorků - deset z vinařství Cramele Recas a dva z menšího vinařství Wine Princess. Byla to velmi zajímavá vína, v drtivé většině s výborným poměrem cena/výkon.

Ochutnávka "Vína Gérarda Depardieua & Pierre Richarda" dne 12.2.2015

Slavná jména a kvalita v láhvi

Tradiční hit degustací ve Viničním altánu, vína z Chateau de Tigne na Loiře a Chateau Eveque v oblasti jihofrancouzského Corbiéres se opět vrátil. Vína slavných francouzských herců Gerarda Depardieua a Pierre Richarda nás potěšila již minimálně pětkrát. A nejinak tomu bylo ani tentokrát. Opět platilo, že slavné jméno může nabídnout také vinnou kvalitu v láhvi.

Ochutnávka Vinařství Naturvini (Bavory) dne 10.2.2015

Desetkrát naturvini a „zlatá” tečka

Přestože nabídku vín z Vinařství Naturvini jsme mohli ochutnat ve Viničním altánu loni v říjnu na druhém Dni moravských vín, vinař a majitel vinařství z Bavor Patrik Staško přijel na širší prezentaci svých vín po více než roce. A tentokrát i se svou krásnou manželku Michaelou, což přítomní pánové nepochybně ocenili. Atmosféře večera s výbornými víny to jen prospělo.

Ochutnávka Vinařství Jan Plaček (Moravské Bránice) dne 5.2.2015

Plačkovi s červeným finišem

Po roční pauze jsme měli opět možnost ochutnat ve Viničním altánu vína od Plačků ze sklepa v Moravských Bránicích. A byl to zase o něco větší zážitek. Postarala se o něj nejen tradičně dobrá červená vína z lokality v těsné blízkosti Dolních Kounic či přímo z ní, ale také většina bílých vín, která potěšila pěkným poměrem cena/výkon.

Ochutnávka Vinařství Karel Válka (Nosislav) dne 28.1.2015

Opět kvalita z Nosislavi

Po dvou letech jsme měli možnost opět ochutnat stále lepší vína z nosislavského rodinného Vinařství Válka. Technoložka vinařství Milada Válková a její manžel, vinohradník Karel Válka, nám tentokrát představili jedenáct vín z ročníků 2011 až 2014, v drtivé většině z bioprodukce. A opět jsem zaznamenal, v porovnání s předloňskou ochutnávkou, jistý kvalitativní posun. Už to není u moravských vinařů, především těch menších, stoprocentní jistota. Obzvláště v ročnících, které nejsou pro vinaře z klimatického hlediska ideální. I když ne všichni členové z našeho malého „vrcholového týmu” byli v hodnocení tak vstřícní.

Ochutnávka Vinařství Košulič (Hustopeče) dne 26.1.2015

„Portský” večer z Moravy

Pro příznivce spíše suchých vín není jednoduché přechutnat deset vzorků za sebou, natož pak je ještě co nejobjektivněji hodnotit. Před tento nesnadný úkol jsem byl postaven na ochutnávce fortifikovaných (dolihovaných) vín z rodinného Vinařství Košulič v Hustopečích.

Ochutnávka "Murfatlar - Prvotřídní víno z Rumunska" dne 19.1.2015

Druhá sada z Murfatlaru

Druhá série vín ze známého rumunského vinařství Murfatlar, která dováží Ing. Bohumír Krampera prostřednictvím své dovozní firmy Kinston, čítala tentokrát dvanáct vzorků. Pokud jde o jejich kvalitu, připadala mi první série o něco přijatelnější. Ochutnali jsme šest bílých, jedno růžové, čtyři červená a dvě sladká vína, podobná fortifikovaným.

Ochutnávka Vinařství Flajšinger (Židlochovice) dne 14.1.2015

Nepřekvapivé překvapení Jana Flajšingera

Ještě jsem neochutnal ani kapku, a už mne Jan Flajšinger „strašil” svými víny. Prý, jestli se bojím nepříjemného překvapení z jeho „natur” vín. Nebál jsem se, ostatně ani mne to tolik nepřekvapilo. Byl jsem již „otrlý” po předchozích degustacích vín Jana Flajšingera ve Viničním altánu. A ačkoliv se otevřeně přiznám, že nejsem zapřisáhlý fanoušek autentických a dalších „natur” vín v jejich rozličných formách, mnohá mi velmi chutnají. A tak tomu bylo i tentokrát při prezentací vzorků z židlochovického vinařství.

Ochutnávka Vinařství Helena - Helena Bednaříková (Velké Pavlovice) dne 12.1.2015

Vavřinec - špička od Heleny

Dalším potvrzením skutečnosti, že na Moravě přibývá žen-vinařek, byla prezentace vín z Vinařství Helena z Velkých Pavlovic ve Viničním altánu. Jeho majitelka Helena Bednaříková přivezla k ochutnání jedenáct vzorků, které nám představila především její kolegyně Pavla Škrabalová.

Ochutnávka Vinařství ZD Němčičky dne 7.1.2015

Do dvanácté sezony s víny z Němčiček!

Novou sezonu degustací ve Viničním altánu již téměř tradičně zahajujeme víny z Vinařství ZD Němčičky. Tentokrát zástupce vinařství a náš pravidelný host Jaroslav Jakubec představil naplněnému „hlavnímu sálu” dvanáct vín z ročníků 2011, 2012 a 2013. V drtivé většině to byla již vyzrálá vína, připravená ke konzumaci. Trochu mne překvapilo, že hodně bílých vín měla poněkud vyšší alkohol, nicméně u většiny byl dobře zakomponován v těle vína.