Ochutnávka "Bordeaux & jižní Francie"

Ochutnávka "Bordeaux & jižní Francie" dne 31.10.2012

Stará (i mladá) dobrá Francie

Francouzské vinné výlety s Romanem Hynkem z dovozní společností FRESH-WAY.CZ ve Viničním altánu jsou rozhodně příjemné a inspirující. Vždy máme možnost ochutnat nějakou novinku, ať již z jižní Francie, nebo z Bordeaux. A vždy potěší, že jsou to vína s příznivým poměrem cena/výkon. Stejně jako na letošní květnové ochutnávce byl i tentokrát přítomen francouzský host, pan Christophe Bergerona z exportní společnosti AOC International. Ten také poskytl k otestování několik vín ze své bohaté exportní nabídky.

Zahájili jsme prvním ze tří vín z vinařství Berticot - Le Petit Berticot 2011, I.G.P. Atlantique, Duras. Příjemný, nekomplikovaný Sauvignon Blanc z jihozápadní Francie. Vůně jemnější, ovocně-minerální. V chuti identické, lehounce nasládlé a šťavnaté. Pitelné, „lepší” party-víno za velmi pěknou cenu.

Výrazně sofistikovanější bylo chardonnay Les Sarments d'Hippocrate 2009 z apelace Limoux blanc AOC. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s máslovou stopou. V chuti jižní plody, nazrálé, a opět v jemném máslovém kabátku. Tělo zakulacené a příjemně šťavnaté.

Druhém „zemským” vínem z Duras bylo víno Le Petit Berticot 2011 rosé I.G.P. Atlantique z odrůdy Merlot. Vůně ovocně-minerální, chuť jemná, ovocné s lehounkým minerálním „štychem” a pikantním závěrem.

Daleko bohatší však byla druhá „růžovka” - Chateau du Donjon Rosé 2011 z jihofrancouzské apelace Minervois AOC. Velmi pěkné cuvée z odrůd Grenache, Syrah a Cinsault. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny v jemně minerálním závoji. Tělo plnější, spíše lesní směs, svěží, zakulacené a šťavnaté. Dochuť pikantní, ovocně-minerální.

Třetím vínem Le Petit Berticot 2011 I.G.P. Atlantique bylo červené z odrůdy Merlot. Ve vůni tmavé peckoviny, jemné minerální a živočišné (kůže) tóny. V těle lehké, ovocné s jemným tříslem, trošku kratší. Ale rozhodně výborný poměr cena/výkon.

Následující červená pětka potvrdila očekávanou vyšší kvalitu těchto vín. Naznačilo to již první z nich - Chateau du Donjon, Cuvée Grande Tradition 2010 z apelace Minervois AOC. Cuvée tří odrůd (Grenache, Syrah a Carignan) nabídlo v bohaté vůni jemně kořenitou tmavou lesní směs. V chuti bohatě ovocné, plné, opět s jemnou kořenitostí. Stále ještě tříslo, víno je však ještě mladé - rozhodně se bude ležením v láhvi dále zlepšovat.

Květnové příjemné překvapení, tehdy ještě jako „zkušební vzorek”, se opět předvedlo v plné kráse. Domaine de Cassagnan 2009 AOC Limoux rouge je cuvée odrůd Merlot (50 %), Syrah (30 %) a Grenache (20 %). Ve vůni bohaté tmavé ovoce, stopa čokolády a vanilky. V chuti výrazně ovocné, čokoláda, vanilka a sládnoucí jemné třísloviny.

Klasický „styl Bordeaux” předvedlo následující Chateau Hourbanon 2008, Cru Bourgeois, AOC Médoc. Cuvée tradičních odrůd Cabernet Sauvignon (64 %), Merlot (33 %) a Cabernet Franc (3 %). Ve vůni tmavé peckoviny, lehké bylinné tóny, paprika i jemné živočišné tóny. V chuti vyzrálé třešně a višně, již poněkud uhlazené, ale stále se zřetelnými sládnoucími tříslovinami a špetkou vanilky. Poměrně bohaté víno s pikantní, ale zároveň delší dochutí.

Velkou konkurencí pro toto víno bylo Chateau Capdet 2005 z apelace Listrac-Médoc AOC, Puy de Menjon. Cuvée odrůd Merlot (56 %), Cabernet Sauvignon (42 %) a Petit Verdot (2 %). Ve vůni hodně nazrálá tmavá lesní směs s jemným náznakem čokolády. Chuť krásně ovocná, uhlazená a jemně čokoládová. V závěru pak lehce pikantní. Myslím, že víno je již v optimální kondici a skvěle pitelné.

O závěrečnou červenou tečku se postarala delikatesa v podobě vína ze slavné apelace Pauillac AOC - La Rose 2000, dnes již téměř nedostupný ročník nádherně vyzrálého cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (60 %), Merlot (30 %), Cabernet Franc a Petit Verdot (10 %). Ve vůni lehce džemovitá lesní směs. Tělo hodně uhlazené, výrazně ovocné a jemně pikantní v delší dochuti. Výborný ročník a skvělá práce s barikem vykonaly své. Víno zrálo 15 měsíců v bariku, který se každý rok z 1/3 obměňoval za nový.

O skutečnou tečku se však postaraly dvoje „bublinky” ze Champagne jako dodatečné vzorky. Nejprve „základní” Banniere & Co. Champagne, Les Bruts Supremes. Velmi ovocné, bohatě řetízkující a svěží šampaňské za předpokládanou příznivou cenu. A ještě zde byla pouze jedna láhev vyšší řady - Banniere & Co. Champagne, Les Bruts Rivieras. Ale byl do jen symbolický náprstek, takže také toto šampaňské nehodnotím, stejně jako ostatní členové „vrcholového týmu”. Tady je jejich kompletní bodování: La Rose 2000 - 9,4 bodu (z 10 možných), Chateau Capdet 2005 - 9,1 b., Chateau Hourbanon 2008 - 9 b., Domaine de Cassagnan 2009 - 8,8 b., Chateau du Donjon Rosé 2011 - 8,5 b., Les Sarments d'Hippocrate 2009 a Chateau du Donjon, Cuvée Grande Tradition 2010 - 8,4 b., Le Petit Berticot 2011 Rouge - 7,9 b., Le Petit Berticot 2011 Rosé - 7,7 b. a Le Petit Berticot 2011 Blanc - 7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý