Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově)

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 13.5.2013

Inspirováno znovínskou kvalitou

Klidně bych mohl loňský úvod mého povídání o prezentací vín ze Znovínu Znojmo téměř doslova zopakovat. Tedy: tradičně ve znovínském obráceném gardu zahájil degustaci ve Viničním altánu Karel Slavík, náš pravidelný posel vín ze Znovínu Znojmo. Takže prvním vínem bylo červené Svatovavřinecké a posledním sladká Pálava. Mezi tím růžový Cabernet Sauvignon - celkem jedenáct vzorků, z toho čtyři z ročníku 2011, ostatní mladé novinky.

Tempo ochutnávání bylo opět svižné, výklad podrobný a zároveň inspirující. A vína (opět tradičně) rozmanitá, ale výborná! Rozhodně pro každého něco, pro některé bohatě na výběr.

Velmi příjemný byl červený vstup se dvěma formálně jakostními víny, ale ve skutečnosti s mnohem vyššími parametry. Nejprve Svatovavřinecké 2012 (šarže č. 2028) z Dívčího vrchu, příjemné a hezky pitelné víno s bohatou vůní lehce džemovitého tmavého ovoce. Chuť měkce ovocná, jemně kořenitá (kompotované třešně, višně) s mile pikantním závěrem. Skvělý poměr cena/výkon!

To platí i o následujícím Zweigeltrebe 2011 (šarže č. 1085). Ve vůni výrazně kořenité tmavé ovoce. Stejně tak v chuti, která byla již uhlazená se sládnoucími jemnými tříslovinami. Dochuť měkce pikantní. Poměrně extraktivní víno, stejně jako předchozí Svatovavřinecké. Mělo 27,8 g/l bezcukerného extraktu, „vavřinec” ještě o gram více.

Jedním z mých favoritů večera byl Merlot 2011 ve výběru z hroznů (šarže č. 1094). Krásný moravský merlot, který při dobře vyzrálých hroznech a citlivém zpracování vždy nabídne příjemný zážitek. V tomto případě bylo obé splněno, což dokumentuje například vysoký bezcukerný extrakt (30,3 g/l) i krásná ovocnost ve vůni i chuti. Poměrně šťavnaté a svěží víno s jemně kořenitým tělem plným tmavých peckovin. Dochuť delší s lehkými tóny jemných tříslovin. Přitom víno má to nejlepší ještě před sebou.

Opravdu špičkový bylo růžový Cabernet Sauvignon 2012 v pozdním sběru (šarže č. 2023). Polosuché víno (8,6 g/l zbytkového cukru, 6,3 g/l kyselin) s krásnou vůní tmavých lesních plodů, převážně jahod. Rovněž tak jemně kořenitá chuť s delikátními paprikovými tóny. Plné, šťavnaté tělo s výrazně pikantním závěrem.

Prvním bílým vínem bylo Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru (šarže č. 1017). Víno na hranici suchého a polosuchého s vůní jemně pepřovitého, výrazně nazrálého světlého ovoce. V plné chuti bohatě ovocné, opět tóny pepře a především mandlí. Šťavnaté víno s delší dochutí z Kokusové hory.

Chardonnay 2012 (šarže č. 2014) nese sice označení jakostní, nicméně ve skutečnosti to byl výběr z hroznů. Víno mělo velmi vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyselin (6,4 g/l - 6,5 g/l) a bohatou vůni nazrálého světlého ovoce. To v chuti doplňovaly květinové tóny. Tělo plnější, téměř baculaté s příjemně pikantní dochutí. Opět víno s výborným poměrem cena/výkon!

Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru (šarže č. 2043) z viniční trati Na Výsluní byl suchý s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (6,9 g/l - 6,5 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, především jemně máslové tóny meruněk. V chuti opět světlé peckoviny s lehce minerálním „štychem” a lehce medovou stopou. Víno je ještě hodně mladé, mělo by ještě alespoň dva roky ležet v láhvi.

O něco dál byl druhý Ryzlink rýnský, v tomto případě ročník 2011 ve výběru z hroznů (šarže č. 1055). Polosuché víno (9,3 g/l zbytkového cukru) s velmi příjemnou vůní meruněk a broskví. V chuti bohatě ovocný, šťavnatý a pikantní. Plnější tělo poměrně delší dochuť. Pěkný bezcukerný extrakt (24,5 g/l). Již nyní je dobře pitelný, ale s každým rokem v láhvi bude nepochybně ještě krásnější.

Mladý, ale již nyní pěkný byl Sauvignon VOC 2012 (šarže č. 2051). Suchý (5,3 g/l zbytkového cukru), krásně ovocný ve vůni i chuti (převaha meruněk a broskví). Šťavnaté, jemně nazrálé, ovocité tělo s pikantní dochutí.

Opravdu zajímavý byl Tramín červený 2011 v pozdním sběru (šarže č. 1067). Polosladké (23 g/l zbytkového cukru), nikoliv však přeslazené víno. Naopak šťavnaté a pikantní. Vůně ovocně-minerální se vzdálenými tóny růží a bergamotu. Stejně tak chuť, v níž se již výrazněji projevuje klasická „tramínová stopa”. V pikantním závěru se objevují nasládlé citrusové tóny. Pěkné, poměrně extraktivní víno pro slavnostní přípitek!

A na závěr to nejsladší - Pálava 2012 ve výběru z hroznů (šarže č. 2060). Sladké víno (63 g/l zbytkového cukru), bohatá vůně vyzrálého, jemně muškátového hroznu. Chuť sladší, šťavnatá, opět lehce muškátová s měkce pikantním závěrem. Krásné víno, rozhodně pro mimořádné příležitosti!

„Vrcholový tým” byl tentokrát početně výrazně oslaben, takže hodnocení může částečně odrážet výraznou slabost zbylých členů pro znovínská vína. Takové je jeho hodnocení: Cabernet Sauvignon rosé - 9,2 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský 2011 a Pálava - 9,1 b., Merlot a Sauvignon VOC - 9 b., Tramín červený - 8,9 b., Chardonnay - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2012 - 8,7 b., Zweigeltrebe - 8,6 b. a Svatovavřinecké - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý