Ochutnávka vín Vinařství Lukáš Hlinecký (Čejkovice)

Ochutnávka Vinařství Lukáš Hlinecký (Čejkovice) dne 29.04.2019

Královský večer Solarisů

Po dvou letech jsme měli ve Viničním altánu opět možnost ochutnat vína čejkovického „čtvrtečníka” Lukáše Hlineckého. Tentokrát jich bylo deset - osm bílých a dvě červená. Vína z ročníků 2016, 2017 a 2018.

Nejprve jsme se zavínili Sylvánským zeleným 2018, suchým kabinetním vínem s vůní po sušených jablíčkách s bylinnými tóny. Chuť lehce nasládlá, ovocná (sušené plody) se stopou medu, v závěru pak měkce pikantní.

Zřetelně suché bylo rovněž Chardonnay 2018 v pozdním sběru. Vůně lehce ovocná s jemnou minerální stopou. Také v chuti bohatě ovocné (lehounký dotyk citrusů), malinko nasládlé a měkce pikantní.

O poznání víc mi chutnal Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,9 g/l) a ovocně-minerální vůní s lehkým dotykem citrusů. V ovocné chuti byly cítit jemné citrusy. Zřetelná byla i lehká mineralita a decentní grepová hořčinka v koncovce.

Rulandské šedé 2018 v pozdním sběru bylo polosuché s nižší kyselinou (5,7 g/l). Ve vůni výrazně aromatické jižní ovoce. V chuti identické, šťavnaté a měkce pikantní.

Polosuchý až polosladký (14,3 g/l zbytkového cukru) Tramín červený 2017 v pozdním sběru nabídl „klasickou” tramínovou vůni - čajová růže, exotické liči a citrusy. V nazrálejší a lehce nasládlé chuti opět růže, liči a jemné citrusy. V závěru bylo víno jen malinko pikantní.

Nesmírně zajímavé bylo porovnávání tří vín z odrůdy Solaris. Nejprve jsme ochutnali ročník 2017 v pozdním sběru, formálně suché víno (8 g/l zbytkového cukru a 7,6 g/l kyselin) s vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni lehounce kořenité citrusy s náznakem medu. V chuti pikantní vyzrálé ovoce, především citrusy. Velmi svěží víno s lehkou „grepovinkou” v závěru na patře.

Následoval Solaris 2016 ve výběru z hroznů, víno již polosladké s vysokým alkoholem (14,5 %). Ve vůni medové ovoce s jemnou kořenitostí. V bohaté a nasládlé chuti jsem cítil medové kompotované ovoce s měkce pikantní koncovkou. Z tohoto vína zrálo 15 % v sudu.

Jedničkou mezi trojkou Solarisů, ale i celého večera byl jednoznačně Solaris 2018 ve výběru z bobulí. Vysoký zbytkový cukr (77,6 g/l) a průměrná kyselina (6,8 g/l). Ve vůni sušené medové ovoce se stopou květního pylu. Ve sladké a bohaté chuti bylo víno ovocně-medové, měkce pikantní. Pociťově nepůsobilo tak sladce jako vypovídá údaj o zbytkovém cukru. Opravdová delikatesa.

Ze svou červených mi více chutnalo to první - Cuvée Morabernet 2017, zemské víno z odrůd Cabernet Moravia a Alibernet. Ve vůni kořenité tmavé ovoce se špetkou čokolády. V identické chuti bylo víno měkce pikantní s ještě zřetelnými tříslovinami.

Více jsem očekával od Rulandského modrého 2016 v pozdním sběru. V příjemné vůni jsem cítil jemně kořenité tmavé peckoviny. V ještě dost pikantní chuti, která byla sice poměrně uhlazená, ale možná trošku kratší, byla opět kombinaci kořenitých tmavých peckovin s čokoládovým „štychem”. Alespoň další rok ležení v láhvi by možná pomohl vínu více za zakulatit.

Především díky trojici Solarisů byl pro mne večer s víny Lukáše Hlineckého velmi zajímavý.

Vína čejkovického vinaře Lukáše Hlineckého ocenil kompletní „vrcholový tým” takto: Solaris 2018 - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2017 - 8,9 b., Rulandské šedé 2018, Solaris 2016 a Solaris 2017 - 8,8 b., Tramín červený 2017 a Cuvée Morabernet - 8,7 b., Chardonnay 2018 a Rulandské modré 2016 - 8,6 b. a Sylvánské zelené 2018 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý