Ochutnávka Rodinné vinařství Čevela

Ochutnávka Rodinné vinařství Čevela dne 1.10.2012

Stylový návrat strážovických vín

Moc mne potěšilo, že Dana Čevelová přijala mé pozvání opět po dvou letech představit vína Rodinného vinařství Čevela ze Strážovic. Přiznám se, že toto vinařství se pro mne již stalo srdeční záležitostí.

Paní Dana nám představila třináct vín, převážně z ročníků 2010 a 2011, plus prémii v podobě Rulandského modrého z roku 2008.

Nejprve jsme ochutnali čtyři odrůdy vždy ve dvou ročnících, které byly klimaticky opravdu velmi rozdílné. Vstupním vínem byl kabinetní Ryzlink rýnský 2010. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5,2 g/l) s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálních tónů. V chuti ovocné (meruňky, broskve), velmi pikantní s výraznou kyselinou v závěru. Ještě musí chvíli ležet, aby se více zakulatilo.

O rok mladší Ryzlink rýnský v pozdním sběru byl polosladký (22 g/l zbytkového cukru), s velmi pěknou vůní jemných citrusů a minerálů. V chuti nasládlý, bohatě ovocný (meruňky, broskve) s jemnou „sauvignonovou stopou”. Šťavnaté víno s pikantní dochutí.

Rulandské šedé 2010 v pozdním sběru bylo na hranici polosuchého a polosladkého vína s výraznou kyselinou (7,9 g/l). Vůně lehce ovocně-minerální, chuť šťavnatá, bohatá na uhlazené světlé ovoce se svěží kyselinkou v závěru na patře.

Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů bylo polosladké. Ve vůni decentní jižní ovoce, závan minerálů a stopa medu. V nasládlé chuti broskev a mango, přitom příjemně pikantní, šťavnaté a elegantní víno.

A poté dvakrát odrůda Chardonnay. Ročník 2010 byl v pozdním sběru, polosladké víno s výraznou kyselinou (8,4 g/l). Vůně ovocně-minerální s náznakem sladké kukuřice. V chuti ovocné, (meruňky, broskve) s uhlazeným, poněkud delším závěrem. Krásně pitelné a opravdu atraktivní víno!

Chardonnay 2011 ve výběru z hroznů mělo o něco menší zbytkový cukr (14,2 g/l), ale také zřetelně nižší kyselinu (5,9 g/l). Vůně byla více ovocná a o něco méně minerální. Tělo bohaté na světlé peckoviny (broskve, meruňky), příjemně uhlazené s jemně pikantním a lehce nasládlým závěrem. Oproti o rok staršímu chardonnay působilo plnějším dojmem a bylo o něco šťavnatější, i když kvůli nižší kyselině je na vrcholu asi dříve než víno z předchozího ročníku. Rozhodně je již dnes vstřícnější!

Tramín 2010 v pozdním sběru byl spíše polosuchý s pěknou (na Tramín) kyselinou - 6,8 g/l. Vůně jemně citrusová s lehkým minerálním závojem. V chuti velmi pikantní vyzrálý hrozen, stopa citrusů, liči a bergamotové silice. Velmi živý tramín!

Jeho o rok mladší bratříček byl suchý (pouze 4,9 g/l kyselin), ale stejně citrusový, navíc se špetkou minerálů ve vůni i chuti. V těle o něco plnější, spíše uhlazené ovoce, ale méně tramínových tónů. Chuť lehce grepová, zvláště v jemně pikantní dochuti.

Rosé Franoir 2011 v pozdním sběru (cuvée odrůd Frankovka a Pinot Noir) bylo příjemně polosuché. Ve vůni kombinace tmavé lesní směsi a peckovin s jemnými tóny smetanového jogurtu. Chuť bohatě ovocná s jemnými máslovými tóny. V závěru pěkně pikantní ovocný „štych”.

Prvním červeným byl Merlot 2011 ve výběru z hroznů. Velmi suché víno (pouze 0,5 g/l zbytkového cukru), na které byly ve „vrcholovém týmu” dost rozdílné pohledy. Po přechutnání na závěr jsme se ujistil, že své hodnocení, vycházející s perspektivního vývoje vína, nemusím měnit. Ve vůni tmavé ovoce s náznakem kůže. V suché, poměrně pikantní chuti byly zřetelné vyzrálé tmavé peckoviny (třešně, višně) s delikátní stopu vanilky. Čas tohoto vína teprve přijde - třísloviny určitě zesládnou a tělo se ještě trošku zakulatí. Už se na to těším!

Následující tři vína byla nepochybně vyvrcholením večera. Nejprve Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Opět velmi suché víno (0,7 g/l zbytkového cukru). Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce, stejně tak v chuti (lesní směs). Bohaté, lehce pikantní tělo ještě nabízí jemné třísloviny. Toto víno rozhodně ještě zkrásní v horizontu 2-3 let.

A po něm můj oblíbenec - Rulandské modré 2008 ve výběru z bobulí. Polosuché víno s pěknou kyselinkou (6,2 g/l), která se však zráním v láhvi již poněkud „obrousila”. Vůně nabídla lehounce džemovité tmavé ovoce, především peckoviny. Rovněž tak chuť, bohatá na velmi jemné tříslo, uhlazená až sametová. Velmi extraktivní víno (30,6 g/l bezcukerného extraktu) je na vrcholu, a věřím, že na něm ještě nějaký čas vydrží. Ale už asi nebude k mání...

A na závěr, jak jinak, sladká tečka. Tentokrát v podobě Sauvignonu 2011 ve výběru z hroznů. Sladké víno (téměř 42 g/l zbytkového cukru) s výraznou vůní světlého ovoce. V chuti sladké, ale zároveň pikantní ovoce (především broskev) v lehce kompotovaném provedení. Třebaže sladký Sauvignon rozhodně nevyhledávám, musím uznat, že tento měl něco do sebe. Třeba jen jako přípitek pro slavnostní chvilku. Přes vysoký zbytkový cukr si totiž stále zachoval svůj pěkný ovocný fundament.

To také ocenil i „vrcholový tým”. Tady je jeho verdikt: Rulandské modré 2011 - 9 bodů (z 10 možných), Rulandské modré 2008 a Chardonnay 2011 - 8,9 bodu, Sauvignon 2011 a Tramín 2011 - 8,8 b., Rulandské šedé 2011, Ryzlink rýnský 2011, Tramín 2010 a Chardonnay 2010 - 8,7 b., Rulandské šedé 2010 - 8,5 b., Rosé Franoir 2011 - 8,4 b., Merlot 2011 - 8,3 b. a Ryzlink rýnský 2010 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý