Ochutnávka vín Vína Valpolicella, Itálie (Arno víno - dovozce)

Ochutnávka "Vinné lahůdky z Valpolicella" dne 05.02.2019

Opravdové lahůdky z Valpolicella

Nádhernou sestavu vinných delikates z italské vinařské oblasti Valpolicella představil Arnošt Sameš, který tato vína dováží prostřednictvím své firmy Arno Vino.

Ochutnali jsme jich osm, z toho tři bílá a pět červených, a to ze svou špičkových vinařství. Tři vína byla z vinařství Tenuta Santa Maria di Gaetano Bertani, pět z Pasqua Vigneti.

Prvním vínem bylo bílé LEPIA Soave Garganega DOC 2017 z vinařství Tenuta Santa Maria. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, jemně minerální. Chuť bohatě ovocná, zakulacená, šťavnatá a lehounce nasládlá. Víno z odrůdy Garganega poznalo pouze nerez.

Ještě o chloupek víc mi chutnalo víno PASSIMENTO Bianco Veneto 2017 IGT z vinařství Pasqua Vignetti. Opět víno z odrůdy Garganega vonělo po světlém ovoci a květinách, a ukázalo i jemnou mineralitu. Také v chuti bylo zřetelné nazrálé ovoce v kombinaci s květinami. Tělo mělo víno plnější, šťavnaté a měkce pikantní. Víno zrálo v sudu, a byly k němu přidány i sušené hrozny.

Nejlepším bílým vínem večera bylo jednoznačně TORRE PIEVE Chardonnay 2016 DOC z vinařství Tenuta Santa Maria di Gaetano Bertani. Ve vůni medově-máslové, vyzrálé světlé ovoce s delikátní vanilkovou stopou. V chuti jemné ovoce, medově-máslové s lehounkými karamelovými tóny při zachování výrazné ovocnosti. Víno zrálo 150 dní v sudu, přičemž polovina v něm i fermentovala.

Prvním červeným bylo Víno Valpolicella DOC 2017 z vinařství Pasqua Vignetti. Ve vůni džemovité tmavé ovoce (upečený ovocný koláč) s lehkými živočišnými tóny. V chuti tmavé ovoce, „čisté”, šťavnaté a pikantní s kouřovými tóny a „pecičkou”.

VALPOLICELLA Classico SUPERIORE DOC 2016 z vinařství Tenuta Santa Maria vonělo po tmavých peckovinách s jemnými tóny ovocného koláče. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemná stopa čokolády a ještě zřetelné třísloviny. Víno zrálo ve velkém sudu.

Cuvée PRAGAL 2016 z odrůd Corvina, Syrah a Merlot z vinařství Tenuta Santa Maria nabídlo ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehkými živočišnými tóny. V jemném a uhlazeném těle převládalo tmavé ovoce s lehce nasládlými tříslovinami. Víno ukázalo elegantní závěr.

PASSIMENTO Rosso Veneto IGT 2016 z vinařství Pasqua Vignetti bylo cuvée odrůd Corvina, Merlot a Croatina. Ve vůni převládalo tmavé ovoce s lehkou kořenitostí. V chuti tmavé ovoce s jemnou čokoládou, uhlazené, v závěru měkce pikantní. Do vína byly přidány tři měsíce sušené hrozny.

A na závěr to nejlepší, ale také i nejdražší - VALPOLICELLA Classico Superiore RIPASSO DOC 2015 z Tenuta Santa Maria. Ve vůni tmavé ovoce, jemná čokoláda a lehce kořenité tóny. V chuti hodně vyzrálé tmavé ovoce včetně lesních plodů, tělo plné s delším závěrem, stále ještě pikantní. Opravdu delikátní tečka za večerem se skvělými víny z oceňovaných vinařství.

A rozhodně potěšila i jejich prezentace opravdovým znalcem vín Arnoštem Samešem. Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z oblasti Valpolicella takto: VALPOLICELLA Classico Superiore RIPASSO DOC 2015 - 9,2 bodu (z 10 možných), TORRE PIEVE Chardonnay 1017 DOC a VALPOLICELLA Classico Superiore DOC - 9,1 b., PRAGAL 2016 - 9 b., VALPOLICELLA DOC a PASSIMENTO Rosso Veneto IGT - 8,9 b., PASSIMENTO Bianco Veneto - 8,8 b. a LEPIA Soave Garganega DOC - 8,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý