Ochutnávka vín Svatomartinská a další mladá vína 2014

Ochutnávka "Svatomartinská a další mladá vína 2014" dne 11.11.2014

Mladá vína s nadějí

Z tradičně bohaté palety Svatomartinských a dalších mladých vín, kterou letos nabídl Viniční altán, jsem vybral dvanáct vzorků. A doufal, že budu mít šťastnou ruku, protože dopoledne v 11 hod. jsem ochutnal pouze dva z tuctu pro večerní degustaci.

Tentokrát jsme degustovali deset Svatomartinských a dvě mladá vína, celkem šest bílých, čtyři růžová a dvě červená.

Nečekal jsem velké zázraky vzhledem k velmi komplikovanému vývoji na vinicích před sklizní i v době sklizně hroznů. Nicméně vína mne příjemně překvapila. Ani jedno z tuctu ochutnávaných nemělo výraznější problém, většina z nich mi přímo chutnala. Samozřejmě, musel jsem brát v úvahu, že to byla vína velmi mladá, často lahvovaná několik dní před otevřením.

Nejprve jsme ochutnali dvě Svatomartinská z odrůdy Müller Thurgau - ze Znovínu Znojmo a z Vinařství Petr Bíza v Čejkovicích. Znovínský byl velmi svěží (převažovaly citrusy) a trošku lehčí, Bízův působil o něco vyzrálejším a uhlazeným dojmem s jemně grepovým závěrem.

Svatomartinské Cuvée Müller Thurgau + Muškát moravský z bořetického Vinařství Jedlička & Novák příjemně kombinovalo přednosti obou odrůd. Suché, svěží, pikantní a bohaté na citrusy (především grep).

Následovaly dva suché Muškáty moravské. První z vinařství Patria Kobylí nabídl bohatou muškátovou vůni i chuť, ale také malinko tenčí tělo. Nicméně pikantní a svěží víno.

Muškát moravský z Vinařství Roman Komarov v Ivančicích voněl a chutnal spíše po citrusech. Muškátový polibek byl jen letmý, v těle byl o něco plnější s lehkou grepovovou hořčinkou.

Posledním bílým vínem byl Mladý Lahofer z dobšického vinařství, formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,2 g/l) z odrůdy Müller Thurgau. Ve vůni bohatě ovocný, zřetelně citrusový. V chuti zakulacený, ovocný a šťavnatý s příjemným citrusovým „štychem”.

Prvním růžovým bylo Svatomartinské Svatovavřinecké z Vinařství Roman Komarov. Ve vůni jahoda a vzdálená stopa po třešních. V chuti pikantní tmavé peckoviny s dotykem jahody a jemných minerálů.

Ze Znovínu Znojmo bylo Svatomartinské Zweigeltrebe, suché víno s vůní kořenitých přezrálých třešní, a s lehkým jahodovým závojem. V chuti kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V koncovce jsem cítil lehkou mineralitu.

Druhý růžový Zweigelt byl z Vinařství Kovacs v Novosedlech. Vůně ovocně-minerální, jemně kořenitá. V chuti plnější, převažovalo tmavé ovoce, decentně kořenité, v závěru měkce pikantní.

Jednoznačně nejsladším, vlastně jediným sladkým vínem, byla Mladá Lahoferka z Vinařství Lahofer. Vysoký zbytkový cukr 48,9 g/l, pořádná kyselina (8,1 g/l) a nízký alkohol (9 %). Ve vůni lehce smetanové tmavé ovoce. V chuti sladší, bohatě ovocné s příjemně pikantním závěrem. Tradiční přítelkyně především dámské části degustujících.

Z obav o kvalitu jsem vybral pouze dvě červená, ale myslím, že jich klidně mohlo být více (dopoledne mi například velmi chutnalo Svatováclavské Svatovavřinecké z Vinařství Špalek z Nového Šaldorfu).

Nejprve jsme ochutnali Svatomartinský Modrý Portugal z Vinařství Grmolec v Hovoranech. Víno s příjemnou vůní tmavých peckovin. V chuti identické, malinko lehčí s delikátními tříslovinami a měkce pikantním závěrem.

A na závěr rovněž Modrý Portugal, v tomto případě z Vinařství Petr Bíza v Čejkovicích. Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny. V chuti lehčí, uhlazený, bohatý na třešně a višně. Samozřejmě ještě mladé, ale již příjemně pitelné víno, stejně jako to předchozí od Grmolců.

Ochutnávka letošních Svatomartinských a dalších mladých vín naznačila, že ročník 2014 nemusí být, zvláště u bílých vín, ale i některých červených určených na určených na delší zrání, špatný. Více bude nyní záležet na práci vinaře. Takže se těším s velkým očekáváním.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Mladý Lahofer, Zweigeltrebe rosé (Vinařství Kovacs) a Mladá Lahoferka - 8,7 bodu (z 10 možných), Svatovavřinecké rosé (Vinařství Roman Komarov), Zweigeltrebe rosé (Znovín Znojmo), Modrý Portugal (Vinařství Grmolec) a Modrý Portugal (Vinařství Petr Bíza) - 8,6 b., Muškát moravský (Patria Kobylí ) - 8,5 b., Müller Thurgau (Petr Bíza) a Muškát moravský (Roman Komarov) - 8,4 b., Cuvée Müller Thurgau + Muškát moravský (Jedlička & Novák) - 8,1 b. a Müller Thurgau (Znovín Znojmo) - 8 bo