Ochutnávka Z Portugalska nejen portské

Ochutnávka "Z Portugalska nejen portské" dne 29.10.2013

Portugalské přechutnávání s portskou tečkou

Vypadá to tak, že letošní podzim bude ve znamení portugalských vín. A to nejen portských. Opět jsme měli možnost přesvědčit se o tom na degustaci deseti portugalských vín z nabídky dovozní společnosti Portugal Shop. Martin Valihrach a Paulo Dias, rodilý Portugalec žijící v Česku, nám představili dvě bílá, čtyři klasická červená a čtyři sladká fortifikovaná vína, z toho tři portská. Velmi kvalitní a stejně tak vyvážená sestava!

Vstupním bylo svěží a lehké Vinho Verde DOC Lagosta 2012 z vinařství Enoport. Jen 9 % alkoholu, ve vůni ovocně-minerální. V chuti ovocné, šťavnaté s lehčím, pikantním tělem a s jemnou stopou minerálů.

Bohatší a sofistikovanější bylo druhé bílé víno, Planalto Reserva 2010 z vinařství Casa Fereirinha. Vůně ovocná a zároveň i velmi minerální s tóny blízkými petroleji. Chuť plnější, ovocně-květinová s jemnou minerální hořčinkou v závěru na patře.

Prvním ze čtyř červených bylo víno Dom Martinho Regional Alentejo 2009 z vinařství Quinta do Carmo. Víno bez dotyku dubu s překvapivě vysokým alkoholem (14,5 %). Ve vůni bohatá lesní směs s jemnou džemovitostí. V chuti výrazně ovocné (především tmavé peckoviny) s jemnou kořenitostí a s ještě zřetelnými tříslovinami. Znatelná byla také decentní čokoládová stopa.

Následující víno Cabeca de Toiro Reserva DOC 2009 z vinařství Enoport, cuvée odrůd Touriga Nacional a Castelao v poměru 50/50, nabídlo ve vůni višně v čokoládě. V chuti opět tmavé peckoviny, jemná vanilka a třísloviny. V závěru pak lehce pikantní. Víno zrálo 9 měsíců ve velkém sudu z francouzského dubu.

Pro mne nejlepším nefortifikovaným vínem večera bylo Alma Grande Reserva Douro DOC 2009 z vinařství Enoport. Jednoodrůdové víno (Touriga Nacional) vonělo po tmavém ovoci s lehkým čokoládovým závojem. V chuti přezrálé třešně a višně, čokoláda, tělo uhlazené se sládnoucím tříslem a měkce pikantním závěrem.

Kvalitativně velmi blízko mělo k němu víno Dona Ermelinda Reserva DOC 2010 z vinařství Casa Ermelinda Freitas, cuvée odrůd Castelao, Touriga Nacional, Trincadeira a Cabernet Sauvignon. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. Stejně tak v uhlazené, jemně kořenité chuti. Potěšil poměrně elegantní závěr. Víno zrálo 12 měsíců ve velkém sudu z francouzského dubu a následně 8 měsíců v láhvi.

Prvním z fortifikovaných vín byl Moscatel do Douro 2010 DOC z vinařství Martha's, menšího producenta špičkových portských vín. Velmi atraktivní sladké víno z odrůdy Moscatel Galego Branco. V bohaté vůni převažovaly hrozinky a vlašské ořechy. Ve středně sladké chuti opět vynikají hrozinky a vlašské ořechy, ale postupně byly cítit i další sušené plody. Velmi elegantní víno.

Toto i následující tři portská vína vynikala především vyvážeností zbytkového cukru, ovoce a jemné kyseliny. To se týká především vína Porto White Martha's, vyrobeného z odrůd Malvasia Fina, Viozinho, Gouveio, Verdelho a Moscatel Galego. Ve vůni sušené ovoce, především hrozinky, fíky a datle. V chuti rovněž sušené plody, přitom však méně sladké. Více ovocné, uhlazené a svěží portské víno.

Trošku mne zklamalo Porto Ruby Martha's, především proto, že tradičně vysoce ovocná chuť byla částečně nahrazena kořenitými a hodně vyzrálými sušenými plody. To platí i o vůni, kde převládaly tóny sušených plodů, jemně kořenité.

Mnohem lepší bylo závěrečné Porto Tawny Martha's. Krásná vůně hrozinek, sušené kůry citrusů a ořechů. Rovněž v bohaté chuti byly cítit tyto složky. V dlouhém závěru bylo víno lehce pikantní.

Tak to byla sladká tečka za stručným, nicméně velmi pěkně sestaveným průřezem portugalskými víny. A to na dostatečně atraktivní úrovni.

Ocenil to i „vrcholový tým”, tentokrát početně výrazně oslabený: Porto Tawny - 9,2 bodu (z 10 možných), Moscatel do Douro a Alma Grande Reserva - 9 b., Porto White a Dona Ermelinda - 8,9 b., Cabeca de Toiro Reserva a Porto Ruby - 8,8 b., Planalto Reserva - 8,7 b., Dom Martinho - 8,6 b. a Lagosta Vinho Verde - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý