Ochutnávka "Rakousko, Německo, Toskánsko & Piemont"

Ochutnávka "Rakousko, Německo, Toskánsko & Piemont" dne 19.11.2012

Kralovaly ryzlinky

Tři ryzlinky, veltlín, sylván, vlašák, zweigelt, frankovka - prostě německo-rakouské přechutnávání s malou vsuvkou z Toskánska a Piemontu. Velmi příjemný večer s víny převážně malých vinařů, která pro náš trh objevil Tomáš Hartmann a prostřednictvím své firmy PRIVATEWINE také dováží. Vína kvalitní, a navíc za výborné ceny.

Welschriesling 2011 od velmi malého vinaře (5 ha vinic) Thomase Straky z vinařské oblasti DAC Eisenberg na jihovýchodě Rakouska byl více než jen zavíňovacím vzorkem. Vinařova oblíbená odrůda (a moje taky) nabídla ovocně-minerální vůni se stopou květin a oříšku. Suché víno plné vyzrálých světlých peckovin se stopou pecičkové hořčinky. Zakulacené, ale svěží a pikantní víno na „delší trať”.

Grüner Veltliner 2011 od Andrease Mausse z Kamptalu byl rovněž suchý, ovocně-minerální s lehounkým pepřovým nádechem. Svěží a pikantní víno mělo v jemně kořenité chuti zřetelnou stopu citrusů. Pěkný, nekomplikovaný veltlín.

Velmi zaujal, a nejen mne, Silvaner trocken 2011 z Weingut Klosterhof v německém Pfalzi. Mladý vinař Stephan Schwedhelm jej připravil s vyrovnanou kyselinou a zbytkovým cukrem (6 g/l a 6,9 g/l). Formálně suché víno, ve vůni nazrálé ovoce (broskev), jemně medové a máslové tóny. Chuť ovocná, zakulacená a uhlazená. Srovnané, docela elegantní víno.

Scheurebe 2011 z Weingut Seehof vinaře Floriana Fautha v německém Rheinhessenu bylo opět suché (3,9 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální vůní a s lehounkým živočišným „štychem”. V chuti bohatě ovocné, trošku minerální a zakulacené. Víno z této u nás málo známé německé odrůdy je dostatečně pikantní díky téměř 7 g/l kyselin.

A následovaly tři ryzlinky - dva německé a jeden z rakouského Kamptalu. Riesling kabinett trocken 2010 z německého Weingut Klosterhof byl suchý s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5,7 g/l) a s výraznou kyselinou (8,4 g/l). Moc pěkná vůně (meruňky, citrusy, jemný náznak petroleje), v téměř identické chuti byl svěží a výrazně pikantní. Ideální víno pro kvalitní gastronomii, samotné nemusí být (díky kyselině) pro každého milovníka bílých suchých vín. Ale moc mi chutnalo!

Všeobecně nejvstřícnějším byl Riesling trocken 2011 z Weingut Seehof. Pěkně vyvážený (6,9 g/l kyselin a 4,2 g/l zbytkového cukru), ve vůni nazrálé ovoce a delikátní minerální tóny. V chuti opět ovocně-minerální, velmi vstřícný a zakulacený. V závěru nechybí potřebná pikantnost.

Nesmírně zajímavý, ale opět s vysokou kyselinou (8,5 g/l), byl Riesling DAC Kamptal 2010 z vinařství Andrease Mausse. Stále ještě suchý ryzlink, byť měl 8,3 g/l zbytkového cukru. V chuti rovněž nazrálé světlé peckoviny, ale také náznak lipoviny a petroleje. V ovocné, svěží a velmi pikantní chuti se mi zdálo, že lipové tóny jsou ještě o něco výraznější. Zajímavý ryzlink, který se stylově blíží těm lepším moravským.

Na řadu přišla „růžovka” - Pinot Noir rosé 2011 z Weingut Seehof. Suché rosé (2,1 g/l zbytkového cukru) s vůní jemných peckovin a špetky minerálů. V chuti opět třešně a višně, tělo plnější, zakulacené s pikantní dochutí.

Z Německa na skok do italského Piemontu: Vitis 2009 Barbera d'Asti DOCG z vinařství La Meridiana. Suché víno s typickým charakterem odrůdy Barbera - ovocné a zřetelně pikantní. Ve vůni téměř griotkové tóny, v chuti ovocné, uhlazené s nasládlými tříslovinami a zřetelnou kyselinkou v závěru.

Z Piemontu do Toskánska. Volpe 2010 IGT Toscana z vinařství Poggio Nibbiale, cuvée odrůd Sangiovese (50 %) Canaiolo (50 %). Vůně ovocná s decentními živočišnými tóny, v chuti uhlazené peckoviny, jemně pikantní v závěru na patře. Příjemně pitelné víno za výbornou cenu.

O závěr se postarala dvě červená rakouská vína. Nejprve Zweigeltrebe 2010 z produkce Markuse Altenburgera. Ve vůni výrazné tmavé peckoviny, v chuti obdobné s přídavkem čokolády. Víno ještě ukazuje výrazné třísloviny, takže bych mu doporučil nějaký čas ležet v láhvi. Musí se trochu více uhladit.

Tečku za velmi příjemným vinným večerem udělala frankovka (Blaufrankisch 2008, Weingut Strass) z Burgenlandu. Víno s asi nejlepším poměrem cena/výkon. Ve vůni tmavé ovoce, kůže i čokoláda. V chuti bohatě ovocné, uhlazené a jemně pikantní s lehkým živočišným závojem. Ocenil ho i „vrcholový tým”. Tady je jeho konečný verdikt: Riesling Weingut Seehof a Riesling DAC Kamptal - 8,9 bodu, Volpe a Riesling Weingut Klosterhof - 8,8 b., Silvaner, Vitis, a Blaufrankisch - 8,7 b., Scheurebe a Zweeigeltrebe - 8,6 b., Pinot Noir rosé a Grüner Veltliner - 8,5 b. a Welschriesling - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý