Ochutnávka vín Znovín Znojmo

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 23.05.2019

Špičkový a inspirativní Znovín

Podle mne to byla rozhodně nejlepší (hlavně pokud jde o vína) ochutnávka z vinařství Znovín Znojmo ve Viničním altánu. Byla to prostě paleta 13 vín plná „špeků”. Karel „Charlie” Slavík tentokrát připravil ideální a krásně vyváženou sestavu špičkových vín. A jako již tradičně i tentokrát jsme postupovali v obráceném gardu - tedy od červených vín.

A tím prvním byla Frankovka 2017 v pozdním sběru z viniční trati Weinperky v Miroslavi. Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti vyzrálé, poměrně uhlazené a jemně kořenité kompotované tmavé ovoce. Víno na dlouhé pití s pěkným bezcukerným extraktem (29,1 g/l).

Následovala dvojice červených víán z řady Duel. Nejprve Rulandské modré 2017 ve výběru z hroznů Duel akát (U tří dubů, Stošíkovice na louce). Víno, které zrálo v akátovém sudu, vonělo po jemných tmavých peckovinách s lehounkou stopou čokolády. V chuti tmavé ovoce, lehce uhlazené s jemnou hořčinkou v měkce pikantní koncovce s decentními tříslovinami. Také se mohlo pochlubit vysokým bezcukerným extraktem (29,9 g/l).

Následovalo druhé Rulandské modré, stejné víno ze stejné viniční trati, jen s tím rozdílem, že zrálo v dubovém sudu. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehkou čokoládovou stopou. V chuti uhlazené tmavé ovoce, lehce nasládlé třísloviny, v závěru se objevil malý pikantní ocásek.

Prvním bílým byl výborný, svěží Müller-Thurgau 2018 v pozdním sběru (Weinperky, Miroslav). Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,2 g/l). Vůně ovocně-květinová. Ve šťavnaté a měkce pikantní chuti jsem cítil vyzrálé citrusy včetně pomerančových tónů. Velmi vydařená „milerka”.

Vínem z ekologické „řady” Rosnička byl Ryzlink vlašský 2018 v pozdním sběru (Růženy, Hustopeče). Opět víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou, a to na vyšší úrovni (7,9 g/l a 7,1 g/l). Velmi příjemná, mnohovrstevná vůně (vyzrálé světlé ovoce, med, květiny, pyl a meruňkový kompot). V téměř identické chuti bylo víno měkce pikantní a lehce kořenitými tóny.

Kvalitativně velmi blízko „vlašáku” bylo Veltlínské zelené 2018 Ledňáček (viniční trať Skalka, Krhovice). Formálně ještě suché víno opět s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,3 g/l a 6,9 g/l). Ve vůni medové ovoce s dotykem pylu. V chuti plnější, zakulacené a ovocné v nasládlé koncovce. Příjemně šťavnaté víno.

Mezi špičku večera rozhodně patřil Ryzlink rýnský 2018 VOC Znojmo ze Suchého vrchu ve Strachoticích. Opět ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem. Ve vůni zaujaly medově-ovocné tóny s dotykem pylu a lipoviny. V téměř identické chuti převládala meruňka doplněná pylovými tóny. V závěru bylo víno nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní.

Nádherný byl následující Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru z ikonické viniční trati Šobes v Podmolí. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,6 g/l) a atraktivní ovocně-minerální vůní s bohatými tóny petroleje („pucvol”). V chuti světlé peckoviny, nazrálé, šťavnaté a pikantní v koncovce s tóny lipoviny a pylu. Pěkný bezcukerný extrakt 28,7 g/l.

Chutnalo také Rulandské šedé 2018 ve výběru z hroznů (Weinperky, Miroslav). Krásně vyrovnaný zbytkový cukr (7,7 g/l) a kyselina (7,4 g/l) a malinko vyšší alkohol (13,8 %). Ve vůni vyzrálé a lehce kořenité světlé ovoce se stopou medu a pylu. V plné chuti kořenité, šťavnaté, hutné a pikantní. Skvělý bezcukerný extrakt (31,1 g/l).

Sauvignon 2018 v pozdním sběru, styl Green (U tří dubů, Stošíkovice na louce) byl suchý s vůní světlých peckovin, jemných citrusů a vzdálených tónů černého bezu. V identické chuti bylo víno svěží, šťavnaté a pikantní.

A na závěr poněkud sladší trojka. Nejprve Rulandské modré klaret 2018 v pozdním sběru (Bílá hora v Uherčicích). Lehce polosladké víno s vůní jemných tmavých peckovin. V chuti ovocné, lehce nasládlé, šťavnaté a pikantní.

Cabernet Sauvignon rosé 2018 v pozdním sběru (Dívčí vrch, Strachotice) byl jen o malinko sladší (19,2 g/l zbytkového cukru). Ve zřetelně nasládlé chuti bylo víno identické, šťavnaté, a v poměrně delší koncovce docela pikantní.

A na závěr to nejsladší - Tramín červený 2018 v pozdním sběru, Ještěrka. Polosladké víno s ovocně-květinovou vůní, lehounce kořenitou. V bohatě nasládlé chuti bylo víno ovocně-kořenité, zakulacené a měkce pikantní. Opravdu mazlivá ještěrka.

Zásluhou drtivé většiny ochutnávaných vzorků byla letošní degustace znovínských vín nejen velmi příjemná, ale dalo by se říci, že také opravdu mimořádně inspirativní!

Tentokrát pouze dvoučlenný „vrcholový tým” ocenil vína ze Znovínu Znojmo takto: Ryzlink rýnský 2015 (Šobes) - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2018 VOC - 9 b., Rulandské modré 2017, Duel dub, Ryzlink vlašský 2018 (Rosnička) a Tramín červený 2018 (Ještěrka) - 8,9 b., Frankovka 2017, Müller-Thurgau 2018, Veltlínské zelené 2018 (Ledňáček), Rulandské šedé 2018 a Sauvignon 2018, Green - 8,8 b., Rulandské modré 2017, Duel akát, Rulandské modré klaret 2018 a Cabernet Sauvignon rosé 2018 - 8,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý