Ochutnávka vín Vinařství Vican (Mikulov)

Ochutnávka VICAN rodinné vinařství (Bulhary u Mikulova) dne 17.01.2019

Vyrovnaná špička z Vicanova vinařství

Po roce jsme měli opět možnost ochutnat stále sofistikovanější vína z mladého rodinného Vinařství Vican se sklepem v Bulharech na Mikulovsku. Vína nám stejně jako loni představila zástupně vinařství, someliérka Lenka Maloňová.

Ochutnali jsme jich deset, všechna z ročníku 2017 - devět bílých a jedno závěrečné červené.

Nejprve to byl u nás málo známý Muškát žlutý 2017 v pozdním sběru z vyhlášené viniční trati Ořechová hora v Březí. Ve vůni kořenité muškátové tóny s jemným minerálním „štychem”. Chuť květinově-minerální, jemně kořenitá, šťavnatá a pikantní v koncovce.

Mladý, ale již pitelný byl Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. Suché víno s ovocnou, lehce minerální vůní. Chuť ovocná, lehounce bylinková se vzdálenými tóny medu. Ve středně dlouhém závěru bylo víno výrazně pikantní.

Následovaly dvakrát moje oblíbené „vlašáky”. První byl z ročníku 2017 v pozdním sběru z viniční trati Pod Mušlovem. Suché víno s ovocně-minerální vůní s náznakem medových tónů. Chuť ovocně-minerální, lehounce kořenitá, šťavnatá a pikantní. V chuti se objevily jemné medové tóny. Příjemně svěží „vlašák”, ale ještě o něco více mi chutnal Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru ze známé viniční trati Ořechová hora. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,5 g/l). Ve vůni vyzrálé peckoviny, jemně minerální. V plnější chuti bylo víno nazrálejší, ovocné, zřetelně minerální a měkce pikantní v delším závěru. Víno začíná být hezky mazlivé.

Plné a bohaté bylo Rulandské šedé 2017 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšší kyselinou (8,4 g/l) i alkoholem (13,5 %). Ve vůni nazrálé ovoce, jemně minerální se vzdálenými tóny dřeva. V chuti jižní ovoce, jemná vanilková stopa, v plnějším těle bylo šťavnaté a pikantní. Víno mělo vysoký bezcukerný extrakt (32 g/l).

Následoval Muškát moravský 2017 v pozdním sběru, polosuché víno s ovocnou (citrusy, grep) a muškátovou vůní. Chuť muškátová a jemně citrusová (náznak mandarinky). Lehounce nasládlá, šťavnatá a pikantní s decentními majoránkovými tóny v závěru na patře.

Druhý Ryzlink rýnský 2017 byl ve výběru z hroznů. Polosuché víno s ovocně-minerální a lehkou botrytickou stopou. V chuti identické, opět s kořenitými tóny po ušlechtilé plísni. Plnější tělo, šťavnaté a pikantní. Minimálně 30 % hroznů bylo napadeno ušlechtilou plísní.

Také majitel vinařství Tomáš Vican a mladý sklepmistr Milan Homola se rozhodli vyzkoušet módní trend zrání vína v tradičních keramických nádobách zvaných kvevri. A tedy my jsme ochutnali oranžové víno, v tomto případě Chardonnay 2017, výrazně suché víno, které však pocitově připomínalo téměř polosuchou „šardonku”. Ve vůni přezrálé světlé ovoce se zřetelnou pomerančovou stopou. Také v chuti vyzrálé ovoce s dotykem pomeranče a náznak citrusové kůry s jemně kořenitou hořčinkou v koncovce. Poměrně příjemná „oranžáda”, i z pohledu milovníků především klasických vín. Pěkný bezcukerný extrakt a téměř absence síry činí z tohoto chardonnay poměrně vstřícné víno. A bude se ležením v láhvi ještě zlepšovat.

Pálava 2017 z Edice Karel Roden mne příliš nenadchla. Polosladké víno s vůní lehce kořenitých sladkých citrusů. V chuti přezrálé světlé ovoce, výrazně nasládlé, jen jemně kořenité a malinko pikantní. Absence květinových tónů a svěžesti.

O závěr se postaralo jediné červené víno večera - Frankovka 2017 v pozdním sběru. Pěkná, i když ještě mladá moravská frankovka s vůní tmavých peckovin a lesní směsi v lehounce džemovitém provedení. V trošku lehčí chuti uhlazené, džemovité tmavé ovoce. V měkce pikantním závěru se objevila delikátní stopa tříslovin. Část vína zrála v barikovém sudu.

Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína ze sklepa v Bulharech takto: Ryzlink vlašský 2017 (Ořechová hora), Rulandské šedé 2017 a Ryzlink rýnský 2017, výběr z hroznů - 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2017 (Pod Mušlovem), Pálava 2017 a Frankovka 2017 - 8,8 b., Muškát moravský 2017 a Chardonnay Kvevri 2017 - 8,7 b., Muškát žlutý 2017 a Ryzlink rýnský 2017, pozdní sběr - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý