Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov)

Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov) dne 28.1.2013

Jubilejně s Reistenem!

Jubilejní 700. ochutnávka ve Viničním altánu se rozhodně vydařila. Ostatně vína z Vinařství Reisten mi vždy dělala radost, o jejich novém prezentujícím ani nemluvě. Pravidelný host Viničního altánu Václav Šmach, tentokrát již v dresu Reistenu, nám představil velmi pěkný dvanáctičlenný tým - jen v „bílých dresech”. A všichni jeho členové byli mladíci - ročník 2011. Na jejich zrání se podílel ještě převážně původní sklepní tým, alespoň tak jsem tomu rozuměl.

Nejdříve se nám představil Ryzlink vlašský v pozdním sběru z řady Classic (viniční trať Pod Pálavou v Pavlově), formálně ještě suché víno, byť zbytkový cukr dosáhl na 5,2 g/l. Ve vůní nazrálé světlé ovoce a jemné minerální tóny. V chuti identický, šťavnatý a pikantní, v závěru s náznakem minerality a květin.

Rovněž ještě suchý Riesling Classic v pozdním sběru (mikulovská trať Valtická) měl obdobný poměr zbytkového cukru a kyselin. Ve vůni meruňky a broskve, to vše lehce minerální. V bohatě ovocné chuti byl navíc cítit tóny citrusů a medu. V těle jemně nasládlý a šťavnatý s pikantním závěrem.

Riesling v pozdním sběru z vyšší řady Maidenburg (rovněž trať Valtická) měl sice již vyšší zbytkový cukr (8 g/l), ale díky kyselině (7,5 g/l) byl formálně ještě suchý. Ve vůni opět nazrálé světlé ovoce, ale již decentnější minerální tóny. Chuť výrazně ovocná, pikantní a šťavnatá se zřetelnou stopou lipoviny. V dochuti pak špetka minerálů. Toto víno musí ještě nějaký rok ležet, aby se pěkně srovnalo, ale již nyní je velmi atraktivní.

A do třetice Riesling, tentokrát VOC (Víno originální certifikace), jak jinak než z viniční trati Valtická. Ze všech ryzlinků nabídl nejvyšší zbytkový cukr (8,3 g/l), ale i kyselinu (7,9 g/l). Tedy ještě suché víno s vůní světlého ovoce (včetně citrusů) v lehounkém minerálním závoji. Chuť ovocná, příjemně svěží a delikátně minerální. V závěru elegantní stopa lipoviny.

Po ryzlincích následovaly dvě „šardonky”. Nejprve Chardonnay Classic v pozdním sběru (viniční trať Nad Nesytem v Sedleci). Suché, pikantní víno s vůní nazrálého ovoce, smetanových a jemných minerálních tónů. V chuti téměř identické se zřetelným máslovým „štychem” a šťavnatým závěrem.

O něco více mne zaujalo následující Chardonnay v pozdním sběru z řady Maidenburg (mikulovská trať Valtická). Ještě suché víno s výrazným zbytkovým cukrem (8,1 g/l) i kyselinou (7,8 g/l). Čistá vůně nazrálého světlého ovoce se špetkou máslovostí. Chuť výrazně ovocná, šťavnatá a opět máslová, jen o něco jemněji. Baculaté tělo s pikantní dochutí. Víno s velkou perspektivou.

Také Sauvignon byl ve dvou řadách. Nejprve Sauvignon Classic v pozdním sběru ze Sedlece (trať Nad Nesytem). Suchý s vůní světlého ovoce a s lehkou stopou černého rybízu. V chuti ovocitý, šťavnatý a pikantní. V závěru vykouknou černý rybíz i černý bez.

Suchý, jen o něco boubelatější byl Sauvignon v pozdním sběru z řady Maidenburg. Vůně obdobná (světlé ovoce, špetka černého rybízu, zelené papriky a černého bezu). V chuti bohatě ovocný, šťavnatý a s pěkně pikantním, nasládlým ocáskem.

A ještě jedna dvojice: Pinot Blanc. První byl classic v pozdním sběru (trať U Božích muk v Pavlově). Polosladké víno s vůní nazrálých světlých peckovin (meruňky, broskve). V chuti šťavnaté a bohatě ovocné, tělo zakulacené s měkce nasládlou, ale pikantní koncovkou.

Výrazně sladší byl Pinot Blanc v pozdním sběru z řady Maidenburg (stejná trať). Vůně bohatá, ovocně-minerální. Chuť nasládlá, plná nazrálého světlého ovoce. Tělo šťavnaté s měkce pikantní dochutí. V závěru se ukazuje i jemná pecičková hořčinka. Velmi elegantní víno pro slavnostní příležitosti.

Pro mne nejhezčím vínem večera byl polosladký Pinot Gris v pozdním sběru z řady Maidenburg z viniční trati U Božích muk. O něco méně zbytkového cukru (18,9 g/l), ve vůni hodně nazrálé jižní ovoce a stopa máslových tónů a minerálů. Chuť měkce ovocná, nasládlá a jemně pikantní v závěru na patře. Velmi bohaté víno s krásně baculatým tělem.

A na závěr neméně pěkné víno z mikulovské vinice Valtická - Gewürztraminer Maidenburg v pozdním sběru. Poctivý Tramín kořenný s krásnou vůní čajových růží v kořenitém závoji. Polosladké víno (20 g/l zbytkového cukru) s pěkně svěžím, ovocným tělem a s elegantním, kořenitým „štychem” v lehce pikantním závěru. Moc pěkná tečka za jubilejní degustací, která se malinko protáhla, neboť i „vrcholový tým” bere svoji náročnou práci velmi poctivě. A tak ještě přechutnával - a takový byl konečný výsledek jeho úsilí: Gewürztraminer Maidenburg - 9,2 bodu (z 10 možných), Pinot Gris Maidenburg - 9,1 b., Pinot Blanc Maidenburg - 9 b., Chardonnay Maidenburg - 8,9 b., Riesling Maidenburg, Sauvignon Maidenburg, Pinot Blanc Classic - 8,8 b., Riesling VOC - 8,7 b., Chardonnay Classic a Sauvignon Classic - 8,6 b., Riesling Classic - 8,5 b. a Ryzlink vlašský Classic - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý