Ochutnávka vín Výborné vinařské oblasti Španělska

Ochutnávka "Výborné vinařské oblasti Španělska" dne 26.2.2014

Španělsko, které potěšilo

Letos poprvé jsme ochutnávali moje oblíbená španělská vín. Jaroslava Šnejdarová z dovozní společnosti Sabores, s.r.o. se zaměřila na čtyři vinařské oblasti Tierra de Castilla, Rueda D.O., Somontano D.O. a Rioja D.O.Ca. Celkem deset vzorků - tři bílá vína a sedm červených. Většinou vína z nižší a střední kategorie, z nichž některá se mohou pochlubit poměrně pěkným poměrem cena/výkon.

Zahájili jsme bílým vínem z odrůdy Macabeo - Protocolo blanco 2012 z oblasti Tierra de Castilla. Výrazná vůně jižního ovoce se vzdálenou stopou černého rybízu. Také ovocná chuť (broskve, angrešt) bohatě aromatická, svěží a pikantní, trošku tenčí a nekomplikovaná. Víno sauvignonového „štychu” je velmi vhodné na běžné pití.

Velmi pěkné bylo Verdeje 2012 z vinařství José Pariente (DO Rueda). Ovocná vůně (broskve) s jemnými tóny černého rybízu). V ovocné chuti plné, zakulacené a poměrně pikantní v delším závěru.

Ze stejného vinařství byl neméně pěkný Sauvignon Blanc 2012. Bohatá vůně (broskve, meruňky, jemný černý rybíz a černý bez). Poměrně plné tělo, zakulacené a vyzrálé světlé ovoce. V dochuti příjemné tóny černého rybízu a černého bezu.

Prvním červeným bylo Protocolo tinto 2011 z odrůdy Tempranillo. Ve vůni kombinace nazrálých tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti ovocné (tmavé peckoviny) se stopou džemovitosti, trošku kratší s pikantním závěrem.

Zajímavé bylo Tapas Tempranillo 2010 z prvotřídního vinařství Enate v oblasti Somontano DO. Jak naznačuje jeho název, víno by se mělo vhodně snoubit s drobnými španělskými chuťovkami zvanými tapas. Ve vůni bohaté tmavé ovoce v jemném čokoládovém kabátku. Chuť měkce ovocná, džemovitá se sladkými tříslovinami a špetkou mléčné čokolády v uhlazeném těle.

Následovalo pro mne známé víno z vinařství Enate - cuvée Cabernet Sauvignon-Merlot 2010. Pěkné víno patří spíše k základním produktům vinařství, ale poskytuje poměrně pěkný poměr cena/výkon. Ve vůni tmavé lesní ovoce, lehce džemovité s tóny černého a červeného rybízu. V chuti identické, uhlazené s lehkou stopou kůže a jemných, pomalu sládnoucích tříslovin.

A následovala čtyři vína z oblasti Rioja DOCa. Prvním z nich bylo Murmuron 2013 z Vinedos Sierra Cantabria. Průměrné, byť výrazně ovocné víno ve vůni a chuti. Celkově lehčí „mlaďoch”, ještě živý, bez hlubšího charakteru s nepříliš povzbudivým poměrem cena/výkon.

Něco jiného bylo víno ze stejného vinařství - Seleccion 2011. Ve vůni nabídlo vyzrálé tmavé ovoce, kůži a čokoládu. Chuť ovocná, uhlazená, jemně pikantní v poměrně delším závěru na patře. Víno zrálo 6 měsíců v bariku.

A ještě o něco lepší bylo pro mne víno Sierra Cantabria Crianza 2009. Tady byla vyzrálost zřetelná jak ve vůni, tak v chuti. Víno příjemně vonělo po tmavém ovoci a jemné čokoládě. V chuti plnější, uhlazené s jemnými a sladkými tříslovinami. Zřetelné byly i čokoládové tóny. Víno mělo malinko složitější vznik - zrálo 14 měsíců v bariku z francouzského dubu a tři měsíce v bariku z amerického dubu.

Závěrečným bylo víno Luis Caňas Crianza 2010. Kromě tradičního Tempranilla obsahovalo také 5 % odrůdy Garnacha. Ve vůni vyzrálé ovoce a jemný džemovitý „štych”. V chuti ovocné, uhlazené, možná trošku lehčí, ale elegantní. Takové „dámské”, řekl bych veselé víno. Zrálo 12 měsíců v bariku - 60 % z francouzského a 40 % z amerického dubu.

Příjemná tečka za večerem s hezkými španělskými víny, z nichž mne zvlášť potěšily produkty z Ruedy.

A takto vína hodnotil „vrcholový tým”: Sierra Cantabria Crianza - 9 bodů (z 10 možných), Luis Caňas Crianza - 8,9 b., José Pariente Verdejo a José Pariente Sauvignon - 8,8 b., Enate Cabernet Sauvignon-Merlot a Sierra Cantabria Seleccion - 8,7 b., Enate Tapas - 8,6 b., Protocolo blanco - 8,4 b., Protocolo tinto - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý