Ochutnávka vín Tři vinařství z Gruzie

Ochutnávka "Tři vinařství z Gruzie" dne 28.11.2014

Po letech opět Gruzie

Gruzínská vína jsme ve Viničním altánu ochutnávali naposledy před pěti lety. A byl to opravdu příjemný zážitek. Proto jsem se velmi těšil na vína z dovozní nabídky Alexandre Murgulia.

Ochutnali jsme jich deset, na Gruzii však v poněkud nečekaném složení: sedm bílých, jedno růžové a dvě červená. Až na dvě tři výjimky byla to vína, pokud jde o kvalitu, spíše nižší střední kategorie. Nějak jsem se s některými příliš nesblížil.

Charakteristická pro bílá vína byla zřetelnější mineralita. V případě vstupního vína Manavi Mtsvane 2012 (Teliani Valley) však byla příjemně zkombinována s bohatou ovocností. A to jak ve vůni, tak i v chuti. Svěží, v těle lehce zakulacené a měkce pikantní víno s jemnou mineralitou v koncovce. Z bílých mi toto víno z místní odrůdy Mtsvane chutnalo téměř nejvíce.

Následující Tbilisi 2013 (Tbilvino) z odrůdy Rkatsiteli vonělo po bohatě nazrálém světlém ovoci a květinách. V chuti jižní ovoce (téměř bonpari), lehounce nasládlé, zakulacené a uhlazené s měkce pikantním závěrem. Nechyběla jemná minerální stopa.

Alazani Valley 2013 (Tbilvino) bylo polosladké. Ve vůni zralé světlé ovoce s jemným minerálním „štychem”. V chuti nasládlé, zakulacené, bohaté na jižní ovoce. Málo pikantní víno, tak trochu bez života.

Kakheti Valley 2012 (Askaneli Brothers) bylo výrazně suché. Cuvée tří odrůd (Rkatsiteli, Tsolikauri a Tetra) kombinovalo ve vůni sušené jižní ovoce a minerální tóny. V chuti, která byla lehce oxidativní, byla cítit spíše letní jablka. V koncovce bylo hodně pikantní.

Jednoznačně nejlepším, ale zároveň dramaticky nejdražším vínem bylo Mtsvane-Kisi 2013 Kondoli Vineyards (vinařství Marani). Cuvée odrůd Mtsvane a Kisi nabídlo velmi delikátní ovocnou vůni. V chuti jemně ovocné, kulaté a elegantní v delším závěru na patře. Nicméně víno s nepříznivým poměrem cena/výkon!

Teluri Evropuli 2013 (Teliani Valley) z odrůdy Rkatsiteli bylo suché s vůní žlutého ovoce (meloun) a květin. V chuti měkce ovocné, zakulacené, lehčí s uhlazeným a poměrně pikantním závěrem.

Posledním bílým vínem bylo polosladké Teluri Alazani Valley 2013 (Teliani Valley) s ovocně-minerální vůní. V chuti nasládlé, plné a zakulacené. Zároveň však malinko ploché a bez pikantnosti.

Saperavi rose 2013 (Teliani Valley) bylo velmi zajímavé růžové ve stylu jižní Francie. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce a zřetelná minerální stopa. V chuti lehce nasládlé, ovocně-minerální a šťavnaté. K dokonalosti mu však chyběla větší pikantnost.

Ze dvou červených mne potěšilo Teluri Saperavi 2013 (Teliani Valley). Cuvée z mnoha místních odrůd, především Saperavi, Aleksandrouli, Mujuretuli a Ojaleshi. Ve vůni tmavé peckoviny a stopa kůže. V chuti vyzrálé tmavé třešně a višně, a také jemné třísloviny. Příjemné, decentně pikantní tělo. Jedno ze dvou nejlepších vín večera se solidním poměrem cena/výkon!

A na závěr víno, které mi nechutnalo, především pro vyšší zbytkový cukr a absenci svěžesti. Alazani Valley 2013 (Tbilvino) z odrůdy Rkatsiteli bylo polosladké s vůní sušeného tmavého ovoce. Sladké víno, sušené tmavé ovoce, jemné tříslo, ale bez elegance a života.

Přiznám se, že jsem, očekával více suchých červených vín. S nostalgií dnes vzpomínám na vína Cabernet-Saperavi, Mukuzani, Napareuli a Saperavi z Teliani Valley, která jsme ochutnávali ve Viničním altánu na několika profesionálních prezentacích v letech 2007 až 2009.

A takto gruzínská vína hodnotil „vrcholový tým”: Mtsvane-Misi a Teluri Saperavi - 8,8 bodu (z 10 možných), Teluri Evropuli a Saperavi rose - 8,6 b., Teluri Alazani - 8,5 b., Kakheti Valley a Manavi Mtsvane - 8,3 b., Tbilisi 2013, Alazani Valley (white) a Alazani Valley (red) - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý