Ochutnávka vín Vinařství Langr (Dolní Věstonice)

Ochutnávka Vinařství Ladislav Langr (Dolní Věstonice) dne 19.02.2019

Od Langrů v pěkném sušším stylu

Pavlína Langrová, tentokrát bez „taťky Ladi”, přivezla z Dolních Věstonic do Viničního altánu tucet vín z ročníků 2016 až 2018 - deset bílých a dvě červená. Proti předchozím letům vybrala více suchých a polosuchých, i když milovníci zbytkových cukrů si také přišli na své.

Vstupním vínem bylo zemské Rulandské bílé 2017. Suché s vůní po jemně minerálních světlých peckovinách. V ovocné a zakulacené chuti lehounce nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní. Příjemné víno na delší pití za výbornou cenu.

Následoval zemský Solaris 2018, rovněž suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5,8 g/l). Vůně ovocně-květinová. V chuti jižní ovoce se zřetelnějším ananasem. Tělo šťavnaté, zakulacené a v závěru měkce pikantní. Takové univerzální víno pro různé příležitosti.

Třetím suchým vínem bylo Cuvée Lada 2017, jakostní cuvée odrůd Müller-Thurgau a Neuburské (směs hotových vín). Ve vůni kompotované světlé ovoce. V chuti převládají světlé peckoviny, jemně minerální s „pecičkovými” tóny. V závěru bylo víno jen lehce pikantní i díky nižší kyselině (5,2 g/l).

Velmi mi chutnalo (na rozdíl od některých členů „vrcholového týmu”) velmi vstřícné a zároveň „klasické” Neuburské 2017. Jakostní, formálně ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,6 g/l a 6 g/l). Vůně čistá, ovocná. V chuti bylo víno ovocné s lehounkým náznakem kompotu. Šťavnaté a měkce pikantní, příjemně vstřícné „čisté” víno, rovněž na delší pití za skvělou cenu.

Veltlínské zelené 2017 v pozdním sběru bylo na hranici suchého a polosuchého vína (7,7 g/l zbytkového cukru). Ve vůni ovocné s lehkou kořenitostí. V chuti vyzrálé světlé ovoce s náznakem medových tónů, v závěru na patře měkce pikantní.

Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru mělo problém s kyselinou (i po dokyselení mělo pouze 5 g/l). Díky vyššímu zbytkovému cukru (6,7 g/l) bylo formálně ještě suché, ale málo živé. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně minerální a kořenité. V chuti nasládlé ovoce, opět s jemným minerálním „štychem”, kulaté, ale málo pikantní.

Jen o malinko pikantnější bylo Cuvée Věstonická LIPKA 2017, zemské víno z odrůd Ryzlink vlašský a Rulandské bílé. Víno na hranici polosuchého a polosladkého bylo ve vůni ovocně-minerální, jemně kořenité. V chuti nasládlé, ovocné a lehce kořenité s decentní minerální hořčinkou v závěru. Cuvée bylo smícháno z hotových vín.

Polosuchý Sauvignon 2017 v pozdním sběru měl ve vůni lehce travnaté tóny v potlačeném ovocném základu. Chuť ovocně-květinová, lehce nasládlá, ale málo pikantní. Pro mne nepříliš zajímavý, málo svěží sauvignon.

Nejen pro mne nejlepším, ale zároveň jedním ze dvou nejsladších vín večera byl Ryzlink vlašský 2016. Polosladké víno (18,5 g/l zbytkového cukru) vonělo po světlém ovoci, medu, pylu a jemných minerálech. Chuť ovocně-medová, lehce kořenitá, tělo plné, zakulacené a šťavnaté. V koncovce byl „vlašák” měkce pikantní. Docela mazlivé víno.

Na rozdíl od ostatních členů „vrcholového týmu” mne Pálava 2016 ve výběru z hroznů příliš neoslovila. Polosladké víno s vysokým zbytkovým cukrem (33 g/l) bylo ve vůni ovocně-bylinné (náznak lékárny). V trošku potlačené chuti bylo sladké, ovocné s bylinným „štychem” a s lehkou stopou květin. A především mi vadila jeho malá pikantnost.

Změnili jsme barvu. Prvním červeným byl zemský Dornfelder 2017. Ve vůni jemné tmavé peckoviny. Chuť ovocná (tmavé peckoviny), „čistá”, trošku lehčí, měkce pikantní s jemnou „pecičkou” v závěru na patře. Solidní víno na běžné pití i k jídlu za výbornou cenu.

Závěrečný Cabernet Sauvignon 2016 mne poněkud zklamal. Jakostní víno prozrazovalo malou vyzrálost hroznů (výrazné tóny sušené i zelené papriky). V tenčím těle tmavé ovoce a zřetelné paprikové tóny. Také jsem cítil kořenitou stopa v lehce pikantním, poněkud kratším a nepříliš vstřícném závěru.

Tucet vín od Langrů hodnotil téměř kompletní „vrcholový tým” takto: Ryzlink vlašský 2016 - 9 bodů (z 10 možných), Pálava 2016 - 8,9 b., Neuburské 2017 - 8,7 b., Solaris 2018, Veltlínské zelené 2017 a Cuvée Lipka 2017 - 8,6 b., Sauvignon 2017 - 8,5 b., Rulandské šedé 2017 - 8,4 b., Rulandské bílé 2017, Cuvée Lada 2017 a Dornfelder 2017 - 8,3 b. a Cabernet Sauvignon 2016 - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý