Ochutnávka vín Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)

Ochutnávka Váš vinař Staňa Mádl (Velké Bílovice) dne 23.04.2019

Se Staňou po šestnácté

Je to skoro neuvěřitelné, ale vína Stani Mádla jsme ve Viničním altánu ochutnávali již po šestnácté. A opět něco nového a zajímavého, i když loňská sklizeň nebyla ideální pro velké jásání a šťavnatý humor. Nicméně legrace nechyběla, takový je Staňa.

Ochutnali jsme pěknou paletu třinácti vín, a mohu potvrdit, že společně s několika dalšími hosty Viničního altánu jsme ve vinařství o pár dní později tuto paletu rozšířili o další krásné vzorky. Staňa zařídil, Pavel Suk nás nešetřil. Absolutních novinek byla více než polovina, nicméně zahájili jsme vínem Müller-Thurgau 2017 v pozdním sběru. Zavíňovací vzorek byl ovocný, lehce kořenitý ve vůni i chuti, již trošku vyzrálejší s květinovou stopou v měkce pikantním závěru. Posloužil...

Ročníkovou novinkou bylo Veltlínské zelené 2018 v pozdním sběru s vůní nazrálého světlého ovoce, jemně pepřovitého. Chuť ovocná, opět stopa bílého pepře, šťavnatá a měkce pikantní. Nechyběl delikátní mandlový dotyk. Víno potřebuje ještě pár měsíců poležet!

Proti loňsku mne o poznání více potěšil Ryzlink vlašský 2018 v pozdním sběru, rovněž suché víno s vůní světlého ovoce s náznakem jemně kořenitých citrusů. V chuti ovocně-pepřovitý, jemně minerální, šťavnatý a měkce pikantní.

Příjemně mne překvapil Ryzlink rýnský 2018 v pozdním sběru, suché, ještě mladé víno s pěknou perspektivou několikaletého ležení v láhvi. Výraznější aromatika, zřetelná stopa lipoviny, jemně minerální s delikátním ovocným „štychem”. V chuti lehounce nasládlý, převaha nazrálého světlého ovoce se vzdálenou mineralitou v měkce pikantní koncovce.

Stejně jako loni mne potěšil Sauvignon, tentokrát ročník 2017 v pozdním sběru. Ve vůni světlé peckoviny, především broskev. Chuť nasládlá, bohatá na nazrálé světlé peckoviny s jemnou květinovou stopou (především květ bezinek). V závěru byl sauvignon šťavnatý a měkce pikantní.

Tramín červený 2017 byl suchý s jemnou citrusově-květinovou vůní. Také v chutí citrusy a květiny, tělo lehounce zakulacené a měkce pikantní, snad i díky přidání trošky Neuburského. Víno je tak vhodnější na delší pití, a nejen pro dámy.

Pěkně vyzrálo bylo Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru. V plné vůni hodně nazrálé světlé ovoce, především peckoviny s jemnou minerální stopou. Chuť měkce ovocná, zakulacená, lehounce nasládlá, plnější s příjemně pikantním ocáskem.

Hibernal není moje parketa. Ochutnali jsme ročník 2017 v pozdním sběru, a na rozdíl od loňské „šestnáctky” byl méně vstřícný. Ve vůni nazrálé ovoce, grep, další citrusy a stopa černého bezu. V chuti lehce nasládlý s převahou grepu a černého bezu, a jemně pikantní. Méně živé, trošku unavené víno.

Velmi příjemná byla Frankovka rosé 2018 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (6 g/l) a kyselinou (6,5 g/l). Ve vůni jemná lesní směs. V lehounce nasládlé chuti bohaté na lesní plody a tmavé peckoviny bylo víno šťavnaté a měkce pikantní.

Jakostní Svatovavřinecké 2017 vonělo po tmavém ovoci se stopou švestkových povidel. V chuti opět tmavé peckoviny včetně povidel, v dochuti náznak výrazně pikantního kompotu. Víno leželo rok na jemných kvasnicích a zrálo v sudu o objemu 10 000 litrů. Na mne ještě moc pikantní, možná trošku tenčí.

Plnější i elegantnější byl Cabernet Moravia 2017 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenitá směs tmavého ovoce. V uhlazenější chuti identické. Nechyběla stopa kořenitosti a měkce pikantní závěr.

Ještě více mi chutnalo Zweigeltrebe 2017 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce, jemně džemovité. V chuti měkce ovocné, jemnější s lehounkou kořenitostí a uhlazeným závěrem. Také toto víno leželo na jemných kalech a zrálo ve velkém sudu (10 000 l).

A na závěr večera pro mne to nejlepší - Frankovka 2017 v pozdním sběru. Příjemná vůně nazrálého tmavého ovoce s jemnou čokoládou a stopou džemu. V plnější chuti opět směs tmavých peckovin a lesních plodů. Nechyběl dotyk čokolády a jemné, pomalu sládnoucí třísloviny. Pěkné pití na delší trať.

Večer v naplněném „hlavním sále” (tentokrát probíhala prezentace vín z kapacitních důvodů v „obráceném gardu”, tedy od vstupních dveří) přítomné rozhodně uspokojil. Přes jistou rozmrzelost z „divoké” loňské sklizně i vrtkavosti počasí v předchozích letech Staňu humor stále ještě neopustil. Je to opravdu ideální doplněk k jeho vstřícným vínům.

Početně lehce oslabený „vrcholový tým” ocenil Staňova vína takto: Frankovka 2017 - 9 bodů (z 10 možných), Zweigeltrebe 2017 - 8,9 b., Ryzlink rýnský 2018, Sauvignon 2017, Cabernet Moravia a Frankovka rosé 2018 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2018, Ryzlink vlašský 2018, Tramín červený 2017 a Rulandské šedé 2017 - 8,7 b., Svatovavřinecké 2017 - 8,6 b., Hibernal 2017 - 8,5 b. a Müller-Thurgau - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý