Ochutnávka vín Tanzberg Mikulov (sklep Bavory)

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 16.05.2019

Slunečná, Železná, Turold...

Složitá personální situace ve Vinařství Tanzberg Mikulov se sklepem v Bavorech (nemoc) vážně ohrozila letošní prezentaci jeho vín ve Viničním altánu. Nemohl přijet tradiční host, majitel vinařství Dr. Vladimír Železný, ani obchodní manažerka Michaela Lasotová. Vše zachránil jeden z dua nových technologů vinařství, sympatický Martin Kurc. A bylo to velmi příjemné i poučné přechutnávání.

Zahájili jsme velmi silným kalibrem, tandemem dvou „vlašáků” z ročníku 2017. První byl ve výběru z hroznů z téměř ikonické viniční trati Železná v Perné. Suché, na „železňák” relativně mladé víno vonělo po vyzrálých světlých peckovinách v pěkně ušitém minerálním kabátku. V identické chuti nazrálejší, jemně minerální, šťavnaté a pikantní víno. Když si ještě nějaký čas poleží v láhvi, bude skvělé.

Naproti tomu Ryzlink vlašský v pozdním sběru z Goldhameru v Perné byl již o poznání vstřícnější. Rovněž suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, jemně minerálního. V chuti ovocně-minerální, zakulacené a pocitově téměř nasládlé. Ve šťavnatém a měkce pikantním těle bylo téměř mazlivé.

O malinko silnějším zážitkem byl pro mne Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru z viniční trati Slunečná v Bavorech. Suché víno s vyšší kyselinou (8,2 g/l) vonělo po nazrálém světlém ovoci s minerálními, téměř petrolejovými tóny. V chuti hodně nazrálé světlé ovoce, stopa citrusů a zřetelnější minerální tóny. Tělo zakulacené, šťavnaté a pikantní s delší koncovkou a měkce pikantním ocáskem.

Chutnalo mi také Chardonnay 2015 v pozdním sběru z Anenského vrchu v Bavorech. Suché víno s vyšším alkoholem (14,5 %) a relativně nižší kyselinou (5,7 g/l). Velmi příjemná vůně vyzrálého světlého ovoce se stopou medu, jemných minerálů, a se vzdálenými tóny vanilky. V suché chuti bylo víno uhlazené s jemnou vanilkovou a karamelovou stopou s pikantním ocáskem.

Trošku nečekaně polosladký (18,7 g/l zbytkového cukru) byl Sauvignon 2018 v pozdním sběru z vyhlášeného Turoldu v Mikulově. Ve vůni lehce medové světlé ovoce a jemný černý rybíz. V chuti lehce nasládlý s ovocným základem, z něhož malinko vyčuhoval černý rybíz a černý bez. V závěru na patře bylo víno měkce pikantní.

Absolutní jedničkou večera byl pro mne Ryzlink rýnský 2017 ve výběru z bobulí z viniční trati Slunečná. Sladké víno (58 g/l zbytkového cukru) s velmi bohatou kyselinou (9,4 g/l). Ve vůni ovocně-medový s lehkými minerálními tóny. V nasládlé chuti rovněž ovocně-medový (stopa citrusů) s minerálním „štychem”. Plné, mazlivé víno s elegantní závěrem a stopou po ušlechtilé plísni. Opravdu pozoruhodný byl jeho bezcukerný extrakt - 37,5 g/l. Naprostá lahůdka.

Prvním ze dvou „”roséček" byl polosuchý Pinot Meunier 2018 ve výběru z hroznů. „”Šampaňská" odrůda není pro rosé ideální, zvláště v tak vyzrálé podobě a s vysokým alkoholem (14,5 %). Ve vůni kořenité ovoce s náznakem džemu. V lehce nasládlé chuti opět kořenité a džemovité tóny. Nasládlost a vysoký alkohol dělají z tohoto růžového vína těžší, tak trochu aperitivní nápoj.

Také druhé rosé, Cuvée Ráchel 2018 ve výběru z hroznů bylo trochu těžší. Víno z odrůd Pinot Meunier a Merlot (50/50) bylo lehce polosladké (13,3 g/l zbytkového cukru), alkohol mělo také vyšší (14 %). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce, stejně tak v ovocné chuti (kombinace tmavých peckovin a lesní směsi). Tělo šťavnaté a měkce pikantní, bohužel vyšší alkohol byl trochu znát, zvláště když víno začínalo ztrácet patřičnou teplotu.

Vysokou úroveň měla obě závěrečná červená vína. Cabernet Sauvignon 2015 ve výběru z hroznů (Turold) nabídl ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny, ale také delikátní stopu kůže a čokolády. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, opět závan čokolády a kůže. V závěru bylo víno, které zrálo 3 roky v sudu, měkce pikantní.

Tradičně výborné bylo Cuvée Maharal, tentokrát ročník 2015 v pozdním sběru. Nefiltrované víno z odrůd Cabernet Ssauvignon (45 %), Merlot (45 %) a Frankovka (10 procent) vonělo po jemně džemovitém tmavém ovoci s lehounkým dotykem čokolády. V chuti téměř identické, plné s příjemně delším závěrem. Krásné červené i na delší pití. A rozhodně pěkná tečka za výbornou ochutnávkou se sympatickým sklepmistrem a skvělými víny, většinou ještě z „dílny” jeho předchůdce.

Vína z Tanzbergu ocenil téměř kompletní „vrcholový tým” takto: Ryzlink rýnský 2017 (Slunečná) - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2016 (Slunečná) - 9,1 b., Ryzlink vlašský 2017 (Goldhamer) a Cuvée Maharal 2015 - 9 b., Ryzlink vlašský 2017 (Železná) a Chardonnay 2015 (Anenský vrch) - 8,9 b., Sauvignon 2018 (Turold) a Cabernet Sauvignon 2018 (Turold) - 8,8 b., Pinot Meunier rosé 2018 - 8,7 b. a Cuvée Ráchel 2018 rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý