Ochutnávka vín Modré vinařství (Mutěnice)

Ochutnávka Modré vinařství (Mutěnice) dne 10.3.2014

Mladý příval z Modrého vinařství

Ze čtrnácti vzorků dvanáct vín z ročníku 2013 a stejný počet menších či větších vinařových soubojů s kyselinou. Libor Čížek z Modrého vinařství v Mutěnicích však mohl odcházet z Viničního altánu spokojen. Přes vyšší kyselinu a jí často doprovázející výraznější zbytkové cukry vína zřejmě hostům chutnala. I já jsem si vybral několik favoritů.

Jediným suchým bílým vínem večera byl vstupní Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru. Ve vůni ovocně-minerální, v chuti jemné světlé peckoviny, a pochopitelně velmi pikantní závěr.

Následovalo polosuché Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru. Přibližně 10 g/l zbytkového cukru, asi 8 g/l kyselin. Ve vůni vyzrálejší světlé peckoviny, jemně kořenité. V chuti plnější, lehce nasládlé, ovocné s delší dochutí a lehkou stopou mandlí.

Pro mne nejlepším z prvních tří bílým vín bylo zemské Neuburské 2013. Polosuché víno s výraznou kyselinou přes 8 g/l. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a stopa schnoucí posečené louky. V chuti ovocné, šťavnaté a pikantní s jemně sladkým ocáskem.

O něco vstřícnější byla zemská Frankovka klaret 2013. Polosuché „víno pro řidiče” s nízkým alkoholem (9,5 %) vonělo po jemných tmavých peckovinách. V chuti měkce ovocné, pikantní a zároveň nasládlé. Výrazněji vychladit a dát si ho třeba i v teplém březnovém odpoledni (jako bylo 14.3.).

O poznání sladší byla druhé víno z modrých hroznů - Cabernet Moravia rosé 2013, polosladké kabinetní víno, rovněž s nižším alkoholem (10 %). Opět ovocné víno ve vůni i chuti (převaha tmavé lesní směsi), o něco nasládlejší, ale i měkce pikantní v dochuti.

Polosladký Müller Thurgau 2013 byl deklarován jako zemský, ale měl parametry pozdního sběru. Vůně „sauvignonová” - světlé ovoce, černý rybíz a černý bez. Chuť ovocná, trošku lehčí, nasládlá s jemně pikantním závěrem. A opět je cítit černý rybíz a černý bez.

Výrazně polosladký byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru. Ve vůni meruňkový a broskvový kompot. V chuti ještě neharmonický (cukr, kyselina), výrazně sladkokyselý. Tady je na řadě delší ležení v láhvi. Víno musí slehnout a srovnat se. Ale tak za rok či dva může být velmi zajímavé.

Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru bylo polosladké se solidní kyselinou (7 g/l). Vonělo po jižním ovoci, zpočátku nabídlo i lehké živočišné tóny. V chuti sladší, měkce pikantní a ovocné. V dochuti ještě kousala kyselinka.

Ještě vyšší zbytkový cukr (35 g/l) měl Tramín červený 2013 v pozdním sběru. Pěkná vůně (citrusy, růže, stopa minerálů). V chuti měkce ovocný se stopou květů, poměrně harmonický, nasládlý i pikantní. Víno rozhodně nepůsobilo tak sladce, jak by se od něj dalo očekávat.

Opravdu netradiční bylo sladké Cuvée Somnium 2013 v pozdním sběru s nízkým alkoholem (9 %). Kombinace Ryzlinku rýnského a Merlotu (!) s příjemnou ovocnou vůní a s lehounkou minerální stopou. Chuť šťavnatě ovocná, nasládlá s pikantním závěrem.

Nejlepším vínem večera byl pro mne Sauvignon 2013 v pozdním sběru. Polosladké, ale krásně pikantní a harmonické víno s atraktivní vůní výrazného černého rybízu a černého bezu.

Závěrečná trojka mne již tak nepotěšila. Zemský Muškát moravský 2013 byl na mne přece jen moc sladký (36 g/l zbytkového cukru). Ve vůni pěkný (citrusy a stopa majoránky), ve sladké chuti plnější, ovocně-květinový (muškát, citrusy), celkem harmonický, ale cukr poněkud potlačuje svěžest vína.

Konec byl v červených. Zemský Merlot 2012 voněl po kompotovaných višních v hořké čokoládě. V chuti identický, navíc s výraznější přídavkem hořké čokolády a kořenitých tónů se stopou dubového dřeva. Říkám tomu „bakelitové” tóny, nebo také „plesnivá jahoda”. Není to můj styl. Víno zrálo v barikových sudech různého stáří.

Posledním vínem večera byl Modrý Portugal 2012, zemské víno s vůní po vyzrálých tmavých peckovinách. Chuť ovocná, lehce džemovitá, uhlazená, lehčí s jemnými tóny dřeva. Víno zrálo ve větším starém dubovém sudu (500 l).

Věřím, že zatím ještě mladá vína z ročníku 2013 vyrostou do větší krásy, budou harmoničtější a více „slehlá”. Chce to čas, trpělivost a také dobré nervy!

A jak hodnotil poněkud oslabený „vrcholový tým” vína z mutěnického vinařství? Takto: Sauvignon 2013 - 8,8 bodu (z 10 možných), Frankovka klaret a Ryzlink rýnský 2013 - 8,5 b., Cuvée Somnium, Neuburské a Tramín červený - 8,4 b., Rulandské šedé a Veltlínské zelené - 8,3 b., Cabernet Moravia rosé - 8,2 b., Ryzlink vlašský - 8,1 b., Muškát moravský a Modrý Portugal - 8 b., Müller Thurgau a Merlot - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý