Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec

Ochutnávka Vinařství Waldberg Vrbovec dne 17.10.2012

Waldbergský tucet plný kvality

Téměř na den přesně po roce nám Pavel Filipovszki, sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec, představil tucet nových vín z ročníku 2011. Jako již tradičně šlo o vyrovnanou sestavu velmi kvalitních vín, i když asi čtyři vzorky zřejmě nepřesvědčila všechny členy „vrcholového týmu”. V konečném hodnocení se to však na „průměru známek” příliš neprojevilo.

Vstupní Sylvánské zelené v pozdním sběru bylo jedním z částečně „problémových” vín. Osobně jsem to tolik necítil. Suché víno s vůní nazrálého ovoce, špetkou minerálů a květinovou stopou. V chuti identické, poměrně šťavnaté a pikantní s jemným závanem květinové lounky v závěru.

Velmi se mi líbilo VOC Veltlínské zelené, formálně suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (mezi 5 a 6 g/l). Vůně výrazně ovocná (převaha vyzrálé bělomasé broskve). Ta byla i v pikantní chuti. Tělo svěží, jemně kořenité, malinko odlehčené. Velmi příjemné víno z hroznů vypěstovaných na viničních tratích Slunný vrch a Waldberg.

Velmi zajímavé bylo srovnání s dalším Veltlínským zeleným (hrozny pouze z Waldbergu) ve výběru z hroznů. Opět suché víno, zcela vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina (asi 5,5 g/l) a výrazná vůně jižního ovoce. V chuti plnější, zakulacené a lehounce nasládlé, decentně pikantní s jemně kořenitým závěrem. Někteří dali přednost tomuto veltlínu. Já té o něco pikantnější variantě.

Müller Thurgau v pozdním sběru byl polosuchý (a pro někoho možná poněkud netypický. Pro mne byla jediným nedostatkem absence svěžích muškátových tónů, které mám u „milerky” rád. Ale i tak mne oslovil. Ve vůni výraznější jižní ovoce, v chuti měkce ovocité, lehounce pikantní a nasládlé víno s trošku lehčím závěrem. Příjemné na běžné pití, ale tady není cena možná zcela v souladu s kvalitou.

Ta je naopak u Rulandského bílého ve výběru z hroznů, pro mne asi nejlepšího vína večera. Polosuché víno (10,6 g/l zbytkového cukru, 6,5 g/l kyselin) s bohatou vůní tropického ovoce. V chuti opět velmi ovocné, lehounce nasládlé, ale pikantní a šťavnaté. Zřetelné byly také jemné tóny chlebovinky u tohoto extraktivního vína (24 g/l bezcukerný extrakt) z viniční trati Waldberg.

Nicméně u „vrcholového týmu” to o fous vyhrál VOC Sauvignon, polosladké víno (15 g/l zbytkový cukr) s cukernatostí moštu blížící se výběru z hroznů. Ve vůni broskvový a lehounce minerální, v chuti malinko nasládlé, pikantní a ovocné (angrešt, stopa černého rybízu). Chuťově bohaté víno z viniční trati U sklepů v Dyjákovičkách.

Více mne možná oslovil nesmírně zajímavý Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Polosuché víno, ve vůni smetanové, téměř máslové ovoce. V chuti jemně karamelové meruňky, lehounce aromatické tóny akátového dřeva, špetka minerálů a jemně pikantní dochuť. Mimořádně bohaté, mazlivé víno, která leželo na kvasničních kalech. Surovina z dyjákovičské viniční trati U sklepů.

Zaujal mne také Tramín červený ve výběru z hroznů, opět polosuché víno ze stejné viniční trati s kořenitou vůní, se stopou květin (především čajová růže) a bergamotu. V chuti nasládlý, kořenitý a jemně pikantní. „Čistý” tramín bez nepříjemné hořčinky v dochuti.

Polosladké (38 g/l zbytkový cukr) Chardonnay ve výběru z hroznů už nepatřilo na moji vinnou parketu. Ve vůni různé tropické plody (banán, ananas, mango). Chuť sladší, plná jižního ovoce a poměrně šťavnatá, lehounce minerální, ale jen jemně pikantní v delší dochuti. Pro mne víno na přípitek (sklenka) - poněkud exotická sladkost.

Opravdu atraktivní bylo Cuvée Waldberg v pozdním sběru. Nejsladší víno (40 g/l zbytkový cukr), ale také krásně sladěná směs Sylvánského zeleného, Rulandského šedého a Ryzlinku rýnského. Ve vůni nazrálé světlé ovoce v jemně smetanovém kabátku. Hezky vyvážené víno, které i přes vysoký zbytkový cukr nepůsobilo přesládle. Kulaté a šťavnaté tělo, navíc příjemně pikantní v dochuti. Extraktivní produkt z chvalovické Dívčí hory.

A ještě dvě vína z modrých hroznů ze stejné viniční trati. Nejprve Zweigeltrebe rosé v pozdním sběru, polosladké víno (28 g/l zbytkový cukr) s vůní lesní směsi (převaha jahod) se smetanou. Chuť ovocná, jemně smetanová a nasládlá, pikantní závěr s troškou minerálů.

Závěrečná tečka nebyla sladká, nýbrž červená a suchá. Velmi zdařilé Rulandské modré ve výběru z hroznů, které mělo cukernatost moštu na úrovni výběru z bobulí. Ve vůni tmavé peckoviny, stopa kůže, čokolády a jemných minerálů. Chuť plná vyzrálého tmavého ovoce, tělo uhlazené, jemné s lehounkým dotykem kůže, a s delikátně pikantním ocáskem. Víno z viniční trati Šác v Dyjákovičkách zrálo v klasickém sudu. Opravdu příjemná tečka za večerem plným atraktivních moravských vín.

Velmi vyrovnanou sestavu vín z Waldbergu ohodnotil tentokrát kompletní „vrcholový tým” takto: VOC Sauvignon - 9 bodů (z 10 možných), Rulandské bílé a Cuvée Waldberg - 8,9 b., Ryzlink rýnský a Rulandské modré - 8,8 b., VOC Veltlínské zelené, Tramín červený a Chardonnay - 8,7 b., Veltlínské zelené, výběr z hroznů - 8,6 b., Zweigeltrebe rosé - 8,5 b., Müller Thurgau a Sylvánské zelené - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý