Ochutnávka Vinné sklepy Lechovice

Ochutnávka Vinné sklepy Lechovice dne 25.6.2013

Atraktivní, ale sladší lechovický návrat

Konečně jsme mohli ve Viničním altánu opět přivítat technologa Vinných sklepů Lechovice Jana Hrachovského, aby nám představil novinky z produkce tohoto významného vinařství na Znojemsku. Celkem jsme ochutnali dvanáct vín z ročníků 2010 až 2012, včetně dvou sektů a závěrečného ledového vína.

O vstup se postaraly dva sekty, nejprve bílý Lechovice brut, vyrobený ze Sauvignonu a Ryzlinku rýnského (sklizeň 2011). Tradičně kvalitní „bublinky” vyrobené metodou zrání v láhvi. Vůně ovocná s lehkým náznakem minerálních tónů. Stejně tak chuť, v níž byla zřetelná jemná stopa černého rybízu. Ale také chlebovinky a jemných kvasnic. Decentní a poměrně bohaté perlení.

Velmi mne překvapil Sekt Lechovice rosé demi-sec. Očekával jsem výrazně sladké „bublinky”, ale i při 35 g/l zbytkového cukru mne potěšila živost a svěžest tohoto poměrně elegantního vína z odrůdy Zweigeltrebe (sklizeň 2010). Vyšší kyselina (6,7 g/l) zajistila osvěžující charakter vína s vůní jemných peckovin. V chuti jen lehce nasládlé, měkce ovocné a příjemně pikantní při bohatém perlení. Je zajímavé, že víno leželo nějaký čas na jemných kalech. Opravdu zdařilý sekt, opět vyrobený tradiční metodou zrání v láhvi.

Kabinetní Müller Thurgau 2011 mne příliš neoslovil. Suché víno s nevýraznou ovocně-květinovou vůní. V chuti lehce nazrálé, opět kombinace ovoce a květin. Tělo ploché, málo živé a šťavnaté. Navíc nevstřícný poměr cena výkon!

Zcela něco jiného bylo Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Suché víno, sice ještě mladé, ale již nyní s velmi zajímavým charakterem. Ve vůni nazrálé, lehce kořenité (pepř, stopa mandlí) světlé ovoce. V chuti identické, v její ovocné složce jsou objevil zralé ryngle. Dochuť jemně kořenitá a měkce pikantní.

Pro mne nejlepším vínem večera byl Sauvignon VOC 2012 z viniční trati U Lipky v Oleksovicích. Polosuché víno s bohatou vůní světlého ovoce (angrešt) a lehkých tónů černého rybízu, a hlavně černého bezu. V identické chuti bylo víno šťavnaté a pikantní. Za několik měsíců bude zřejmě na vrcholu, na což se rozhodně těším.

Ochutnali jsme ještě jeden Sauvignon VOC 2012. Ten druhý byl z viniční trati nad Kolářovým sklepem v Boroticích. Rovněž polosuchý, ale s o něco nižším zbytkovým cukrem (8,6 g/l). Trošku jiná vůně i chuť, absence černého rybízu a černého bezu, ale zato výraznější tóny jižního ovoce, především přezrálých broskví. V těle plnější a poměrně šťavnatý s pikantní dochutí. Na můj vkus byl trošku navoněný v porovnání s předchozím sauvignonem. Nicméně rovněž zdařilý.

Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru byl polosladký (27 g/l zbytkového cukru). Ve vůni světlé ovoce (citrusy, žlutý meloun). V chuti spíše meruňky a broskve. Tělo šťavnaté, pikantní se zřetelně nasládlým ocáskem.

Rulandské šedé 2011 mělo ještě vyšší zbytkový cukr (40 g/l). Zřetelně nazrálé ovoce ve vůni i chuti, především citrusy a další jižní plody. Ale také lehká minerální stopa. Tělo plné, šťavnaté a výrazně nasládlé s lehounkým minerálním „štychem”.

A v cukrech jsme šli ještě výše. Chardonnay 2012 v pozdním sběru (48 g/l zbytkového cukru). Ve vůni výrazně jižní ovoce a lehounké máslové tóny. V chuti hodně nasládlé především v podobě přezrálých broskví. Plné, šťavnaté tělo s pikantním závěrem a zřetelně nižším alkoholem (10,5 %).

Nejsladší, nicméně ze všech čtyř vín s výrazně vyšším zbytkovým cukrem byl Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů. Víno s 68 g/l zbytkového cukru mělo tradiční aroma u většiny hodně sladkých tramínů - tedy spíše ovocné (citrusy) a lehce medové. Také v chuti med. Samozřejmě sladké, ale zároveň měkce pikantní.

Jediným klasickým červeným vínem bylo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Polosuché, výrazně extraktivní víno (35 g/l bezcukerného extraktu) patří k určitým raritám, a to nejen na Znojemsku. Jsou milovníci vín, kteří červené s vyšším zbytkovým cukrem nemusí. Patřím mezi ně i já, i když tento modrý pinot měl cukr v těle poměrně nenápadně zakomponován. Víno vonělo po džemovité lesní směsi, v chuti byly zřetelné nazrálé lesní plody, kůže, jemná minerálnost, ale také kouřové tóny. Zajímavé víno, u něhož si mnozí ani nevšimnou, že je trošku sladší.

A na závěr opravdu ten nejsladší vzorek - Cabernet Sauvignon 2010, ledové víno. Nesmírně bohaté víno se 195 g/l zbytkového cukru, ale i s obrovskou kyselinou (13,2 g/l). Nízký alkohol (7,5 %) a koncentrovaná vůně kořenitého tmavého ovoce v džemovitém provedení s tóny černého rybízu a jemné zelené papriky. Chuď sladká, hutná, opět plná kořeněného tmavého ovoce. A to vše s velmi pikantním závěrem. Takový lék, který je nutné dávkovat po kapkách.

A takto vína hodnotil početně velmi oslabený „vrcholový tým”: Cabernet Sauvignon 2010, ledové - 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon VOC 2012 (Oleksovice) - 8,8 b., Sekt Lechovice rosé demi-sec a Sauvignon VOC 2012 (Borotice) - 8,7 b., Ryzlink rýnský 2012 a Sekt Lechovice brut - 8,6 b., Rulandské šedé 2011, Tramín červený 2011 a Rulandské modré 2011 - 8,5 b., Chardonnay 2011 a Veltlínské zelené 2012 - 8,4 b. a Müller Thurgau 2011 - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý