Ochutnávka Rodinné vinařství Kadubcovi (Lipov)

Ochutnávka Rodinné vinařství Kadubcovi (Lipov) dne 29.11.2013

Tentokrát na sladší vlnce z Lipova

Na trošku sladkou strunku tentokrát zahrál Martin Kadubec z rodinného vinařství v Lipově u Bílých Karpat. Tedy týká se to především vín z ročníku 2012, kterých nám ve Viničním altánu představil osm z celkového počtu jedenácti vzorků. Zbývající vína byla z ročníku 2011.

Trošku vyšší zbytkové cukry však nic nemění na skutečnosti, že jsme ochutnávali vína pěkné, šťavnatá, a s dostatečnou kyselinkou. Takže byla to radost přechutnávat, a většina hostů si určitě vybrala své oblíbence.

Vstupním vínem bylo jediné suché bílé - Sylvánské zelené 2012 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a květinové tóny. V plné a bohaté chuti bylo zakulacené, výrazně ovocné a šťavnaté s pikantním závěrem.

Následovalo polosuché Svatovavřinecké rosé 2012 v pozdním sběru. V jemné vůni převládala tmavá lesní směs. V chuti plnější, zakulacené, s převahou lesních plodů. Závěr pak měkce pikantní.

Další „růžovka” již byla polosladká. Zweigeltrebe rosé 2012 v pozdním sběru nabídlo v počátku trošku zastřené vůni jahodový kompot. V chuti nasládlé, spíše boubelaté se šťavnatým tělem a s pikantním ocáskem.

První ze tří Rulandských šedých bylo polosladké v pozdním sběru z ročníku 2012. Ve výrazné vůni broskve a meruňky. V chuti bohatě ovocné (jižní peckoviny), nasládlé se šťavnatým, příjemně pikantním závěrem.

Druhé bylo polosuché z ročníku 2011, rovněž v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé jižní ovoce. V těle ovocné, plné a vyzrálé s měkce pikantní, delší dochutí.

A následovala dvě vína z odrůdy Chardonnay, obě polosuchá. Nejprve ročník 2012 v pozdním sběru. Vůně bohatě ovocná s lehkou máslovostí. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a pikantní. Opět delší dochuť!

O poznání více se mi líbilo Chardonnay 2011 v pozdním sběru. Výrazná vůně nazrálého světlého ovoce s náznakem máslových a smetanových tónů. Chuť ovocná, boubelatá, dostatečně vyzrálá. Delší šťavnatá dochuť s pikantní koncovkou.

Polosladký Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru voněl po světlých, nazrálých peckovinách. Aroma se postupně otevíralo. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a lehce nasládlá. Dochuť je delší, pikantní a šťavnatá.

Následovalo jediné červené - Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce s jemným čokoládovým „štychem”. V chuti bohatě ovocné se špetkou čokoládových tónů a s lehounkou pikantností v dochuti. Solidní moravské červené na delší pití za výbornou cenu.

Třetím Rulandským šedým bylo polosladké z ročníku 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé jižní ovoce. V chuti výrazně nasládlé s náznakem minerálních tónů. Dochuť ovocná, delší, ale jen lehce pikantní.

Závěrečnou sladkou tečku zajistil Tramín červený 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni kořenité ovoce, květiny, a především jemné exotické liči. Chuť výrazně sladší, bohatě ovocná a kořenitá s delším, jemně pikantním závěrem.

Sladší závěr pohodového večera s bohatými moravskými víny a jejich příjemným tvůrcem. To vše za vstřícné asistence paní Lenky Kadubcové.

A takto vína ohodnotil „vrcholový tým”: Chardonnay 2011 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2011 a Ryzlink rýnský 2012 - 8,8 b., Sylvánské zelené a Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru - 8,7 b., Tramín červený 2012 - 8,6 b., Zweigeltrebe rosé a Chardonnay 2012 - 8,5 b., Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů - 8,4 b., Zweigeltrebe 2011 - 8,2 b. a Svatovavřinecké rosé - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý