Ochutnávka vín Vinařství Bukovský (Kobylí)

Ochutnávka Vinařství Bukovský (Kobylí) dne 3.9.2014

Vinná symfonie, tentokrát bez houslí

Tentokrát bez houslí a s malým zpožděním, ale s bohatou paletou 14 výborných vín přijel po dvou letech do Viničního altánu Antonín Bukovský z rodinného vinařství v Kobylí. Ochutnali jsme vína z ročníků 2009 až 2013 - devět bílých, dvě růžová a tři červená, všechna z nich nebyla zatříděná jako přívlastková, přestože cukernatost moštu tomu odpovídala.

Vstupním bylo suché Neuburské 2011 s vůní i chutí po světlém ovoci, květinách a jemných minerálech. V plnějším a již vyzrálém těle byly zřetelné jemné medová tóny, a v závěru také lehká hořčinka. Příjemné zavínění.

Ryzlink rýnský 2012 byl rovněž suchý, ale s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. V chuti směs bílého ovoce, tóny lipového květu, ale také zřetelná mineralita. Chuť ovocně-květinová (opět lipovina), tělo šťavnaté s měkce pikantním závěrem.

Zřetelně nazrálé bylo Rulandské bílé 2012 (klonová selekce) s ještě vyrovnanějším cukrem a kyselinou (5 g/l a 5,5 g/l). Toto stále ještě suché víno vonělo po nazrálých peckovinách. V chuti měkce ovocné, uhlazené s pikantní koncovkou, v níž byl zřetelný minerální „štych”.

Veltlínské zelené 2013 (na úrovní kabinetu) mne oslovilo o něco méně. Suché víno s vyšší kyselinou (7 g/l) mělo výrazné aroma ovoce a květin. V chuti opět bohatě ovocné, výrazně pikantní, ale ještě málo harmonické. Potřebovalo by se „srovnat” alespoň půlročním ležením v láhvi.

Velmi se mi líbil Tramín 2013 (cukernatost moštu na úrovni pozdního sběru). Polosladké víno s příjemnou vůní květin a citrusů. Také ve šťavnaté chuti převládaly citrusy, ale byly cítit rovněž květiny. Víno mělo pikantní závěr díky na tramín poměrně solidní kyselině (6,8 g/l). V horizontu několika měsíců se bude víno ještě zlepšovat.

Mimořádně zdařilý byl Ryzlink vlašský 2013, polosuché víno s příjemnou kyselinkou (7 g/l). Ve výrazné vůni byly cítit vyzrálé citrusy. V chuti identické, měkce pikantní, uhlazené, ale zároveň šťavnaté s pikantním závěrem na patře.

Výrazně pikantní bylo Rulandské šedé 2013 (výběr z hroznů), suché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti identické s lehounkou stopou po kvašení v dubovém sudu. Delší dochuť vína, které ještě potřebuje nějaký ten měsíc ležet v láhvi.

Opravdu přitažlivé bylo Cuvée 2010, suché víno z odrůd Rulandské bílé a Ryzlink vlašský s malým přídavkem Sylvánského zeleného a se špetkou Sauvignonu. Ve vůni nazrálé ovoce, květiny a medové tóny. Suché, velmi elegantní a stále ještě výrazně pikantní víno bohaté na vyzrálé ovoce. I po čtyřech let se může ještě dále zlepšovat.

Dvě růžová vína z poměrně netradičních odrůd byla příjemným zážitkem. Nejprve André rosé 2012 (úroveň kabinetu), suché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti lehce zemité, opět jemné tmavé peckoviny a stopa minerálů. V závěru výrazně pikantní s lehounkou pecičkovou hořčinkou.

Opravdu excelentní byla Nitra rosé 2013, polosuché a nesmírně bohaté víno ve vůni i chuti. Ve vůni vyzrálé jemné jahody. Chuť plná, ovocná (jahody), svěží a velmi pikantní. V závěru je objevují na patře tóny tmavých peckovin. Krásné víno, jedno z nejlepších celého večera.

Následovala tři červená. Prvním byla Frankovka 2011 (pozdní sběr). Ve vůni tmavé peckoviny se závanem čokolády. V chuti nazrálé třešně a višně, lehce kořenité a měkce pikantní. Víno zrálo rok a půl v akátovém sudu.

O něco méně vyzrálejší, ale i plnější bylo Zweigeltrebe 2012 (pozdní sběr). Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Obdobné bylo v uhlazené, lehce pikantní chuti. Stále však bylo ještě svěží. Stylově spíše „dámské” víno, které zrálo 1,5 roku v akátovém sudu.

Pro mnohé bylo velkou novinkou cuvée Cabernet Nitra/Váh 2011 (parametry výběru z hroznů). Víno ze dvou slovenských odrůd vonělo po tmavém ovoci, čokoládě, a nechyběly ani typické cabernetové tóny zelené papričky. Stejně tak v ovocné chuti, navíc s přítomností jemných tříslovin v měkce pikantním závěru. Velmi zajímavé, malinko „tvrdší” víno, které však bude nepochybně ještě krásnět po delším ležení v láhvi. Již nyní je však pro mnohé dostatečně pitelné.

A na závěr sladká tečka, kterou jsme ochutnali také před dvěma lety. Aurelius 2009 (bobulový výběr) byl polosladký (kolem 25 g/l zbytkového cukru), voněl po sušené kůře citrusů a jemných minerálech. V chuti ovocně-minerální, nasládlý, již uhlazený s měkce pikantní a delší dochutí. Elegantní a nepříliš sladká tečka za relativně dlouhým večerem s bohatým přechutnáváním. Na housle tentokrát nedošlo, ostatně i tak to byl pro vinaře náročný večer. Takže snad příště. Už se těším!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Aurelius 2009 - 9 bodů (z 10 možných), Nitra rosé 2013 - 8,9 b., Ryzlink vlašský 2013, Cuvée 2010, Frankovka 2011 a Cabernet Nitra/Váh 2011 - 8,8 b., Tramín 2013, Rulandské šedé 2013 a Zweigeltrebe 2012 - 8,7 b., Neuburské 2011, Ryzlink rýnský 2012 a Rulandské bílé - 8,6 b., Veltlínské zelené a André rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý