Ochutnávka Vinařství Richard Tichý (Hrušky)

Ochutnávka Vinařství Richard Tichý (Hrušky) dne 11.6.2013

Tichého radost z Hrušek

Je opravdu potěšení účastnit se prezentace vín Richarda Tichého z Hrušek. Malý vinař s velkými a krásně připravenými víny je pravidelným hostem Viničního altánu, přičemž tentokrát přivezl tucet vín z ročníku 2007 až 2011 - osm bílých, jedno růžové a tři červená. Počasí bylo teplé, „postpovodňové”, proto jen menší zastoupení červených vůbec nevadilo.

Zahájili jsme suchým Sauvignonem 2011 v pozdním sběru. Víno s výraznější kyselinou (7,1 g/l) mělo vyšší alkohol (14 %), který však byl v jeho těle dobře zakomponován. Ve vůni meruňky a broskve v lehkém máslovém kabátku. Chuť měkce ovocná, zakulacená, opět s lehkým zastoupením máslových (smetanových) tónů. V závěru příjemně pikantní víno.

Následoval mimořádně pěkný klaret z Rulandského modrého 2011 ve výběru z hroznů. Opět vyšší, ale nevyčuhující alkohol (14,5 %). Vůně bohatá na jemné tmavé peckoviny. Tělo plné, šťavnaté, lehce zakulacené s pěkným, pikantním závěrem. Fajnové víno!

Následující Rulandské šedé 2001 ve výběru z hroznů bylo polosuché se solidní kyselinou (6,9 g/l). Ve vůni jižní ovoce a náznak chlebovinky. Chuť výrazně ovocná, šťavnatá s měkce pikantní dochutí.

Excelentní bylo Chardonnay 2009 ve výběru z hroznů. Suché víno s výraznou kyselinou (7,1 g/l) a vyšším alkoholem (14 %) zrálo na jemných kalech. Padesát let staré keře z viniční trati Podsedky dodaly vínu bohaté tělo. Ve vůni nabídlo nazrálé světlé ovoce, lehký minerální a delikátní karamelový závoj. Stejně tak v chuti, kde se objevily jemné medové, minerální a máslové tóny. Laskající a delikátní víno, které nabízí opravdu příjemný vinný zážitek.

Stejně tak mi chutnalo o něco výraznější, opět suché víno s vyšší kyselinou (8,3 g/l) - Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru. Víno, které má před sebou ještě pěknou budoucnost, nabídlo bohatě ovocnou vůni (převaha citrusů), v chuti pak kromě citrusů také stopu lipoviny. Velmi pikantní závěr naznačuje, že víno má svůj vrchol ještě daleko před sebou.

A ještě jedno krásné víno - polosladký Aurelius 2010 ve výběru z bobulí v botrytickém sběru. Bohatý zbytkový cukr (27,4 g/l), výrazná kyselina (9,6 g/l) a vyšší alkohol (14,5 %) charakterizují toto víno. Ale také bohatá a mnohovrstevná vůně i chuť (citrusy, med, minerální a botrytické tóny). V závěru v nasládlé, ale také pěkně pikantní chuti je možné cítit sušené meruňky. Opravdu slavnostní víno, které nepůsobí tak sladce, jak by se očekávalo.

Ještě sladší (40 g/l zbytkového cukru) bylo následují Rulandské šedé 2007 ve výběru z bobulí. Opět botrytický sběr s bohatou vůní (sušené ovoce, minerální a jemné tóny ušlechtilé plísně) i chutí (navíc lehký medový „štych”). Trochu překvapil poměrně pikantní závěr. Opět další elegantní víno pro slavností přípitek.

Pro mne velkým favoritem večera bylo poslední bílé víno - Pálava 2011 ve výběru z hroznů. Sladké víno (50 g/l zbytkového cukru), ale s příjemnou kyselinou (6,6 g/l). Vůně jemná až delikátní v podobě ovocných a muškátových tónů. V chuti výrazně bohatší - med, citrusy, nasládlý a pikantní závěr.

Polosladké Zweigeltrebe rosé 2009, zemské víno s parametry pozdního sběru, určitě potěšilo milovníky nasládlých a vyzrálých „růžovek”. Ve vůni hezká kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Chuť výrazně ovocná, plná, svěží a pikantní s lehounce nasládlým ocáskem. Růžové s pevným tělem, které leželo na jemných kalech.

Klasické Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru zahájilo závěrečnou červenou trojku. Ve vůni velmi kořenité tmavé ovoce a ostružiny. V chuti tmavé ovoce, náznak kůže, špetka tabáku a lehké živočišné tóny. Pikantní dochuť. Víno zrálo rok ve starších (4 až 5 let) sudech. Myslím, že se může dále zlepšovat v řádu několika let.

Ještě atraktivnější bylo následující Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemně kořenitá tmavá lesní směs. V těle ovocné, uhlazené s jemnými tóny vanilky a s pikantním závěrem. Další víno s pěknou perspektivou zrání.

A na závěr můj oblíbenec - Cuvée Filip 2009, zemské víno s parametry výběru z hroznů. Velmi zajímavá kombinace odrůd - Dunaj, Nitra, Neronet, Dornfelder a Svatovavřinecké. Příjemná vůně (nazrálé tmavé ovoce, kůže a čokoláda), chuť plná, ovocná (tmavé peckoviny v kombinaci s lesní směsi), již nyní uhlazená s pikantním závěrem. Víno zrálo 14 měsíců v použitém bariku. A opravdu potěšilo, stejně jako jeho předchůdce z ročníku 2007, kterého jsme degustovali loni. Ještě ho mám ve vinotéce.

„Vrcholový tým”, početně poněkud oslabený, hodnotil vína Richarda Tichého takto: Pálava 2011 - 9,1 bodu (z 10 možných), , Cuvée Filip - 9 b., Chardonnay a Aurelius - 8,8 b., Rulandské modré 2009, Zweigeltrebe rosé a Rulandské modré klaret - 8,7 b., Rulandské šedé 2007 a Ryzlink rýnský 2010 - 8,5 b., Zweigeltrebe 2009 a Sauvignon - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý