Ochutnávka Viňa Santa Ema (Chile)

Ochutnávka Viňa Santa Ema (Chile) dne 20.5.2013

České premiéry ze Santa Emy

O nějaký ten týden jsme na vína ze známého chilského vinařství čekali déle, ale myslím, že se to vyplatilo. Z ochutnávané desítky vín tvořily dobrou polovinu naprosté novinky, z toho dvě vína měla ve Viničním altánu českou degustační premiéru. Jorge Atisha, rodilý Chilan a majitel dovozní firmy OpenWine, s.r.o. nás potěšil.

Tentokrát jsme proti předchozím degustacím tohoto vinařství ochutnali o něco více bílých (pět) a růžových (jedno) vín. Zajímavé bylo úvodní srovnání dvou vín z odrůdy Sauvignon Blanc.

První, Sauvignon Blanc 2012 Select Terroir, byl z oblasti Maipo. Výrazně ovocné víno (meruňky, broskve, tóny bílého rybízu). V těle jemně zakulacené s pikantní dochutí, v níž se dají najít vzdálené tóny černého rybízu.

Sauvignon Blanc Reserve 2012 z oblasti Leyda Valley byl bohatší ve vůni i chuti, navíc s plnějším tělem. Ve vůni světlé ovoce a tóny bezinek. V těle navíc zakulacený s výraznou stopou listu černého rybízu. Sauvignon, který potěší!

Následovalo Chardonnay 2012 z řady Select Terroir. Plná vůně jižního ovoce se zřetelným máslovým „štychem”. V chuti plné nazrálého ovoce, lehounce máslové a kulaté. O fous méně pikantní v porovnání s předchozím sauvignonem.

Českou degustační premiéru mělo víno Moscato Soul 2012 s plameňákem na etiketě, která mnohé konzumenty rozhodně přitáhne. Překvapivě spíše suchý Muškát Alexandrijský s vůní přezrálého hroznu, jemných muškátových tónů a grepu. V chuti nazrálé světlé ovoce, muškát, jemné medové tóny v lehce pikantním závěru. Víno v mnohém podobné klasickému Muškátu moravskému v polosuché verzi.

Také růžové se pochlubilo etiketou s plameňákem. Rosado Soul 2012 bylo cuvée Cabernetu Sauvignon (80 %) a Syrahu (20 %). Výraznější barva, vůně i chuť - prostě rosé jižního typu. Ve vůni tmavé ovoce, lehounce kořenité a minerální, zpočátku také závan živočišných tónů. V chuti plné a bohaté, lehce kořenité tmavé ovoce s poměrně dlouhým, středně pikantním závěrem.

Prvním červeným byl Cabernet Sauvignon Select Teroir 2011. Ve vůni tmavé peckoviny, lehce džemovité, stopa kůže a koření. V chuti se více prosazovala tmavá lesní směs, opět v džemovitém provedení s malinko pikantním závěrem. Víno zrálo převážně v nerezu, 30 % pak v bariku.

Carmenére 2010 ze stejné řady mělo mnohovrstevnou vůni i chuť: džemovitá tmavá lesní směs, kořenitá stopa, špetka kávy a čokolády. V chuti byly výraznější vanilkové tóny. Zrání bylo stejné jako u Cabernetu Sauvignon, kterému bych dal osobně přednost.

Další českou degustační premiéru měl Malbec Reserve 2011 z oblasti Maipo Valley. A byla velmi úspěšná. Pěkná vůně tmavého ovoce, jemně kořenitého s džemovými a lehounkými čokoládovými tóny. V chuti nazrálé tmavé ovoce, sládnoucí jemné třísloviny, trochu džemu s náznakem čokolády. Víno zrálo 10 měsíců v bariku a poté 2 roky v láhvi. Můj favorit večera.

A tím druhým byl Merlot Reserve 2010. Ve vůni tmavé ovoce se stopou čokolády. Rovněž v uhlazené chuti, v níž byla zřetelnější vanilka. Stejný postup zrání jako u Malbecu. Trochu jemnější tělo díky staršímu ročníku i odrůdě Merlot.

A na závěr sladká tečka, konečně i z vinařství Santa Ema. Tardío Late Harvest 2011, velmi zdařilé víno z odrůdy Sauvignon Blanc. Sladké, ale krásně pikantní víno s bohatou vůni a chutí. Ve vůni citrusy a medové tóny. V chuti rovněž, navíc jsem cítil náznak vanilky botrytické stopy. Delikatesa, která by se měla podávat jako lék. Pravidelně, ale v menších dávkách. Víno zrálo 11 měsíců v bariku.

A udělalo radost také členům početně oslabeného „vrcholového týmu”. Tady je jeho hodnocení: Merlot Reserve - 9,2 bodu (z 10 možných), Tardío Late Harvest a Malbec Reserve - 9,1 b., Sauvignon Blanc Reserve - 8,8 b., Cabernet Sauvignon Select Terroir a Carmenére Barrel Reserve - 8,7 b., Chardonnay Select Terroir - 8,6 b., Rosado Soul - 8,5 b., Moscato Soul - 8,4 b., Sauvignon Blanc Select Terroir - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý