Ochutnávka Čtyři vinařství z Brazílie

Ochutnávka "Čtyři vinařství z Brazílie" dne 19.9.2013

Premiéra v brazilském rytmu

Velkou premiéru měla ve Viničním altánu brazilská vína - vůbec poprvé v uplynulých devíti letech je zde mohli hosté ochutnat. Bohužel, nemohl jsem být přitom. Shoda okolností nahrála tomu, že jsem proti původním předpokladům přechutnával španělská vína v jejich domovině. Nicméně několik členů „vrcholového týmu” mi poskytlo informace, které se tentokrát pokusím tlumočit.

Paní Mgr. Maryna Omská za asistence Ing. Jana Neubauera představila hostům osm vín ze čtyř brazilských vinařství, a navíc jeden špičkový nezkvašený produkt z vinných hroznů.

Vstupním vínem bylo Flowers Branco z vinařství Vinicola Salton, lehčí cuvée odrůd Gewürztraminet, Malvasia a Muscat, určené především pro běžné pití. Ve vůni i ovocné (citrusy), ale v těle poněkud tenké.

Následovalo Duetto Riesling-Chardonnay 2011 z vinařství Casa Valduga. Ovocně minerální víno s tóny citrusů ve vůni i chuti. Suché, šťavnaté, ale v chuti poněkud nevýrazné s lehkou hořčinou v závěru na patře. A opět tenčí tělo.

O poznání bohatší byl Pinot Gririo Family Reserve 2012 z vinařství Vinicola Miolo. Vůně opět ovocně-minerální (zřetelné citrusy), v chuti navíc jemné tóny mandlí v delším závěreu, ale opět se zřetelnou hořčinkou.

Na kvalitu vína Lunae Frisante Rosado se názory poněkud rozcházely. Cuvée odrůd Ryzlink rýnský, Cabernet Sauvignon a Semillon, vyrobené metodou frizante, vonělo po jahodách a malinách. Jemně perlilo, v chuti se objevilo i další červené ovoce. Lehčí, svěží víno pro letní pití, kterému někdo vyčítal krátkou dochuť, jiný zase oceňoval příjemnou svěžest.

Prvním červeným bylo Serra Nevada Tinto Dry (bez udání ročníku), cuvée odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. K tomu pak zřetelné živočišné tóny (kůže) i závan „bakelitu”, typický pro některá jižní vína (někdo to nazývá „plesnivou jahodou”). Ne zcela harmonické víno, spíše lehčí s kořenitou dochutí (paprika).

Následující tři vína výrazně vynikala nad ostatními. Tannat Family Reserve 2009 byl z vinařství Vinicola Miolo. Ve vůni kombinace džemovité lesní směsi a tmavých peckovin, včetně švestkových povidel. A navíc stopa čokolády. Chuť identická, plná, s výraznějšími tóny sušeného ovoce a koření. Dochuť dlouhá a pikantní. Odrůda Tannat, kterou známe především z produkce uruguayských a argentinských vinařství, byla úspěšná i v brazilském provedení.

Nejstarším vínem večera byl výrazně vyzrálý Merlot Casa 2005 z vinařství Casa Valduga. V bohaté vůni byly zřetelné tóny tmavého ovocem, čokolády i lesních plodů. Chuť plná, velmi hutná se zřetelnými a již sladkými tříslovinami. Čokoládové tóny však převažují nad ovocnými, zdá se, že víno pomalu opouští svůj vrchol.

Jako nejlepší víno večera vyhodnotil „vrcholový tým” Agnus Cabernet Sauvignon 2009 z vinařství Lidio Carraro. Překvapivě nebarikové víno s vůní džemovitého tmavého ovoce a lesních plodů. Navíc se stopou kůže a koření. Chuť bohatě ovocná, lehce džemovitá s tóny čokolády. Uhlazenější tělo s dlouhým závěrem bohatým na sladké, ale jemné třísloviny.

Na závěr nealkoholické osvěžení - stoprocentní vinný mošt Casa Madeira Suco di Uva s výraznými tóny lesních jahod. U hostů měl velký úspěch.

A ještě celkové hodnocení vín „vrcholovým týmem” za účasti 60 % členů: Agnus Cabernet Sauvignon - 8,9 bodu (z 10 možných), Tannat Family Reserve - 8,8 b., Merlot Casa Valduga - 8,7 b., Serra Nevada Tinto Dry - 8,3 b., Pinot Grigio Family Reserve - 8,2 b., Lunae Frisante - 7,9 b., Duetta Riesling-Chardonnay - 7,7 b. a Flowers Branco - 7,3 bodu.

Text Libor Chlupatý (s použitím informací členů „vrcholového týmu”)
Foto Daniela Chlupatá