Ochutnávka vín Vinařství Víno Průdek (Velké Pavlovice)

Ochutnávka Víno Průdek (Velké Pavlovice) dne 27.03.2019

Suchá i sladší od Jakuba Průdka

Tentokrát to byla v pořadí již druhá prezentace vín mladého vinaře Jakuba Průdka z Velkých Pavlovic. Pokud dojde na třetí setkání ve Viničním altánu, tak bude již z Hovoran, neboť nový sklep v této vinařské obci byl již dokončen.

Jakub nám představil jedenáct vín z ročníků 2017 a 2018 - osm bílých a tři růžová. A vstupním bylo zemské (ostatně jako všechna zbývající) Veltlínské zelené 2017. Suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce s jemným minerálním „štychem”. V trošku plnější ovocité chuti bylo víno měkce pikantní a lehce zakulacené. Víno zrálo půl roku na jemných kalech.

Výrazně suché s nízkou kyselinou (4,3 g/l) bylo Neuburské 2017. Jemnější ovocná vůně s kompotovou stopou. V chuti světlé peckoviny, šťavnaté a lehounce pikantní. Víno z velkobílovických hroznů.

O poznání víc mi chutnalo Chardonnay 2017, kterému část „vrcholového týmu” dala dost nízké známky (Jiná láhev, jiný obsah?). Suché víno s trošku vyšším alkoholem (13 %) vonělo po vyzrálém světlém ovoci, lehounce máslovitém. V chuti nazrálé světlé peckoviny, lehce zakulacené a pikantní s jemnou „pecičkou” v závěru na patře.

Suchý Muškát moravský 2018 byl ve vůni citrusově-muškátový. V chuti kombinace muškátu, lučních květin a citrusů. Šťavnaté, ale na muškát až překvapivě pikantní víno. Delší macerace hroznů z viniční trati Trkmanská.

Müller-Thurgau 2018 byl posledním suchým bílým vínem. Vůně ovocně-květinová. V chuti převládaly tóny světlých peckovin a květin. V malinko plnějším těle bylo víno šťavnaté a pikantní. Díky delší maceraci hroznů (23 hodin) mělo víno bohatší tělo, ale zase mu chyběla větší svěžest.

Ze všech vín mi nejvíce chutnalo polosuché Rulandská modré 2017, zatímco druhá strana ochutnávající z jiné láhve měla k vínu výhrady. Pro mne to bylo víno pro „čtyři roční období”, nikoliv jenom převoněný výstřelek k letnímu koupání. V ovocné vůni bylo víno ovocné, jemně živočišné s lehkou stopou minerálů. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, opět jemné živočišné a s minerálními tóny ve šťavnatém a delším závěru.

Polosuchá Frankovka rosé 2018 byla spíše ten druhý typ „růžovky” - bohatě a výrazněji ovocná, lehce nasládlá, šťavnatá a měkce pikantní. A tedy především pro teplé letní počasí, dostatečně vychlazená.

Téměř sladká (32 g/l zbytkového cukru) byla Vášnivá Šárka rosé 2018, víno s nižším alkoholem (10,5 %) z odrůdy Zweigeltrebe. Ve výraznější vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů v kompotovém provedení. Stejně tak ve sladší, lehce pikantní chuti. Tady bych podchladil, kápnul minerálku a trochu ledu. A pouze v létě.

Na závěr ještě tři sladší bílá vína. Prvním byl Ryzlink rýnský 2018, polosladké zemské víno s nižším alkoholem (10,5 %). Vůně ovocná (světlé peckoviny), lehounce minerální. Chuť sladší, ovocná s náznakem sladkých citrusů, měkce pikantní.

Stejně staré zemské Chardonnay mělo přibližně stejný zbytkový cukr, ale trošku vyšší kyselinu a také alkohol (12 %). Vůně ovocně-minerální s lehce máslovými a medovými tóny. Chuť sladší, ovocná, šťavnatá a měkce pikantní.

Tečkou bylo nejsladší víno večera - zemský Tramín červený 2018 (36,5 g/l zbytkového cukru) s nízkým alkoholem (10 %). Vůně ovocně-květinová, lehce minerální. Ve sladké chuti čerstvý hrozen a květiny. Tělo šťavnaté a lehce pikantní, ale aromaticky poměrně intenzívní, možná až příliš.

Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína mladého vinaře takto: Chardonnay 2018 a Tramín červený 2018 - 8,7 bodu (z 10 možných), Muškát moravský 2018, Müller-Thurgau a Frankovka rosé 2018 - 8,6 b., Vášnivá Šárka 2018 a Ryzlink rýnský 2018 - 8,5 b., Rulandské modré rosé 2017 - 8,3 b. (moje hodnocení - 8,8 b.), Neuburské 2017 a Chardonnay 2017 - 8,2 b. (moje hodnocení chardonnay - 8,7 b.) a Veltlínské zelené 2017 - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý