Ochutnávka vín Vinařství Lubomír Skrášek (Perná)

Ochutnávka Vinařství Lubomír Skrášek (Perná) dne 15.04.2019

Zdařilá premiéra, vyrovnaná kvalita

Velmi zdařilou premiéru ve Viničním altánu měl Lubomír Skrášek z malého rodinného vinařství v Perné. Mezi pálavskými víny (všechna nezatříděná) samozřejmě dominovala ta bílá, nicméně potěšily i obě „růžovky”.

Trošku nevděčnou roli vstupního vína dostal Aurelius 2017, suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,1 g/l a 6,3 g/l) ze známé viniční trati Bergrus v Perné. Ve vůni ovocně-minerální. Stejně tak v lehce kořenité, malinko nasládlé chuti. Příjemná byla lehká stopa meruňky v měkce pikantním závěru.

Následoval stejně starý Ryzlink rýnský z viniční trati Slunečná v Drnholci. Opět suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5,6 g/l). Ve vůni světlé peckoviny, jemně minerální. Chuť ovocná s náznakem květin, malinko nasládlá a měkce pikantní. Víno s trošku delší dochutí.

Potěšilo mne Rulandské bílé 2017, další suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,1 g/l a 6,1 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, zpočátku s lehkými živočišnými tóny. Rovněž v chuti světlé peckoviny s jemnou „pecičkovou” stopou. Šťavnaté, trochu zakulacené a měkce pikantní víno.

Müller-Thurgau 2018 byl suchý a výrazně aromatický ve vůni i chuti. Ovocně-květinový, lehce nasládlý, šťavnatý a měkce pikantní.

Chardonnay 2018 bylo ještě trochu mladé. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce se vzdálenými minerálními tóny. V těle lehčí, jemně nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní v závěru na patře. Potřebuje ležet a zakulatit se.

Cabernet Moravia rosé 2017 byl suchý s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5 g/l a 5,7 g/l). Ve vůni kořenitá kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. Chuť bohatě ovocná, lehounce nasládlá a měkce pikantní. V závěru byly zřetelné jemné třísloviny a višňový kompot.

Polosuché Zweigeltrebe rosé 2017 vonělo po kořenitém tmavém ovoci. V lehounce nasládlé chuti převládal jahodový džem a kompot, v trošku delší koncovce bylo víno šťavnaté a měkce pikantní.

Pro mne nejlepším vínem večera byl Ryzlink vlašský 2017, víno na hranici suchého a polosuchého s trošku vyšším alkoholem (13 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně minerální. Také v chuti byl ovocně-minerální, lehce pepřovitý, plnější, šťavnatý a pikantní. Víno leželo na jemných kalech.

Rulandské šedé bylo suché s vyšším zbytkovým cukrem (6,8 g/l) i alkoholem (13 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce v lehce kompotovaném provedení. V chuti až jemně džemovité ovoce, malinko kořenité a měkce pikantní.

Závěrečná Pálava byla polosuchá s ovocně-květinovou vůní. V chuti nasládlá, opět světlé ovoce a květiny. V závěru byla šťavnatá a lehce pikantní. Pěkné víno, jehož hrozny pocházely z viniční trati Bergrus v Perné.

Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z Perné, která měla opravdu vyrovnanou kvalitu, takto: Ryzlink vlašský 2017 - 9 bodů (z 10 možných), Pálava 2017 - 8,9 b., Rulandské bílé 2017, Cabernet Moravia rosé 2017 a Zweigeltrebe rosé 2017 - 8,7 b., Rulandské šedé 2017 - 8,6 b., Aurelius 2017, Ryzlink rýnský 2017 a Chardonnay 2018 - 8,5 b. a Müller-Thurgau 2018 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý