Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice)

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 21.8.2013

Vinný koncert a několik sabráží

Dlouho očekávaná degustační show Martina Prokeše z Vinařství Proqin ve Velkých Němčicích měla velký úspěch. Jak dole v „hlavním sále”, kde se ochutnávala převážná většina z dvanácti vín, tak na horní terase. Tam se konala několikerá sabráž v různém provedení, spojená s přechutnáním odstřelených lahví sektu. Přitom hlavní hvězdou sabráží nebyl jako již tradičně Martin, ale dáma - celorepubliková „bronzová sekačka” Dagmar Fialová. Potěšení přítomných z atraktivního zážitku tak bylo náležitě umocněno!

Nejprve jsme dole v relativním poklidu ochutnali sedm sektů a tichých vín. A začali jsme bublinkami. Jako první to bylo Veronique Neuburg cuvée sekt, vyrobený s nižším tlakem v láhvi tradiční metodou. Jemně perlivé, ovocné a svěží cuvée z odrůd Neuburské (60 %), Ryzlink vlašský a Müller Thurgau. Suché, ale lehounce nasládlé a především osvěžující „bublinky”.

Následoval můj oblíbenec Stephanus Riesling sekt brut, opět vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi. Sekt z odrůd Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský byl ve vůní ovocně-minerální s jemnou chlebovinkou. Perlení již bohatší, chuť plnější, ovocná s lehkým minerálním závojem. Již uleželý sekt zrál 18 měsíců v láhvi.

Prvním tichým vínem bylo mešní Neuburské 2011 v pozdním sběru. Hladivé víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,3 a 6,7 g/l), ve vůni nazrálé světlé ovoce a zpočátku lehounký živočišný závan. V těle uhlazené, vyzrálé světlé ovoce, hlavně peckoviny. Laskající, pěkně zakulacené tělo. Ideální víno na delší pití.

Zajímavým zpestřením bylo srovnání dvou vín z odrůdy Sauvignon. Nejprve mladší Sauvignon Blanc 2012 v pozdním sběru. Suché víno se zbytkovým cukrem (5,4 g/l) a velmi vstřícnou vůní (nazrálé světlé ovoce, černý rybíz, jemné živočišné tóny). V chuti měkce ovocné, zakulacené se zřetelnými tóny černého rybízu a černého bezu. Šťavnatý sauvignon s měkce pikantní dochutí. Víno mělo ve Viničním altánu celorepublikovou degustační premiéru!

O rok starší Sauvignon Blanc 2011 v pozdním sběru měl o něco vyšší zbytkový cukr (6,5 g/l) i kyselinu (7,1 g/l). Ve vůni naleželé světlé ovoce s lehkými máslovými tóny, připomínajícími sladkou kukuřici. V chuti vyzrálejší, ale zároveň aromatičtější až voňavý. Především tóny jižního ovoce, v závěru pak jemný černý rybíz.

Velmi příjemný byl Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů (24,1 g/l zbytkového cukru). Ve vůni přezrálý hrozen a jemné tóny exotického liči. Chuť měkce ovocná s jemnými tóny růží, lehce nasládlé s s pikantním ocáskem. Velmi vstřícné, elegantní víno, které vás neutlumí cukry a přehnanou aromatikou, ale naopak osvěží.

Příjemně mne potěšil Petronila Muscat Cuvée sekt, vyrobený s nižším tlakem v láhvi tradiční metodou. Víno má nižší alkohol (9,5 %), jemnější perlení, ale příjemnou a poměrně bohatou vůni i chuť v podobě přezrálého hroznu a dalšího světlého ovoce. Chuť lehce nasládlá, ale také měkce pikantní. Bublinky pro dámy i pány - a příjemný večer!

A další krásný zážitek večera - Rosa Maria Pinot Noir sekt Brut Nature. Příjemně přírodně suchý sekt s delikátní vůní jemných tmavých peckovin. V chuti měkce ovocný, jemně nasládlý s poměrně bohatým perlením a s osvěžujícím a elegantním závěrem. Sekt pro slavnostnější příležitostí, na němž si na horní terase vyzkoušeli „sekáči” své umění. Především Dagmar Fialová ukázala, že si republikový bronz rozhodně zaslouží. Předvedla sekání šavlí zepředu i zezadu, zatímco její trenér Martin Prokeš se blýskl sabráží pomocí vinné skleničky.

Pokračovalo se zase v přízemí. A to růžovým vínem z odrůdy Zweigeltrebe 2012 v pozdním sběru. Ve vůni jemné tmavé peckoviny s náznakem kořenitosti. V chuti plné, ovocné a jemně kořenité, jen lehounce nasládlé s pikantní dochutí. Ideální „růžovka” především pro nadcházející konec léta.

Trojici červených zahájil mešní Cabernet Moravia 2011 v pozdním sběru. Bohatá vůně kořenitých tmavých peckovin s jemnou papričkou. V chuti plné, vyzrálé, zakulacené, bohaté na kořenité tmavé ovoce. Překvapivě hladké, až sametové víno z této u některých vinařů trošku problémové moravské odrůdy.

Vrcholem večera byl pro mne Pinot Noir 2011 ve výběru z hroznů. Bohatá vůně džemovitých tmavých peckovin se stopou čokolády. V chuti plné, bohaté na tmavé peckoviny. Tělo uhlazené , elegantní a vysoce extraktivní (33 g/l bezcukerného extraktu). Opravdová delikatesa!

Pro mnohé byl atraktivní také závěrečný Neronet 2011 ve výběru z hroznů. Bohatá nejen barva, ale také vůně (borůvky, ostružiny, jemná čokoláda). V hutné chuti tmavá lesní směs s jemnou stopou vanilky v poměrně pikantní dochuti. To byla tečka za velmi pestrým večerem s krásnými víny i dalšími zážitky, které určitě nekončily jen ve Viničním altánu.

A ještě hodnocení početně lehce oslabeného „vrcholového týmu”: Pinot Noir - 9,1 bodu (z 10 možných), Stephanus Riesling sekt Brut - 9 b., Rosa Maria sekt Brut Nature - 8,9 b., Neuburské mešní 2011, Sauvignon Blanc 2012 a Tramín červený 2011 - 8,8 b., Sauvignon Blanc 2011, Cabernet Moravia 2011 a Neronet 2011 - 8,7 b., Zweigelt rosé - 8,6 b., Petronilla Muscat Cuvée - 8,5 b. a Veronique Neuburg cuvée sekt - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý