Ochutnávka Vinařství Kolby (Pouzdřany), Šlechtitelka (Velké Pavlovice)

Ochutnávka Vinařství Kolby (Pouzdřany), Šlechtitelka (Velké Pavlovice) dne 23.9.2013

Takové pěkné porovnání

S Martinem Prokešem z Vinařství Proqin je radost spolupracovat, radost poslouchat jeho prezentace vín, a také radost tato vína ochutnávat. Ať již jsou z rodinné produkce ve Velkých Němčicích, nebo z vinařství, jejichž produkty prodává. V tomto případě ve Viničního altánu ze dvou špičkových moravských vinařství - Kolby (Pouzdřany) a Šlechtitelka z Velkých Pavlovic.

Martin nám připravil třináct vzorků, a to hlavně jako jakési srovnání vín (pokud to bylo možné) z obou vinařství. Z uvedených vín bylo šest z Vinařství Kolby, stejný počet se Šlechtitelky, a zbývají sekt, který prošel sabráží, z produkce Vinařství Proqin.

Skvělý Mattias Pinot-Chardonnay Brut sekt vyrobený tradiční metodou byl vstupním vínem. Martin provedl úspěšnou sabráž skleničkou, a my si hned v úvodu pochutnali. Suchý, ve vůni ovocný s jemnými máslovými a medovými tóny. V zakulaceném těle s bohatým perlením bylo zřetelné nazrálé světlé ovoce. Dochuť sektu byla hezky pikantní. Znovu potvrzuji, že je to mazlivý sekt - zrál 18 měsíců v láhvi.

Po „bublinkách” následovalo jakostní Veltlínské zelené 2011 z Kolby. Ovocně-minerální víno ve vůni i chuti. V aroma byly zpočátku i lehké živočišné tóny, které postupně zmizely. V chuti svěží, šťavnaté se zřetelně pikantním závěrem. Skvělý poměr cena/výkon!

Ze Šlechtitelky jsme ochutnávali Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Ve vůni výrazně ovocné (meruňka, hruška), stejně tak v jemně kořenité chuti. Tělo lehce zakulacené s pikantním závěrem.

Bez dvojníka z jiného vinařství byl Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru z Vinařství Kolby. Pro mne velmi přitažlivé víno s bohatou ovocně-minerální vůní. Cítil jsem především vyzrálé ryngle. V chuti plné, šťavnaté, ovocně-minerální s delším závěrem, a s ještě pěknou perspektivou zrání v láhvi.

Další dvojici zahájil Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru ze Šlechtitelky. Ve vůni jemně minerální světlé peckoviny. Tělo plné, ovocné a šťavnaté s pikantní dochutí, v níž jsou zřetelné jemné minerální tóny.

Z Vinařství Kolby byl pro srovnání Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace nazrálého světlého ovoce a minerálních tónů. V těle plný, rovněž bohatý na ovoce a minerály. Šťavnaté víno, které se svým charakterem velmi blíží moselským ryzlinkům.

Dvě byla také vína z odrůdy Chardonnay. Nejprve ze Šlechtitelky Chardonnay 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé jižní ovoce s jemným máslovým „štychem”. V chuti plné, šťavnaté, zakulacené a nasládlé.

Chardonnay 2009 ve výběru z hroznů z Vinařství Kolby bylo o něco pikantnější v porovnání s vínem ze Šlechtitelky. Ve vůni nazrálé ovoce a jemné minerální tóny. V chuti lehce nasládlé, decentně minerální, plné s delším závěrem na patře.

Srovnávali jsme také dvě červené odrůdy. Jako první přišel na řadu Modrý Portugal. Ze Šlechtitelky to byl ročník 2011 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny, jemná čokoláda a závan kůže. V chuti rovněž vyzrálé třešně a višně, náznak minerálnosti a stopa čokolády. Víno bylo vzhledem k ročníku i odrůdě poněkud překvapivě ještě dost pikantní.

Jakostní Modrý Portugal 2009 z Vinařství Kolby byl nefiltrovaný. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce a lehká stopa kůže. V chuti identický, opět živočišný prvek (kůže) a jemně minerální v lehce pikantním závěru. Tady stojí za zmínky velmi příznivá cena.

Když André, tak ze Šlechtitelky, kde se tato odrůda před více než padesáti lety narodila. Ochutnali jsme ji jako vlajkovou loď vinařství, i když ne v původně avizované verzi „staré keře”. Tentokrát to bylo André 2009 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce, malinko kůže a čokolády. Chuť uhlazená, prakticky identická jako vůně, pikantní, v závěru pak charakteristický náznak něčeho, co označuji za „bakelit”. Nepřišla však ona očekávaná (jako u „starých keřů”) hutnost a hloubka těla.

O závěr se postaraly dva cabernety. První byl ze Šlechtitelky - Cabernet Sauvignon 2011 v pozdním sběru. Voněl po tmavých peckovinách, v chuti byl navíc jemně čokoládový a velmi pikantní. Víno musí ještě nějaký ten rok ležet v láhvi. Potřebuje zakulatit se a uhladit.

Závěrečný Cabernet Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů (Kolby) mi chutnal víc, ale to se dalo i čekat vzhledem ke staršímu ročníku a vyššímu přívlastku. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce, především peckoviny. Chuť bohatá, plná s tóny kůže a čokolády. Závěr je ještě lehce pikantní, ale i v tomto případě se může víno dál vyzrávat v láhvi.

Cílem ochutnávky nemohla být konfrontace vín obou vinařství, což by ani zcela nešlo vzhledem k rozdílnosti ročníků i stupňů vyzrálosti jednotlivých vzorků. Spíše šlo o to ukázat na určitý styl jednotlivých vín, která pocházejí také z odlišných vinařských oblastí. I tak to byl velmi zajímavý, příjemný i poučný večer s výbornými moravskými víny.

A ještě hodnocení "vrcholového týmu": Ryzlink rýnský (Kolby) - 9,3 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský (Kolby) a Chardonnay (Kolby) 9,2 b., Cabernet Sauvignon (Kolby) - 9,1 b., Mattias sekt (Proqin), André a Chardonnay (Šlechtitelka) - 9 b., Ryzlink rýnský a Cabernet Sauvignon (Šlechtitelka) - 8,9 b., Veltlínské zelené (Šlechtitelka) - 8,5 b., Modrý Portugal (Šlechtitelka) a Modrý Portugal (Kolby) - 8,4 b. a Veltlínské zelené (Kolby) - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý