Ochutnávka Víno Brázdová (Sudoměřice)

Ochutnávka Víno Brázdová (Sudoměřice) dne 8.7.2013

Vinné pohlazení od Brázdů

Loni se sudoměřický vinař Ludvík Brázda omlouval, že jeho vína z ročníku 2011 nejsou ještě v optimálním stavu (byl leden). Tentokrát (v červenci) to již o vínech z ročníku 2012 nemusel říkat. Z devíti mladých vín byla drtivá většina ve velmi dobré kondici, čímž nechci říci, že by ještě nemohla růst do krásy.

Společně s manželkou Pavlou nám představili celkem dvanáct vzorků, z nichž tři vína (dvě červená) byla z ročníku 2011.

Příjemně nás zavínil kabinetní Müller Thurgau 2012, suché, ovocité víno (světlé peckoviny) ve vůni i chuti. V zakulaceném těle navíc lehká stopa květin a pecičkové hořčinky. Dochuť měkce pikantní.

A první potěšení - Sylvánské zelené 2012 v pozdním sběru. Opět suché víno s příjemnou ovocně-květinovou vůní. V plnější chuti nazrálé světlé ovoce a stopa květin. Víno potěší delší, mile pikantní dochutí.

Kabinetní Ryzlink rýnský 2012 měl trochu vyšší zbytkový cukru (7,9 g/l), ale díky kyselině (6,2 g/l) byl formálně ještě suchý. Ve vůni výrazně ovocný (broskve, meruňky). V chuti ovocný, jemně nasládlý, zakulacený a šťavnatý. Závěr lehce pikantní, přál bych si trošku výraznější.

Následující Sauvignon 2012 v pozdním sběru byl jediným vínem, které mne neoslovilo. Suchý s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,2 g/l a 5,6 g/l) s jemnou, nepříliš výraznou vůní po světlém ovoci. Také chuť byla nepřesvědčivá, spíše světlé peckoviny s lehkou pecičkovou hořčinou. Málo šťavnatý, málo pikantní, málo vstřícný!

To rozhodně neplatilo o Rulandském bílém 2012 v pozdním sběru. Suché, ale příjemně mazlivé víno. Ve vůni světlé ovoce (letní jablíčko, broskev) a lehounké smetanové tóny. V chuti vyzrálá broskev, těle šťavnaté a uhlazené s lehce pikantním závěrem na patře.

Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru bylo téměř na hranici mezi suchým a polosuchým vínem. Ve vůni světlé peckoviny s náznakem citrusů. V těle plnější, zakulacené, nasládlé s delší, poměrně pikantní dochutí.

Nejsladším vínem večera (11,5 g/l zbytkového cukru) bylo trochu překvapivě polosuché Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Nicméně díky 6,2 g/l kyseliny nepůsobilo sladce, ale jen lehce nasládle. Ve vůni jemně kořenité světlé ovoce, náznak angreštu. V chuti ovocité, boubelaté s jemně pikantním, zřetelně nasládlým ocáskem. Elegantní víno i pro slavnostní příležitosti.

Ještě o něco více mne oslovilo následující Chardonnay 2012 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s pěkným poměrem zbytkového cukru (8,7 g/l) a kyselin (6,2 g/l). Ve vůni bohaté světlé ovoce (citrusy) s lehkým závojem sladké kukuřice. V chuti identické, šťavnaté a kulaté s jemně pikantním, poměrně dlouhým závěrem.

Velmi pěkné bylo Zweigeltrebe rosé 2012 v pozdním sběru. Suchá „růžovka” s vůní tmavých lesních plodů a peckovin. Chuť měkce ovocná (lesní směs) s jemným náznakem smetanových tónů s pikantní dochuti. Pěkný poměr cena/výkon!

A pak jsme ochutnali pro mne nejlepší bílé víno večera - Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru. Polosuché víno (9,7 g/l zbytkového cukru) s pěknou kyselinou (6,7 g/l). Vyzrálá vůně světlého ovoce s náznakem květů a minerálů. Chuť šťavnatá, bohatá na vyzrálé světlé ovoce. Zřetelnější byly minerální tóny, krásně pikantní delší dochuť. Víno s velmi pěknou perspektivou za výbornou cenu!

Obě červená byla velmi zdařilá, opravdu jsem si je vychutnal. Frankovka 2011 v pozdním sběru byla hezkou ukázkou kvalitního moravského vína z této odrůdy. Příjemná vůně vyzrálých višní v čokoládě. Stejně tak v poměrně plné chuti. Kořenité tmavé peckoviny doprovázely tóny čokolády a jemné, nicméně ještě zřetelné třísloviny. A opět výborný poměr cena/výkon.

Přiznám se, že mám slabost pro poctivě připravený moravský merlot. To je i případ toho od Brázdů. Ostatně ročník 2009 byl excelentní, Merlot 2011 v pozdním sběru sice nedosahuje kvalit staršího bratříčka, ale velmi se mu blíží. A má ještě nějaký rok k dobru. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny se stopou čokolády. V poměrně bohaté ovocité chuti (kombinace vyzrálého tmavého ovoce a lesních plodů) je zřetelná také stopa kůže a čokolády. Víno částečně zrálo v bariku.

Moc pěkný závěr, takže otec vín Ludvík Brázda, nemusel mít obavy, co na to řekne „vrcholový tým”. Ten byl početně poněkud oslabený, a hodnotil takto: Ryzlink rýnský 2011 - 9 bodů (z 10 možných), Merlot 2011 - 8,8 b., Chardonnay 2012 a Frankovka 2011 - 8,7 b., Sylvánské zelené 2012, Ryzlink rýnský 2012 a Rulandské šedé 2012 - 8,6 b., Rulandské bílé - 8,5 b., Veltlínské zelené 2012 - 8,4 b., Zweigeltrebe rosé 2012 - 8,2 b., Müller Thurgau 2012 - 8,1 b. a Sauvignon 2012 - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý