Ochutnávka vín Grmolec rodinné vinařství (Hovorany)

Ochutnávka Grmolec rodinné vinařství (Hovorany) dne 14.4.2014

Rozpačitý start, příjemný finiš

V hovoranském sklepě se koncem minulého roku, a možná i na počátku letošního zřejmě tvrdě bojovalo s kyselinami, které nadělila do vínku vinařům loňská sklizeň. Bronislav Grmolec z tamního rodinného vinařství nám z ročníku 2013 představil osm vín (z celkových jedenácti), a já nabyl dojmu (a to i další členové „vrcholového týmu”, že to vždy nebyl boj vítězný. Minimálně ve třech případech, ale spíše ve čtyřech. A problém byl nejen s kyselinou...

Nějak jsem se u prvních pěti vín také nepopasoval s aromatikou. Byla výrazná, někdy až příliš, ale v mnoha případech neuvěřitelně podobná (voňavé citrusy, hlavně grep a „bonpari”) - veltlín, ryzlink, „šedivka” i Chardonnay. Teoreticky měl aromatický sauvignon vonět nejvýrazněji, ale bylo tomu přesně naopak. Jeho roli převzalo vstupní Veltlínské zelené v kabinetním provedení.

Jak jsem naznačil, první pětice mi moc nechutnala, nebudu to příliš rozebírat, takže jen stručně. O veltlínu jsem již hovořil. Ryzlink rýnský v pozdním sběru byl polosuchý s dramatickou kyselinou (9,2 g/l). Ve vůni i chuti samé bonpari a citrusy a výrazná kyselina v dochuti.

Rulandské šedé v pozdním sběru mělo opět pořádnou kyselinu (8,6 g/l) a vonělo podobně jako ryzlink. A také tak chutnalo, citrusy, hlavně grep, a kyselina. Formálně ještě suché Chardonnay v pozdním sběru (8 g/l zbytkového cukru a 8,4 g/l kyselin) bylo zase plné grepu a dalších citrusů, a hlavně příliš kyselé v dochuti.

Sauvignon v pozdním sběru voněl opět stejně, ale nejméně výrazně. Polosuché víno s poněkud přebujelou kyselinou (9 g/l).

Tím naštěstí skončila vína, která mi moc nechutnala. A začaly dobroty!

Nejprve Hibernal v pozdním sběru z panenské sklizně (bude tedy ještě krásnější) byl na hranici polosuchého a polosladkého vína, sice s výraznější, ale dobře zakomponovanou kyselinou. Vůně pro Hibernal klasická - jemné citrusy, květiny a černý rybíz. Stejně tak identická chuť, navíc plnější, šťavnatá s lehce nasládlým ocáskem. Velmi příjemné pití, které určitě ještě zkrásní po několikaměsíčním ležení v láhvi.

Z panenské sklizně byl rovněž Tramín červený ve výběru z hroznů. Polosladké víno s „normální” kyselinou 5,9 g/l (alespoň pro tuto odrůdu). Příjemná vůně (kombinace citrusů, čajové růže a jemných muškátových tónů), stejně tak i nasládlá chuť (ovocně-květinová), lehounce kořenitá a jemně pikantní v závěru.

Pro mne trochu překvapivě jedním z nejlepších vín večera bylo polosuché Denise Rosé 2013 v pozdním sběru. Krásně harmonické víno s vyváženým poměrem zbytkového cukru a kyseliny. Atraktivní vůně jemných tmavých peckovin s lehkým minerálním závojem. Chuť bohatě ovocná, plnější a pikantní s lehounkým sladkokyselým ocáskem. Velmi osvěžující a zároveň elegantní růžové víno.

Prvním ze tří již přece jen vyzrálejších červených vín byl Cabernet Moravia 2012 v pozdním sběru. Zajímavá vůně nazrálého tmavého ovoce s tóny makového koláče. V téměř identické chuti včetně makových tónů byla cítit také švestková povidla. V závěru víno neskrývalo jemnou pikantnost.

Ještě příjemnější byl pro mne Dornfelder 2012 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálá tmavá lesní směs v lehkém džemovitém provedení, ale také špetka čokolády. V chuti převažovaly vyzrálé borůvky a ostružiny, opět ve formě džemu. Závěr tohoto velmi extraktivního (31,7 g/l bezcukerného extraktu) a uhlazeného vína byl měkce pikantní. Víno zrálo nejprve v nerezu a potom asi 2,5 měsíce ve starším bariku.

A to nejlepší jaksi tradičně až na konec: Cuvée Grmolec Rouge 2012 v pozdním sběru. Lákající vůně přezrálého tmavého ovoce a lesní směsi, jemná stopa kůže a také čokolády. Chuť nazrálá, kombinace tmavých peckovin a lesních plodů, jemné vanilkové tóny a decentně pikantní závěr. Víno zrálo 12 měsíců v bariku a rozhodně si zaslouží ještě pár let ležet v láhvi. Odmění se vám.

Takže rozpačitý start zcela srovnal atraktivní a mimořádně příjemný finiš s vítěznou červenou tečkou.

A takto vína hodnotil „”vrcholový tým”: Cuvée Grmolec 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Hibernal 2013 a Dornfelder 2012 - 8,8 b., Denise Rosé 2013 a Cabernet Moravia 2012 - 8,7 b., Tramín červený 2013 - 8,6 b., Chardonnay 2013 a Sauvignon 2013 - 8,2 b., Rulandské šedé 2013 - 8 b., Ryzlink rýnský 2013 - 7,8 b. a Veltlínské zelené 2013 - 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý