Ochutnávka Skvělá Kanada & Jižní Afrika

Ochutnávka "Skvělá Kanada & Jižní Afrika" dne 14.10.2013

Třikrát jiný kontinent

Sympatická Heather Crowther, rodačka z jižní Afriky žijící v Česku, nám ve Viničním altánu na druhé prezentaci vín, která dováží prostřednictvím své společnosti Tombalina Wines, představila vzorky ze tří kontinentů. Z Kanady (Severní Amerika), Jihoafrické republiky (Afrika) a Rumunska (Evropa). Celkem devět vín, tentokrát s převahou kanadských. Stejně jako v květnu, také tentokrát jí asistoval svým originálním humorem a občasným „volným překladem” Zdeněk Reimann.

Zahájili jsme kanadským triem z bílých hroznů. Nejprve to byl Pinot Blanc 2011 z vinařství Konzelmann Estate z oblasti Niagara-on-the-Lake. Výborné polosuché víno (10,2 g/l zbytkového cukru, 6,7 g/l kyselin) s vůní přezrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti světlé peckoviny a rovněž lehká mineralita. Tělo zakulacené, pikantní, v dochuti jemně nasládlé.

Z vinařství EastDell Estates byl Pinot Grigio 2011 (rovněž z oblasti Niagara-on-the-Lake). Víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,3 g/l a 5,1 g/l) mělo lehkou ovocnou vůni se stopou minerálů. V chuti jemnější, uhlazené, ale málo šťavnaté a pikantní. Hladilo, ale neosvěžilo.

Nesrovnatelně zajímavější bylo Chardonnay Barel Aged 2008 z vinařství Konzelmann Estate. Polosuché víno s výraznou vůní vyzrálého ovoce (především citrusy) a máslových tónů. Také v chuti nazrálé světlé ovoce, tělo zakulacené, plnější s lehkými vanilkovými tóny po zrání v bariku. Dochuť pikantní, delší, ovocně-minerální.

Za prvním červeným jsme navštívili jihoafrické vinařství Bonnievale Celar v oblasti Robertson Valley. Ochutnali jsme Cabernet Sauvignon/Merlot 2009, klasické „cuvée Bordeaux” v jihoafrickém provedení. Ve vůni tmavé ovoce s jemnými „zelenými” tóny v podobě nedozrálé papriky. V chuti opět tmavé ovoce, stopa čokolády a kůže. Víno se středně dlouhou dochutí.

A z Afriky do Evropy! Tentokrát do Rumunska za vínem GLIA Babeasca Neagra 2009. Zajímavé víno z tamní odrůdy Babeasca Neagra, které zrálo 6 měsíců v bariku. Ve vůni jemně džemovité tmavé ovoce. V chuti ovocné, lehčí ve stylu modrého pinotu. Dochuť pikantní s lehounkým minerálním „štychem”.

Vrátili jsme ze zase na jih Afriky. Víno Bonnievale Celar Cabernet Sauvignon/Shiraz 2008 (cuvée 60/40) bylo asi vínem s nejlepším poměrem cena/výkon. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny. V chuti identické, závěr pak delší s jemnou stopou čokolády.

A opět Rumunsko - Senator Feteasca Neagra 2009. Ve výraznější vůni nazrálé džemovité tmavé ovoce. V chuti plné, zřetelné višně v čokoládě. Tělo uhlazené s pikantním závěrem na patře. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.

Pro mne nejlepším vínem večera byl kanadský Black Cab 2011 z vinařství EastDell Estates z oblasti Beamsville Niagara Escarpment. Cuvée tří cabernetových odrůd Baco Noir (41 %), Cabernet Franc (27 %) a Cabernet Sauvignon (22 %). Krásná vůně tmavé lesní směsi se stopou sušených švestek. Chuť plná, výrazně ovocná a uhlazená s měkce pikantním závěrem, v němž vynikly bohaté tóny tmavých lesních plodů. Odrůda Baco Noir je u nás známá jako „Bago”.

Na závěr pak další delikatesa, tentokrát z Jižní Afriky - Vertex Reserve Shiraz 2010, vinařství Bonnievale Cellar (Robertson Valley). Ve vůni džemovité tmavé ovoce s jemnými vanilkovými tóny. Chuť plná šťavnatého tmavého ovoce s jemnými tóny vanilky. V dochuti pak delikátně pikantní. Víno má svůj vrchol ještě před sebou.

Opravdu delikátní tečka za velmi příjemným večerem s výbornými víny. A takto je hodnotil „vrcholový tým”: EastDell Estates Blac Cab - 9,1 bodu (z 10 možných), Vertex Reserve Cabernet Sauvignon a Chardonnay Barrel Aged - 9 b., Pinot Blanc 2011 a Cabernet Sauvignonm/Shiraz 2008 - 8,8 b., Cabernet Sauvignon/Merlot 2009 - 8,7 b., GLIA Babeasca Neagra 2009 a GLIA Senator Feteasca Neagra 2009 - 8,6 b. a Pinot Grigio 2011 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý