Ochutnávka vín Zámecké vinařství Bzenec

Ochutnávka Zámecké vinařství Bzenec - Výběr vín z různých řad, dne 21.05.2019

Zážitek v mnoha řadách

Zatímco předchozí dvě prezentace vín Zámeckého vinařství Bzenec se zaměřily pouze na jednu řadu vín (EGO a Terroir Moravia), tentokrát nám obchodní manažer vinařství Ivo Kaňovský připravil jakýsi stručný průřez z jejich bohaté nabídky. Pochopitelně včetně vín ze špičkových řad (Terroir Morava - 1 vzorek, EGO - 3 vzorky, VOC Bzenec - 1 vzorek současně z řady 1508 a Collection 1508 - 4 vzorky).

Zahájili jsme Rulandským modrým rosé 2018 v pozdním sběru z řady EGO No.8169. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l a 6,5 g/l). V příjemné vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V lehounce nasládlé chuti bylo víno identické, dostatečně šťavnaté a měkce pikantní. Hrozny pocházely z viniční trati Moštěnsko v Hýslech.

Velmi zdařilé bylo jediné víno VOC Bzenec, Rulandské bílé 2017 z řady Collection 1508. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, jemně minerálního. Také v chuti bohatě nazrálých světlých peckovin, tělo šťavnaté a pořádně pikantní (Klínky, Vracov).

Velmi mi chutnal Ryzlink vlašský 2018 ve výběru z hroznů, EGO No.69. Další suché víno, tentokrát s výrazněji vyšším alkoholem (13,9 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce kořenité s minerálním dotykem. V plnější chuti ovocně-minerální, šťavnaté a pikantní (Levá Klentnická, Perná).

Ještě zajímavější byl Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru (Collection 1508). Suché víno s vysokým, ale poměrně dobře zakomponovaných alkoholem (14,5 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce v lehkém minerálním kabátku. Stejně tak ve vyzrálé, šťavnaté a pikantní chuti. jemné minerální tóny se v závěru prolínají s jemnou „grepovinkou”. Hrozny pocházely z Hovoran.

Srovnatelný byl Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru, Ego No.81. Výrazně suché víno s vyšší kyselinou (8,1 g/l).Přitažlivá vůně, v níž se kombinovaly tóny světlého ovoce a minerálů s lehkým petrolejovým „štychem” (viniční trať Klínky ve Vracově).

A na řadu přišla jednoznačná jednička večera - Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru z řady Terroir Moravia (viniční trať Za cihelnou v Mikulově). Ve vůni vyzrálé ovoce se stopou lipoviny a minerálních tónů připomínajících „vůni” použité čistící bavlny (tzv. pucvol). V chuti vyzrálé, ovocně-minerální, uhlazené, šťavnaté a pikantní. A rovněž nechyběl „pucvol”.

Muškát moravský 2018 v pozdním sběru (Hýsly, Moštěnsko). Víno z řady 1508 bylo na hranici polosuchého a polosladkého. Vůně kořenitého ovoce s muškátovými tóny. Chuť výraznější, aromatická po citrusech s muškátovými tóny, lehounce nasládlá, šťavnatá a pikantní. „Čisté” víno nejen pro milovníky „voňavek”.

Polosladká Pálava 2018 ve výběru z hroznů splnila očekávání od této odrůdy. Vůně příjemná, ovocně-květinová. Také chuť charakteristická -vyzrálé ovoce a květiny. Nasládlá a měkce pikantní. Pro mne již poněkud sladké víno, ale své kouzlo má.

Líbilo se mi Rulandské modré 2017 v pozdním sběru. Hezká vůně po lehce džemovitém a kořenitém tmavém ovoci. V chuti vyzrálé tmavé ovoce (kombinace lesní směsi a peckovin). Struktura jemná až uhlazená, s lehce kořenitým ocáskem. Čtvrtina vína zrála v bariku.

Ochutnat výborná vína z bzeneckého vinařství v prezentaci Iva Kaňovského, to je opravdu příjemný zážitek. Těším se na příští.

Tentokrát zcela kompletní „vrcholový tým” bodově výrazně ocenil vína ze Zámeckého vinařství Bzenec: Ryzlink rýnský 2015 (Terroir) - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2017 - 9 b., Ryzlink rýnský 2017 (EGO) - 8,9 b., Ryzlink vlašský 2018 (EGO), Pálava 2018 a Rulandské modré 2017 - 8,8 b., Rulandské bílé 2017 VOC - 8,7 b., Rulandské modré rosé 2017 VOC a Muškát moravský 2018 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý