Ochutnávka vín Rodinné vinařství Jedlička (Bořetice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Jedlička (Bořetice) dne 22.01.2019

Bořetické vinné lahůdky

Očekával jsem příjemný vinný večer, a nebyl jsem zklamán. Výborná bořetická vína z Rodinného vinařství Jedlička ve skvělé prezentaci jejich tvůrce, nepřehlédnutelného enologa a ředitele vinařství Jaroslava Suského. Co víc jsme si mohli opět po roce přát.

Ochutnali jsme deset vín z ročníků 2015 až 2018 - čtyři bílá, po jednom klaretu a rosé a čtyři vyzrálejší červená.

Zavínili jsme se Sauvignonem 2017, svátečním kabinetním vínem s vyrovnaných zbytkovým cukrem a kyselinou (6,9 g/l a 6,5 g/l). Ve vůni jemně minerální světlé ovoce. V lehce zakulacené a malinko nasládlé chuti převládalo nazrálé světlé ovoce s jemně pikantním ocáskem.

Zřetelně suchý, ale s vyšším alkoholem (14,5 %) byl Ryzlink vlašský 2016 ve výběru z hroznů. Vůně ovocně-minerální s lehounkou kořenitostí. V zakulacené chuti se navíc objevily lehké medové tóny v měkce pikantním, delším závěru.

MORR, cuvée odrůd Muškát Ottonel a Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru bylo formálně ještě suché víno s vůní přezrálého světlého ovoce, lehce kořenitého s decentním minerálním „štychem”. V chuti nazrálé světlé peckoviny, kořenité, zakulacené, jemně nasládlé a měkce pikantní s náznakem sladkých citrusů.

Nejlepším bílým vínem večera byl pro mne Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru z vyhlášené viniční trati Terasy. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, minerálů a zřetelných petrolejových tónů. Chuť ovocně-minerální, lehounce petrolejová (použitá čistící bavlna - „pucvol”) v elegantním, delším závěru. Víno leželo dva a půl měsíce na kvasnicích.

Prvním přechodem k červeným bylo Rulandské modré klaret 2016 v pozdním sběru. Klaret na hranici suchého a polosuchého vína s vůní jemné lesní směsi, lehce minerální. V chuti lehounce nasládlé, nazrálé lesní ovoce, malinko minerální. V závěru trošku pikantní. Plnější víno s pěkným bezcukerným extraktem (26,7 g/l).

Tím druhým před červenými bylo Svatovavřinecké rosé 2018, Svatomartinské víno čekající na zatřídění jako pozdní sběr. Suché víno s vůní po směsi tmavých peckovin a lesních plodů. Chuť lehounce nasládlá, bohatě aromatická (jahody i višně) s jemnou minerální stopou ve šťavnatém těle.

Prvním červeným, velmi vydařeným vínem, byl Merlot 2015 ve výběru z hroznů. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemně džemovité s pecičkovými tóny. Také v chuti vyzrálé tmavé ovoce s jemnými tříslovinami v delším závěru. Víno leželo 2 měsíce na rmutu a zrálo 10 měsíců v dubovém sudu.

Přibližně stejnou kvalitu i potěšení mi nabídlo Cuvée Kácary 2015 v pozdním sběru složené ze tří odrůd (Rulandské modré, Svatovavřinecké a André). Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. V chuti již poměrně uhlazená kombinace tmavých peckovin a lesních plodů, lehce kořenitá, a v závěru měkce pikantní.

Ještě o něco příjemnější bylo pro mne Cuvée Tůfary 2015 v pozdním sběru (Cabernet Sauvignon, Merlot a Svatovavřinecké). Přiměřený alkohol (13 %), příjemná vůně po jemně kořenitém tmavém ovoci. V uhlazené chuti lehce kořenité tmavé ovoce. Potěšil delší závěr s jemnými, sládnoucími tříslovinami.

To nejlepší úplně na konec - Rulandské modré 2015 ve výběru z bobulí. Krásně nazrálé víno s vysokým alkoholem, blížícím se 15 %, a s delikátní vůní po jemně kořenitém tmavém ovoci. Chuť plná, uhlazená a elegantní, opět krásně vyzrálé tmavé ovoce v delším závěru. Opravdová vinná chuťovka s výrazným bezcukerným extraktem (29,6 g/l), která zrála 11 měsíců v dubovém sudu.

Byl to utěšený večer s krásnými víny a renomovaným vinařem, který hosty rozhodně nenudil. Početně jen lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil bořetická vína z dílny Jaroslava Suského takto: Rulandské modré 2015 - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2015 a Cuvée Tůfary 2015 - 9,1 b., Merlot 2015 - 8,9, Cuvée Kácary 2015 8,8 b., Ryzlink vlašský 2016 a MORR 2015 - 8,7 b., Rulandské modré klaret a Svatovavřinecké rosé - 8,6 b. a Sauvignon sváteční víno 2017 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý