Ochutnávka vín Patria Kobylí, a.s.

Ochutnávka Patria Kobylí, a.s. dne 27.1.2014

Patria s výrazným „červeným závěrem”

Současná hlavní síla vinařství Patria Kobylí je ukryta v červených vínech. Přesvědčili jsme se o tom na velmi opožděné repríze vinařství ve Viničním altánu (po téměř devíti letech).

Zástupce vinařství Vojtěch Salajka nám představil jedenáct vín z ročníků 2009 až 2013 - šest bílých (včetně vstupního frizzante) a pět červených.

Perlivé sycené víno s názvem Elegant Blance 2013, frizzante bylo vyrobeno z Muškátu moravského. Příjemné muškátová vůně, svěží, lehce pikantní chuť s jemným perlením s nasládlým ocáskem (20 g/l zbytkového cukru). Hezké osvěžení, ale „syčák” není holt tradiční metoda zrání v láhvi. Podle toho by měla být i cena...

Suchý Ryzlink vlašský 2012 měl trochu smůlu, že následoval po perlivém, navíc sladším víně. V první chvíli mohl proto působit trošku nevýrazně. Po pozdějším přechutnání však ukázal víc ze svých předností. Ve vůni ovocně-květinový, v chuti měkce ovocný, vyvážený s lehounce citrusovým, spíše pikantním závěrem.

Problém jsem měl se Sauvignonem 2012 v pozdním sběru. Trochu nečekaná analytika v podobě 9 g/l zbytkového cukru, 9,6 g/l kyselin a hlavně vysokého alkoholu - 14 %. To vše předurčilo zvláštní charakter vína, kterému dlouho chyběla aromatika, neboť tu hlavně v chuti dlouho potlačoval alkohol. Víno se nakonec přece jen v chuti otevřelo, ale sauvignon bez vůně není to pravé!

Mnohem lepší bylo Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého (8,4 g/l zbytkového cukru a 6,4 g/l kyselin) nabídlo ve vůni nazrálé jižní ovoce. V chuti měkce ovocné s lehkými tóny mandlí a oříšků, svěží s pikantní dochutí.

Velmi příjemným překvapením byla jakostní Pálava 2012 z řady Gallery. Zřejmě přívlastkové víno "„ponížené” do jakostního vonělo po muškátu a aromatickém ovoci. V chuti zřetelně sladké (43 g/l zbytkového cukru), květinově-ovocné, jemně kořenité s lehkou pikantností v závěru na patře. Skvělý poměr cena/výkon a potěšení pro milovníky sladších vín!

A opět to mělo těžké následující suché víno. V tomto případě Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů. Nízký zbytkový cukr byl na úkor vysokého alkoholu (14,5 %), což se malinko projevilo potlačenou aromatikou. Nicméně i tak byla vůně příjemná (růže, exotické liči). V chuti suché, ovocně-květinové a pikantní v závěru na patře.

Červená vína zahájilo další příjemné překvapení - jakostní Zweigeltrebe 2011. Opět „ponížené” víno z pozdního sběru vonělo po jemně džemovitých peckovinách. V chuti ovocné, uhlazené, jemně kořenité tmavé peckoviny. V dochuti přechází do tmavé lesní směsi (zřetelné brusinky) s jemnými, již sladkými tříslovinami. Výborný poměr cena/výkon!

Možná o fous výš bych hodnotil André 2011 v pozdním sběru. Až překvapivě extraktivní víno s hezkou vůní zralých, ale jemných ostružin. Chuť výrazně ovocná (převážně tmavá lesní směs s převahou brusinek), pikantní, se stále ještě zřetelnými tříslovinami.

Pro mne asi nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Špetka zbytkového cukru (4 g/l), o kapku vyšší kyselina (4,6 g/l) a milá vůně lehce nazrálých tmavých peckovin smíchaných s lesními plody. V chuti jemné, bohatě ovocné a elegantní s náznakem višňové pecičky. Na tak jemné víno byly dostatečně extraktivní.

Na závěr dvě zdařilá VOC Modré hory z pěkného ročníku. Nejprve (možná trochu překvapivě) Frankovka 2009. Ve vůni tmavé peckoviny, částečně v sušeném provedení. Chuť výrazně ovocná, dostatečně uhlazená, jemně pikantní s lehkou pecičkou v závěru.

Někdo možná dal přednost Svatovavřineckému 2009. Ve vůni kompotované tmavé ovoce včetně švestky. Stejně tak v chuti, která byla poměrně uhlazená a zřetelně pikantní, trochu ve stylu koncentrovaného kompotu. Něco mu v porovnání s frankovou přeci jen chybělo. Možná větší hutnost, nebo poctivé, byť sládnoucí třísloviny. Prostě i dobré svatovavřinecké mi tolik nesedí. Ale celkově „červený” závěr byl opravdu přesvědčivý.

Ostatně ocenil to také „vrcholový tým” který vína z Kobylí hodnotil takto: Rulandské modré 2011 - 9 bodů (z 10 možných), Frankovka 2009 VOC a Svatovavřinecké 2009 VOC - 8,9 b., Pálava 2012, Zweigeltrebe 2011 a André 2011 - 8,7 b., Rulandské šedé 2012 - 8,6 b., Tramín červený 2011 - 8,3 b., Ryzlink vlašský 2012 a Elegant Blanc 2013, frizzante - 8,1 b. a Sauvignon 2012 - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý