Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec

Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec dne 16.10.2013

Třináctkrát výborný Waldberg

Plný „velký sál” Viničního altánu, třináct výborných vín z chvalovického sklepa, všechna ročník 2012, a několik poněkud neklidných skupinek degustujících, zjevně „začátečníků”. Tak by se dala charakterizovat v pořadí již pátá prezentace vín z Waldbergu Vrbovec v podání již tradičního hosta, sklepmistra vinařství Pavla Filipovszkého. Další ukázka krásných vín ze Znojemska.

K dvanácti bílých se připojilo jedno růžové, a tím jsme také začali. Zweigeltrebe rosé 2012 v pozdním sběru bylo suché s výraznější vůní malin a jahod. V chuti měkce ovocné, plnější a lehce zakulacené s lehounkým smetanovým kabátkem. Závěr dostatečně pikantní.

Příjemně potěšil Müller Thurgau 2012 v pozdním sběru. Například ve vůni byly cítit jemné muškátové tóny, ale také citrusy a lehounká stopa černého rybízu. V chuti spíše světlé peckoviny (broskev) a opět jemný černý rybíz. Tělo lehounce zakulacené a středně pikantní v dochuti.

Na úrovní bylo i Rulandské bílé v pozdním sběru. Zřetelně suché víno s vůní jižního ovoce, květin a jemných minerálů. V chuti měkce ovocné, zakulacené, malinko nasládlé s tóny chlebovinky a oříšku. Závěr decentně pikantní. Hrozny pocházely z viniční trati Ořechový vrch v Dyjákovičkách.

Velmi kvalitní a pro mne krásně pitelný byl Muškát moravský v pozdním sběru z viniční trati Šác v Dyjákovičkách. Suchý, jemně muškátový s tóny růží a grepu. V chuti kombinace ovoce a muškátů, svěží a měkce pikantní s lehounkým grepovým závěrem.

Také Sylvánské zelené v pozdním sběru bylo suché, ale s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem) 6,1 g/l) a kyselinou(5,3 g/l). Chuť měkce ovocná s tóny květin, zakulacená a jemně nasládlá. Lehce kořenitá, poměrně plná a středně pikantní dochuť.

Jedním z mých favoritů večera bylo Veltlínské zelené VOC s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,6 g/l a 5,3 g/l). V čisté vůni nazrálé světlé ovoce s lehounkým závanem pepře. Tělo uhlazené, ale šťavnaté a pikantní v jemně nasládlé dochuti. Velmi elegantní víno již nyní.

Sauvignon VOC s ještě vyrovnanějším cukrem a kyselinou (6,6 g/l a 6 g/l) mi chutnal přece jen o něco méně, i když i toto víno bylo mimořádně kvalitní. Ve vůni kompotované broskve a angrešt. V chuti šťavnatě ovocné a lehce zakulacené s měkce pikantním závěrem. Tento sauvignon byl z viniční trati U sklepů v Dyjákovičkách.

Opravdu výborný byl Ryzlink rýnský VOC, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,8 g/l) a vyrovnanou kyselinou (6,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, především meruňky, ale také lehké tóny lipoviny a medu v delikátním minerálním kabátku. Chuť ovocně-minerální, šťavnatá a pikantní s náznakem medových tónů. Víno má před sebou ještě pěknou budoucnost.

Následovala již o něco sladší vína. Polosuché Chardonnay v pozdním sběru (9,8 g/l zbytkového cukru) bylo ve vůni ovocné s lehce máslovým „štychem”. V chuti nasládlé světlé ovoce, tělo zakulacené s delikátně pikantním závěrem.

Opravdu prvotřídní byl Tramín červený ve výběru z hroznů. Polosuché víno (8,1 g/l zbytkového cukru), ve vůni ovocně-květinové (vyzrálý hrozen, jemné citrusy, čajová růže). Stejně tak v zakulacené chuti s náznakem muškátových tónů. Lehce kořenitý a jemně pikantní v dochuti.

Polosladké (15 g/l zbytkového cukru) bylo Cuvée Waldberg ve výběru z hroznů z odrůd Sylvánské zelené, Ryzlink rýnský a Rulandské šedé. Sofistikované a velmi harmonické víno. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, máslový a jemně minerální „štych”. V chuti bohatě ovocné, lehce nasládlé a měkce pikantní v zakulaceném těle. Hrozny pocházely z chvaletické viniční trati Dívčí hora.

Na závěr dvakrát vyšší cukry, ale i trochu větší atraktivita. Alespoň pro milovníky sladších vín. Nejprve Rulandské šedé ve výběru z hroznů. Nejsladší víno večera (32 g/l zbytkového cukru), ale s výraznější kyselinou (6,9 g/l). Polosladké víno s vůní lehce medového tropického ovoce. V chuti plné, ovocné a nasládlé s medovými tóny. Tělo šťavnaté s pikantním závěrem. Na bílé víno mimořádně vysoký bezcukerný extrakt - 28,5 g/l.

Tečka byla rovněž sladká (29,8 g/l zbytkového cukru), a navíc panenská. Hibernal ve výběru z hroznů byl totiž z první sklizně, a již nyní ukázal svůj velký potenciál. Krásná vůně nazrálého ovoce, především citrusů, květin a tónů černého rybízu. V chuti nasládlý, ovocný se stopou černého bezu a citrusů. Atraktivní víno s delší, dostatečně pikantní dochutí. Skvělý závěr za bohatým večerem se špičkovými víny. „Vrcholový tým” body nešetřil: Hibernal - 9,2 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé - 9,1 b., Veltlínské zelené VOC a Cuvée Waldberg - 9 b., Sauvignon VOC a Chardonnay - 8,9 b., Ryzlink rýnský VOC a Tramín červený - 8,8 b., Sylvánské zelené a Muškát moravský - 8,7 b., Rulandské bílé - 8,6 b., Zweigeltrebe rosé a Müller Thurgau - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý