Ochutnávka vín Vinařství Chowaniec & Krajčírovič, Vínne pivnice Svätý Jur, Slovensko (Exiner Group, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka Chowaniec & Krajčírovič Vínne pivnice Svätý Jur, s.r.o. dne 12.03.2019

Krásný pozdrav ze Svätého Juru

Po více než čtyřech let se ve Viničním altánu objevil Peter Chowaniec, vinař ze Svätého Juru, aby nás opět potěšil svými víny. Pravda, některé jeho produkty jsme ochutnali v průběhu uplynulých let díky Otomaru Fruhaufovi, který nám jako dovozce pravidelně představoval vína několika slovenských vinařství.

Jenže tentokrát jsme ochutnali celkem jedenáct vín z vinařství Chowaniec & Krajčírovič, Vínne pivnice Svätý Jur. A byl to opravdu příjemný vinný večer s velmi sympatickým vinařem.

Vstupním vínem byl Müller-Thurgau 2018, neskorý zber. Víno s ovocně-květinovou vůní se vzdáleným dotykem minerálů. Také v chuti byla „milerka” ovocně-květinová, šťavnatá a měkce pikantní s lehounce nasládlým ocáskem.

Příjemný byl Irsai Oliver 2018, akostné vino. Ve vůni světlé ovoce a výrazné muškátové tóny. Stejně tak ve šťavnaté a lehce zakulacené chuti s pikantní koncovkou.

Ještě více mi chutnalo Veltlínské zelené 2018, neskorý zber. Trošku vyšší alkohol (13,5 %), ve vůni světlé ovoce, lehce kořenité. Zřetelná byla i jemná stopa po mandlích. V lehce zakulacené chuti bylo víno téměř identické, měkce pikantní s náznakem medovosti.

Nejlepším bílým vínem večera byl pro mne Riezling vlašský 2017, neskorý zber. Ve vůni medově-ovocný, lehce kořenitý. A stejně tak ve šťavnaté, jemně minerální a příjemně pikantní chuti. Potěšila delikátní medová stopa.

Zajímavé bylo Rulandské šedé 2017, neskorý zber. Bohatá a plná vůně vyzrálých světlých peckovin (především broskev) s jemným závanem medu. V nasládlé a plnější ovocné chuti jsem objevil i stopu květinového pylu, medu a jemných minerálů.

U nás téměř neznámou odrůdou je Pesecká Leánka s původem nejspíš v Rumunsku. Víno z ročníků 2018 v neskorém zberu mělo poměrně výraznou aromatiku s převahou světlého ovoce. V chuti trošku sladší, hlavně ovocný kompot, šťavnaté a měkce pikantní.

A další vinná hádanka, odrůda Medea, moravský novošlechtěnec. Polosladké bílé víno z ročníku 2018 mělo ovocně-medovou vůni. Chuť výrazně nasládlá, šťavnaté s medovými tóny, a přitom v závěru měkce pikantní. Vypadá to na velmi nadějnou, perspektivní odrůdu.

Početně oslabený „vrcholový tým” ocenil vína Petera Chowaniece takto: Dunaj 2017 a Rulandské modré 2015 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rizling vlašský 2017 - 8,8 b., Veltlínske zelené 2018, Rulandské šedé, Rosé Alibernet 2018 a Alibernet 2017 - 8,7 b., Medea 2018 - 8,6 b., Müller-Thurgau 2018, Irsai Oliver 2018 a Pesecká Leánka 2018 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý