Ochutnávka "Devět vinařství z Rakouska"

Ochutnávka "Devět vinařství z Rakouska" dne 11.2.2013

Malý festival jižních sousedů

Jedenáct vín z devíti rakouských vinařství (a sedmi oblastí) jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu díky dovozní společnosti Stabrix, s.r.o., která se označuje za největšího dovozce vín našeho jižního souseda do České republiky. Podle počtu nabízených vinařství tomu rozhodně věřím.

Zástupce firmy Andreas Aigner nám velmi výřečně představil vína (a nejen ta), která většinou pocházejí z produkce menších vinařství. Například vstupní Muskateller 2011 z Weingut Kolkmann (oblast Wagram). Suchý muškát s jemnější vůní kořenitých citrusů. V chuti kombinace muškátových a tramínových tónů, uhlazený, poměrně plný, ale málo svěží a pikantní.

Také v Rakousku se ještě pěstuje Ryzlink vlašský. Tento Welschriesling 2010 z Weingut Haider (oblast Neusiedlersee) byl rovněž suchý, ve vůni ovocně-minerální. V chuti hodně nazrálý, lehce zakulacený, samozřejmě ovocný s lehkou stopou minerálů. V dochuti poměrně svěží a pikantní s jemným závanem citrusů.

Rozhodně více mne potěšila „rakouská klasika”! Tedy Grüner Veltliner, v tomto případě Wagramer Selektion 2011 z Weingut Heiderer-Mayer (Wagram). Suchý, jen s vyšším alkoholem (13 %). Příjemná ovocně-minerální vůně s jemnou kořenitostí. V chuti lehounce nasládlý, velmi ovocný a téměř mazlivý. Závěr měkce zakulacený s příjemnou pikantností.

Opravdu krásný byl Grüner Veltliner Federspiel S 2011 z Weingut Zottl ve slavném Wachau. Ve vůni hezká kombinace světlého ovoce a minerálních tónů. V chuti měkce vyzrálé ovoce, uhlazené s jemnými minerály v dostatečně pikantním závěrem. V tuto chvíli nastal jeho pravý čas!

Ze dvou ryzlinků mi možná překvapivě více chutnal ten mladší a cenově příznivější - Riesling DAC 2010 z Weingut Huber (Traisental). Suchý, ve vůni ovocně-minerální s náznakem citrusů. Tělo bohatě ovocné s dostatkem tónů lipoviny, zakulacené a šťavnaté. Příjemně pikantní dochuť.

Riesling Rosenberg 2009 z Weingut Luckner (Weinviertel) byl o něco vyzrálejší ve vůni i chuti, kde se objevilo více medových a uhlazených minerálních tónů. Tělo ovocné, zakulacené a šťavnaté, jen poměrně vysoký alkohol (14 %) byl malinko na obtíž.

Posledním bílým vínem večera bylo Chardonnay 2011 z Weingut Heiderer-Mayer. Suché, výrazně aromatické víno (vyzrálé tropické ovoce) ve vůni i chuti. V chuti nasládlé a pikantní v závěru na patře. Výrazná aromatičnost mi poněkud vadila. První dvě červená zastupovala rakouskou „klasiku”: Blaufränkisch a Zweigelt.

Weigut Trapl v oblasti Carnuntum nabídl Blaufränkisch Ernte 2008. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, lehce džemovité. V chuti hodně ovocné s lehkou stopou koření a čokolády. Možná trošku kratší v těle, než bych očekával. Víno zrálo v nerezu, a poté 2 měsíce ve větším sudu.

Blauer Zweigelt Bassgeige 2010 z Weingut Bauer (Wagram) byl o něco jemnější i elegantnější ve vůni i chuti. Aroma nazrálého tmavého ovoce, čisté, jemně kořenité. V čisté chuti pak třešně a višně. Svěží, lehčí a příjemně pitelné víno na delší trať.

Závěrečná dvě červená byla z trochu vyšší kategorie. Merlot 2008 z Weingut Haider (Neusiedlersee) potěšil bohatou vůní (džemovitá lesní směs) i chutí (přezrálé borůvky a ostružiny, stopa višní v čokoládě). Tělo měkce zakulacené, plné a elegantní se sládnoucími jemnými třísloviny.

O fous lepší, řekl bych sofistikovanější, bylo Cuvée Noah 2007 z Weingut Bohrn (Thermenregion). Směs tří odrůd - Zweigelttrebe (50 %), Cabernet Sauvignon (25 %) a Merlot (25 %) představilo ve vůni delikátní lesní směs, v chuti bylo identické, výrazně vyzrálé a uhlazené, téměř sametové. Pěkné víno v malinko vyšší cenové relaci, nicméně stále s odpovídajícím poměrem cena/výkon.

A jak vína hodnotil početně poněkud oslabený „vrcholový tým”? Takto: Cuvée Noah - 9,2 bodu (z 10 možných), Merlot a Grüner Veltliner Federspiel S - 9 b., Riesling DAC Weingut Huber - 8,9 b., Grüner Veltliner Wagramer Selektion a Riesling Rosenberg - 8,8 b., Blauer Zweigelt - 8,5 b., Blaufränkisch - 8,4 b., Chardonnay - 8,2 b., Welschriesling 8,1 b. a Muskateller - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý