Ochutnávka "Krásná Sicílie"

Ochutnávka "Krásná Sicílie" dne 15.10.2012

Sicílie v plné kráse

Sicilská vína, která dováží Lubomír Rosenberg prostřednictvím své společnosti Batero, s.r.o., jsem ve Viničním altánu ochutnával již nejméně čtyřikrát - vždy mne nesmírně potěší. Jsou to velmi kvalitní vína z produkce velké vinařské společnosti Cantine Pellegrino 1880 (k ní patří i vinařství Duca di Castelmonte) za příznivou cenu. Důležitý ukazatel cena/výkon je zde v příznivém poměru.

Díky nakupením různých nepříznivých okolností jsme nemohli ochutnat všechna předpokládaná vína, nicméně i tak jsme si pochutnali na deseti, třebaže dvě první byla z opačného konce Itálie - z Veneta. Hezky nás zavínila.

Vstupní víno Frizzante Prosecco Spago, Maschio dei Cavalieri DOC patří do střední kvalitativní třídy těchto šumivých vín. Ovocné na hranici suchého a polosuchého s doplňkem květinových tónů ve vůni i chuti.

A ještě jednou Veneto - Pinot Grigio 2011 IGT z vinařství Cantine Caterina. Příjemné, jednoduché ovocité víno s jemnými minerálními a květinovými tóny ve vůni i chuti za velmi příznivou cenu.

Prvním sicilským vínem bylo Dinári del Duca Grillo 2011 IGT (Duca di Castelmonte). Víno z místní odrůdy Grillo, ve vůni ovocně-minerální s náznakem petrolejových tónů. V chuti nazrálé světlé ovoce (meruňky, broskve), velmi pikantní, a suché víno, které zrálo ve velkém sudu i nerezu. Velmi pěkné za dobrou cenu.

Jednoznačná jednička mezi bílými víny - Tripudium Biance 2011 IGP (Duca di Castelmonte). Cuvée odrůd Chardonnay, Grillo a Zibbibo s ovocně-minerální vůní a se stopou vanilky. V chuti světlé peckoviny, jemné minerální tóny, vanilka a závan mandarinky. Bohaté a pikantní tělo. Vyšší cena, ale krásné víno.

Mezi červená jsme vstoupili tradiční sicilskou odrůdou Nero d´Avola - Dinári del Duca 2009 IGT. Ve vůni nazrálá tmavá lesní směs v lehce džemovitém provedení. V chuti ostružiny, borůvky a stopa vanilky. Velmi ovocné víno s výrazně pikantní dochutí s jemným tříslem a náznakem uhlazenosti. Víno zrálo ve velkých sudech a betonových kádích. Hezký poměr cena/výkon!

Ještě vybroušenější bylo Dinári del Duca Syrah 2010 IGT. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, jemná čokoláda s lehkými živočišnými tóny. V chuti tmavé ovoce, plnější tělo, čokoláda, džemovité tóny a delikátní třísloviny.

Tradiční vysokou kvalitu nabídlo víno Notorius Nero d´Avola 2009 s vůní vyzrálého tmavého ovoce a lehkých živočišných tónů. V těle ovocné, uhlazené, jemně pikantní s tóny kůže a čokolády. Škoda, že zřejmě zmizí z nabídky dovozce.

Vrcholem večera bylo pro mne víno Tripudium Rosso 2009 IGT (Duca di Castelmonte), krásné cuvée z odrůd Syrah, Cabernet Sauvignon a Nero d´Avola. Ve vůni jemně džemovitá tmavá lesní směs. Tělo měkce ovocné, uhlazené, bohaté na ostružiny, brusinky a borůvky. Delší dochuť s jemnými sladkými tříslovinami. Vyšší cena za vyšší kvalitu.

Závěr byl ve znamení dvou slavných sladkých vín z italského jihu - sicilská Marsala a „slámové” Pantelleria Passito z ostrova Pantelleria jižně od italských břehů směrem k Africe.

Marsala Fine Rubino Dolce (Cantine Pellegrino 1880) z odrůdy Nero d'Avola byla ve vůni i chuti bohatě kořenitá (až do pryskyřičných tónů). Základ tvořilo sladké tmavé ovoce, které přecházelo do kořenitých tónů s jemně pikantním závěrem bohatým na kůru sušených citrusů. Zvláštní kořenitý styl této Marsaly nemusí každému vyhovovat.

Závěrečná sladká tečka - Pantelleria Passito Liquoroso 2006 - nabídla krásnou vůni pomerančové kůry. V chuti bohatě nasládlé, jemně kořenité díky tónům citrusové kůry a dalších plodů v sušené podobě. Velká delikatesa!

A jak vína hodnotil početně poněkud zdecimovaný „vrcholový tým”? Takto: Tripudium Rosso - 9,2 bodu (z 10 možných), Tripudium Bianco - 9 b., Pantelleria Passito - 8,9 b., Notorius Nero d´Avola - 8,8 b., Dinári del Duca Grillo, Marsala Fine Rubino Dolce a Dinári del Duca Syrah - 8,7 b., Dinári del Duca Nero d´Avola - 8,5 b., Pinot Grigio - 8,3 b. a Prosecco Spago - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý