Ochutnávka Vinařství Roman Komarov (Ivančice)

Ochutnávka Vinařství Roman Komarov (Ivančice) dne 27.8.2012

Vinný pozdrav z ivančického sklepa

Někdo jezdí do Ivančic za chřestem, někdo za vínem, ale asi nejlepší je potěšit se obojím. A pokud jde o vína, rozhodně není možné vynechat sklep Romana Komarova. Jeho vína po tom přímo volají!

Přesvědčili jsme se o tom na premiéře vín z tohoto rodinného sklepa ve Viničním altánu. Roman Komarov přivezl třináct vzorků - pět bílých, růžové, klaret a pět červených vín. Kvalita potěšující, ceny mírné. Další nesmírně zdařilá ochutnávka moravských vín.

A tušil jsem to již při vstupním vínu, kterým bylo Veltlínské červené rané 2011 v pozdním sběru. Suché, pěkně vyzrálé víno s příjemnou vůní světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti identické, zakulacené, plné jemných peckovin. Zdařilá vstupní „večerka” za pěknou cenu!

Müller Thurgau 2011 v pozdním sběru byl stejně suchý, ale o něco jemnější s vůní vyzrálého hroznu. Jemnější byla i chuť, lehce květinová, pikantní a měkce ovocná, snad trochu s kratším závěrem.

Líbilo se mi Chardonnay 2011 v pozdním sběru, rovněž suché s bohatou vůní jižního ovoce. Docela extraktivní (23 g/l bezcukerného extraktu), v těle měkce ovocné, pikantní s lehkými „sauvignonovými tóny” po černém rybízu.

Ty skutečné však nabídl Sauvignon 2011 v pozdním sběru. Opět suché víno s ovocnou vůní po broskvi a meruňce se vzdáleným závanem černého rybízu. V chuti identické, pikantní, v závěru s tóny citrusů, především vyzrálého grepu.

Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru bylo již zřetelněji vyzrálé, což se ve vůni i chuti promítlo do medových tónů. V těle uhlazené s jemnou minerální hořčinkou v dochuti.

Následující Zweigeltrebe rosé 2011 v pozdním sběru bylo jedním z nejlepších „roséček”, která jsme letos ve Viničním altánu ochutnali. Polosuché víno s bohatou vůní tmavé lesní směsi. Zakulacené, jemňounce nasládlé, pikantní s lehkých cukříčkovým ocáskem.

Neméně mi však chutnal rovněž polosuchý klaret 2011 z odrůdy Svatovavřinecké. Ve vůni tmavé peckoviny s jemně minerálním závojem. V chuti bohatě ovocné, plné a nasládlé víno s delikátně pikantním závěrem.

Prvním červeným bylo Rulandské modré 2010 v pozdním sběru, suché a lehce minerální víno s poněkud výraznější kořenitou vůní, ale také s příjemně ovocným a již uhlazeným, opravdu jemným tělem. Je třeba ochutnat více doušků, potom se s tímto modrým pinotem za skvělou cenu rychle spřátelíte.

Jakostní Cabernet Moravia 2009 již tak přátelský nebyl. Ve vůni ovocný se zřetelnými živočišnými a možná i minerálními tóny. V chuti kořenitý s výraznou paprikou, a ještě hodně pikantní. Běžná „Moravia”, která možná ležením získá vstřícnější charakter.

Následující Svatovavřinecké 2009 v pozdním sběru již lahodilo mým chuťovým pohárkům. Vůně ovocná, jemně kořenitá s náznakem minerálních tónů. V uhlazeném těle měkce ovocné, opět kořenité víno se stopou kůže a čokolády.

Byl to velký konkurent následující Frankovky 2009 v pozdním sběru z vinice v Moravských Bránicích. Ve vůní tmavé peckoviny, ale možná i náznak ostružin. V chuti uhlazené, ovocné s příjemnou džemovitou stopou na patře. Již nyní je tato frankovka dostatečně elegantní.

Definitivní tečkou za večerem s pěknými moravskými víny a s velmi sympatickým vinařem a jeho manželkou udělalo jakostní André 2007. Pro mne největší překvapení večera. Ve vůni tmavé ovoce s čokoládovým závojem. V chuti višně v čokoládě, lehce pikantní se stopou kůže a jemnými, sládnoucími tříslovinami. Výborný poměr cena/výkon.

Konečné hodnocení „vrcholového týmu” potvrdilo nejen kvalitu této „červené tečky”, ale také vysoký standard vín ivančického vinaře Romana Komarova. A to ještě některé chuťovky zůstaly v jeho sklepě. Takový byl verdikt „vrcholového týmu”: Frankovka 2009 a André 2007 - 8,9 bodu (z 10 možných), Zweigeltrebe rosé - 8,8 b., Chardonnay, Svatovavřinecké a Sauvignon - 8,7 b., Veltlínské zelené, Svatovavřinecké klaret a Rulandské modré - 8,6 b., Veltlínské červené rané a Cabernet Moravia - 8,4 b. a Müller-Thurgau - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý