Ochutnávka Špičková vína z Makedonie

Ochutnávka Špičková vína z Makedonie dne 10.6.2013

Rakouský start, makedonský finiš!

Trochu netradiční vinnou sestavu v podobě makedonských a rakouských vín připravili na degustaci ve Viničním altánu Vojtěch Vejvoda a Martin Chlad, spolumajitelé dovozní společnosti Neobyčejná vína.cz. Devět vzorků - sedm makedonských a dva rakouské - nám představil sommelier Pavel Hercík. Rozmanitá vína z různých kvalitativních i cenových úrovní umožnila hostům vybrat si to podle chuti i peněženky. Také já jsem si našel své oblíbence.

Rakousko zastupovala dvě bílá vína z vinařství Weingut Hagn v oblasti Weinviertel, kterými jsme degustaci zahájili. Prvním byl Riesling classic 2011, velmi příjemný a vstřícný ryzlink, který měl trochu smůlu, že jaksi suploval úlohu „zavíňovacího” vzorku. Měl totiž na víc. Pěkná ovocná vůně (meruňky), jemná kořenitost i stopa minerálů. V chuti šťavnaté, ovocně-minerální víno s delikátně pikantním závěrem. Víno jsem později ochutnal ještě několikrát, a mohu říci, že mne potěšilo ještě více.

Následující Weinviertel DAC 2011, což je apelační Grüner Veltliner, nabídl ve vůni lehce kořenité světlé ovoce. V chuti měkce ovocný, lehce zakulacený a pikantní s jemnou kořenitou (stopa pepře) dochutí. Proto ryzlinku se mi zdál přece jen méně výrazný.

Třetí bílé víno pocházelo z Makedonie - Tristo Winery Chardonnay barrique 2006. Výrazně vyšší alkohol (14,5 %), bohatší vůně kombinovala vanilku a nazrálé světlé ovoce. Plnější tělo s výraznými vanilkovými a máslovými tóny. Zakulacené s poměrně pikantním závěrem. Zajímavé víno neméně zajímavého vinaře, který má opravdu vyhraněný styl. Víno dělá především pro sebe, přátele a pro radost.

První červené, Villa Marija Merlot 2005, bylo sice osm let staré, ale ještě se drželo. Poměrně jednoduché víno s vůní kompotovaných třešní a višní. V chuti opět tmavé peckoviny, lehce kořenité se zřetelnými tříslovinami. Lehčí suché víno za rozumnou cenu.

Následoval o poznání bohatší Cabernet Sauvignon 2007 z vinařství Fonko Wines. Ve vůni tmavé ovoce se stopou čokolády. V chuti rovněž tmavé ovoce, čokoláda, stopa kůže a zřetelné třísloviny. Víno může ještě ležet v láhvi, každopádně se hodí především k jídlu, hlavně tmavým masům.

Druhým vzorkem z vinařství Villa Marija byl Vranec 2007. Stejná cena, ale výrazně vyšší kvalita v porovnání s merlotem. Ve vůni tmavá lesní směs se špetkou čokolády. V chuti bohatě ovocný s lehkými tóny čokolády, jemnými tříslovinami a pikantním závěrem. Přitažlivý poměr cena/výkon!

Fonko Wines Trezor Merlot barrique 2005 byl přece jen bohatší a vyzrálejší. Zřetelné to bylo již ve vůni, v níž se kombinovaly tóny tmavého ovoce, kůže a čokolády. V chuti identický, bohatý na vyzrálé tmavé ovoce. Pikantní závěr s náznakem vanilkových tónů.

O fous víc mi chutnal Trezor Vranec barrique 2005 ze stejného vinařství. Ve vůni i chuti džemovité tmavé ovoce, jemné živočišné tóny, náznak čokolády. Plná chuť se stopou tříslovin. Víno se drží a určitě má ještě nějaký ten rok do svého vrcholu.

Rozhodně nejlepším vínem večera byl závěrečný Tristo Winery Cabernet Sauvignon barrique 2008. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, jižní bylinky a koření. Chuť měkce ovocná, jemně kořenitá se stopou bylin. Bohaté a elegantní víno s delší dochutí.

„Vrcholový tým”, tentokrát nekompletní, hodnotil rakouská a makedonská vína takto: Tristo Winery Cabernet Sauvignon barrique 2008 - 9 bodů (z 10 možných), Fonko Wines Trezor Vranec barrique 2005 - 8,8 b., Fonco Wines Trezor Merlot barrique 2005 - 8,6 b., Weingut Hagn Riesling classic 2011 - 8,5 b., Tristo Winery Chardonnay barrique 2006 a Fonko Wines Cabernet Sauvignon 2007 - 8,4 b., Weingut Hagn Weinviertel DAC 2011 - 8,3 b., Villa Marija Vranec 2007 - 8,2 b. a Villa Marija Merlot 2005 - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý