Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 19.12.2012

Tradičně s víny od Kubíka

Tradiční předvánoční setkání ve Viničním altánu bylo opět ve znamení vín z velkobílovického Rodinného vinařství Kubík. A samozřejmě za aktivní účasti „pražského tykadla” vinařství - Jana Vorby. Ten nám tentokrát představil deset vín, všechna z ročníku 2011.

Vstupním bylo Veltlínské zelené v pozdním sběru, suché víno s výraznější vůní po světlém ovoci (peckoviny, jablko). V chuti poměrně plné, kulaté a ovocné s lehkým náznakem kořenitosti v závěru na patře.

Následoval klaret Cabernet Sauvignon v pozdním sběru, víno na hranici suchého a polosuchého. Také malinko vyšší alkohol (opět 13 %), vůně jemná, ovocná. V příjemné, lehounce nasládlé a zakulacené chuti byly kromě tmavých peckovin zřetelné i jemné tóny zelené papriky, černého rybízu a černého bezu. Elegantní víno s hezky pikantní dochutí.

Následoval Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Suchý, ovocný ve vůni (broskev, meruňka) i chuti (meruňkový kompot). V chuti svěží a pikantní s trošku delším závěrem. Potřeboval by o něco šťavnatější tělo.

Rulandské šedé patří mezi Kubíkova prémiová vína. Bylo tomu tak i u pozdního sběru z ročníku 2011. Polosuché víno s ovocnou vůní a chutí (světlé peckoviny), a se stopou jemných minerálů. Tělo plnější, zakulacené a jemně pikantní, ale i u této „šedivky” bych uvítal trošku větší šťavnatost.

Tu svým způsobem nabídlo následující Chardonnay v pozdním sběru. Formálně ještě suché, ale deklarováno jako polosuché víno. Ve vůni opět meruňka, broskev a jablko, v chuti kompaktnější světlé ovoce. Plné a již šťavnaté tělo se vstřícnou, pikantní dochutí. Pro mne nejlepší bílé víno večera.

Chardonnay nepřekonal ani polosladký Hibernal ve výběru z hroznů. Ve vůní ovocný s jemnou stopou černého rybízu. V chuti plné, zakulacené a pikantní víno s jemně nasládlým závěrem se špetkou bylin.

Tramín červený ve výběru z hroznů byl posledním bílým vínem večera, a v mém hodnocení chardonnay nepřekonal. Polosladké víno s ovocně-kořenitou vůní. V chuti nasládlé, ovocné a rovněž jemně kořenité s lehce pikantním závěrem. Na můj vkus je chuťově přece jen méně bohaté.

Růžová Frankovka v pozdním sběru měla nejvyšší zbytkový cukr ze všech vín - kolem 20 g/l. Ve vůni kompotované jahody, stejně tak v jemně kořenité chuti. V závěru nasládlé se zřetelnou pikantností. Pěkná, byť pro mne poněkud sladší „růžovka”.

Výborná byla obě červená vína. Rulandské modré ve výběru z hroznů nabídlo ve vůni tmavé ovoce s přídavkem sušených plodů. Tělo ovocné, uhlazené, jemňounce kořenité s náznakem delikátní pecičkové hořčinky v dochuti.

Závěr byl jednoznačně nejlepší - Frankovka v pozdním sběru. Jedna z nejlepších (a to je ještě velmi mladá), jakou jsem v roce 2012 nejen ve Viničním altánu ochutnal. Delikátní vůně plná džemovitých peckovin. Chuť plná, bohatě ovocná s lehkým, nicméně stále ještě zřetelným tříslem. Víno má před sebou ještě moc pěknou budoucnost.

Bylas to krásná tečka nejen za předvánočním degustačním večerem, ale i za 9. sezonou ochutnávek ve Viničním altánu. A nechybělo ani tradiční občerstvení, stejně tak tombola o láhve vína. Věřím, že do jubilejní 10. sezony vstoupíme s neméně pěknými víny, která budou rovněž z moravského sklepa.

Ani na předvánoční ochutnávce však nebyl „vrcholový tým” kompletní. Takto hodnotil vína od Kubíka: Frankovka 2011 - 9,1 bodu (z 10 možných), Chardonnay - 8,8 b., Hibernal a Rulandské modré - 8,7 b., Rulandské šedé a Cabernet Sauvignon klaret - 8,6 b., Tramín červený a Ryzlink rýnský - 8,5 b., Frankovka rosé a Veltlínské zelené - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý