Ochutnávka vín Vinařství ZD Sedlec

Ochutnávka Vinařství Sedlecká vína (Sedlec u Mikulova) dne 24.01.2019

Tramín a Pálava - vítězové ze Sedlece

Po roce jsme ve Viničním altánu opět ochutnali vybraná vína z Vinařství Sedlecká vína v Sedleci. Byla to pěkná paleta 12 vín, z toho plných 10 bílých. Zbývajícími byl klaret a závěrečné červené. Pro mne jako milovníka spíše sušších, maximálně polosuchých vín to nebyla zcela ideální sestava, protože celkem pět vín bylo polosladkých. Nicméně i tak jsem si vybral své favority.

Zástupce vinařství David Čajka zahájil prezentaci Sylvánským zeleným 2017 v pozdním sběru. Víno vonělo po světlém ovoci, včetně jablka. V chuti spíše kompotované jádroviny (vyzrálé jablko), lehce pikantní, v závěru jsem cítil jemnou minerální hořčinku.

Následoval formálně ještě suchý Sauvignon 2017 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,2 g/l a 6,9 g/l). Ve vůni hodně vyzrálé světlé ovoce s lehce medovými tóny. V chuti spíše kombinace vyzrálého světlého ovoce (peckoviny) a květin se vzdáleným minerálním „štychem”.

Veltlínské červené rané 2017 v pozdním sběru bylo z vyšší řady Terroir. Výrazně suché víno s medově-citrusovou vůní a s lehkou stopou pylu. V medově-květinové chuti bylo víno šťavnaté, elegantní a v koncovce příjemně pikantní.

Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru ze stejné viniční trati jako předchozí „večerka” (Zátiší - Hliník) bych zařadil na stejnou kvalitativní úroveň. Suché víno s jemně ovocně-květinovou vůní a s dotykem minerálů. Chuť měkce ovocná, jemně minerální, šťavnatá a pikantní. Opravdu svěží víno.

Méně zajímavé bylo pro mne Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,8 g/l a 5,9 g/l). Vůně jemná, lehce ovocná a medová se stopou květinového pylu. Chuť ovocné-minerální, jemně kořenitá v lehounkém bylinném závoji (známá viniční trať Nad Nesytem).

Zdařilá byla Pálava 2018 v pozdním sběru. Polosuché víno s jemnější, květinově-ovocnou vůní. Také v chuti převládala kombinace ovoce a květin. Nechyběla jemně minerální stopa v poměrně šťavnatém a pikantním těle. Docela svěží Pálava. (nad Nesytem).

Zřetelně sladší byl Aurelius 2017 ve výběru z hroznů. Proti Pálavě téměř dvojnásobné množství zbytkového cukru při jen lehounce vyšší kyselině. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkou medovou stopou. Chuť ovocná, nasládlé, objevily se tóny pomeranče. V závěru bylo víno měkce pikantní (viniční trať Stolová hora).

Nejméně mi z bílých vín chutnal Bouvierův hrozen 2018 ve výběru z hroznů. Polosladké víno až dramaticky aromatické ve vůni i chuti. Převažovalo výrazné kandované jižní ovoce. V chuti až banán v čokoládě v poněkud „umělém” provedení. V závěru převoněné sladké tóny.

Loni mi velmi chutnalo Neuburské 2016 v pozdním sběru. To letošní ve výběru z hroznů ze sklizně 2017 bylo sice rovněž polosladké, ale mělo o 14 g/l vyšší zbytkový cukr při stejné kyselině. A bylo to opravdu poznat, především v chuti. Ve vůni jsem cítil jablečný kompot. Ve výrazně sladší chuti bylo ovocné s lehkými medovými tóny, ale málo pikantní a více unavené cukrem, škoda. (viniční trať Kotel).

Kupodivu mi více chutnal ještě o něco sladší Tramín červený 2017 ve výběru z hroznů. Ve vůni hodně vyzrálé ovoce, medové a hlavně v sušeném provedení. V chuti sladké, přezrálé citrusy s medovou stopou. Tělo plné (28 g/l bezcukerný extrakt), jemňounce minerální.

Následovalo Rulandské modré klaret 2017 v pozdním sběru. Polosladké víno (33 g/l zbytkového cukru) s celkem nevýraznou vůní tmavého ovoce. Ve sladší chuti jemná směs tmavého ovoce, v těle zakulacené, ale jen malinko pikantní. Nic pro mne.

Závěrečný Cabernet Sauvignon 2016 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce s kvasnými tóny a stopou po fermeži. V chuti ovocný, trochu tenčí a zřetelně pikantní. Stejně jako loni i letos mne toto problémové víno nezaujalo.

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil sedlecká vína takto: Pálava 2018 a Tramín červený 2017 - 8,9 bodu (z 10 možných), Veltlínské červené rané 2017, Aurelius 2017 a Neuburské 2017 - 8,8 b., Rulandské šedé 2016 a Rulandské modré klaret 2017 - 8,7 b., Bouvierův hrozen 2018 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2017, Sauvignon 2017 a Ryzlink vlašský 2017 - 8,5 b. a Cabernet Sauvignon 2016 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý