Ochutnávka vín Vinařství Kněží hora (Bzenec)

Ochutnávka Vinařství Kněží hora (Bzenec) dne 15.01.2019

Z Kněží hory nejen excelentní tečka

Nový ročník degustací ve Viničním altánu (v pořadí již šestnáctý) jsme zahájili výbornými víny z Bzence, konkrétně z rodinného Vinařství Kněží hora. Pavel Potěšil, reprezentant vinařství, zastoupil jeho majitelku Kamilu Ingrovou, kterou sněhová kalamita nepustila z rakouských Alp.

Ochutnali jsme jedenáct vín z ročníků 2013 až 2017 (převážně) - osm bílých a tři červená.

Vstupním vínem bylo kabinetní Veltlínské zelené 2017, suché víno s ovocnou, lehce kořenitou a decentně minerální stopou. V lehounce zakulacené ovocné chuti s dotykem jemných minerálů bylo víno šťavnaté a měkce pikantní. Opravdu příjemné zavínění.

Následující Muškát Ottonel 2017, zemské víno na hranici suchého a polosuchého, nabídl ve vůni ovocný základ se zřetelnými muškátovými tóny. Ve šťavnaté chuti bylo navíc jemně kořenité (stopa majoránky), šťavnaté a pikantní.

Neméně příjemné bylo kabinetní Sylvánské zelené 2017, formálně ještě suché víno s vůní světlého ovoce, jemných květin a zelené louky. V chuti jsem cítil zelenou ryngli se stopou květin v závěru na patře. Víno bylo šťavnaté a příjemně pikantní.

Na hranici suchého a polosuchého vína byl rovněž Sauvignon 2017 ve výběru z hroznů. Vůně ovocná s lehounkým „štychem” černého rybízu, možná i černého bezu. V chuti nasládlé, ovocné, zakulacené a měkce pikantní víno s jemnou kombinací černého bezu a černého rybízu. Chvilkama (po lehkém zahřání ve sklence) jsem měl pocit, že cítím trošku vyšší alkohol.

První ze dvou Ryzlinků rýnských byl v pozdním sběru z ročníku 2017. Polosuché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti převládaly světlé peckoviny, jemně nasládlé, šťavnaté a pikantní. Zatím ještě mladý, ale perspektivní ryzlink z olbramovické vinice.

Velkým potěšením byl pro mne Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru. Víno na hranici polosuchého a polosladkého s výraznou kyselinou (9,3 g/l) mi připomínalo německé ryzlinky od Mosely či z Rheingau. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce se zřetelnými petrolejovými tóny. Také v chuti ovocně-minerální, nasládlé, šťavnaté a pikantní. A nechyběl petrolejový „štych”.

Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru byl již polosladký, ale s nižším alkoholem (11 %). Ve vůni ovocně-minerální, stejně tak ve zřetelně nasládlé chuti. Víno působilo plnějším dojmem, mělo delší závěrem se sladším ocáskem. Jako „vlašák” byl pro mne již hodně sladký, ideální by byl v maximálně polosuchém provedení, kdy by asi více vynikly jeho kořenitost, náznak medovosti i minerální kabátek.

Pálava 2017 ve výběru z hroznů byla rovněž polosladká, ale s vyšším alkoholem (13,5 %). Vůně ovocná, lehce medová a malinko kořenitá. Stejně tak v nasládlé chuti, kde se projevila i stopa citrusové kůry, ale také závan alkoholu. V závěru bylo víno měkce pikantní.

První dvě červená vína mne příliš neoslovila. Modrý Portugal 2015 ve výběru z hroznů, barrique, zrál 20 měsíců v dubovém sudu. Ve vůni jsem cítil lehce džemovité tmavé ovoce s náznakem koření a vanilky. V ovocné chuti byla na můj vkus výrazná stopa po zrání v dubu, víno působilo kratším dojmem, a ovocnost se postupně schovávala za kořenitostí dřeva, karamelovými a vanilkovými tóny. Byl to sice výběr z hroznů, ale zdálo se mi, že na barrique nebylo víno dostatečně korpulentní.

Cabernet Moravia 2016 v pozdním sběru, barrique, zase příliš tlačil do popředí pro mne poněkud protivné tóny zelené i mleté červené papriky, a to jak ve vůni, tak i v chuti. Živočišné tóny mi však nevadily. V těle bylo víno plnější, tmavé ovoce doplňoval paprikový „štych", ale i jistá kořenitost. Víno také ukázalo pikantní ocásek. Na rozdíl od Modrého Portugalu má Cabernet Moravia podle mne větší potenciál zrání, a tím i naději na uhlazenější a kulatější tělo.

O závěr se postarala opravdová delikatesa - Rulandské modré 2015 ve výběru z hroznu Reservé, opět barrique. Tento čerstvý nositel zlaté medaile v Salonu vín ČR nabídl v příjemné vůni džemovité tmavé ovoce v lehounce kořenitém závoji. Víno zrálo minimálně 20 měsíců v dubovém sudu, a v chuti polaskalo uhlazeným a elegantním tmavým ovocem v lehce džemovitém provedení se špetkou koření. Krásná degustační tečka ze strážnických hroznů.

A jak hodnotil vína nekompletní „vrcholový tým”? Takto: Rulandské modré 2015 - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2013 - 8,9 b., Ryzlink vlašský 2017 - 8,8 b., Pálava 2017 a Cabernet Moravia 8,7 b., Sylvánské zelené 2017 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2017, Muškát Ottonel 2017, Ryzlink rýnský 2017, Sauvignon 2017 a Modrý Portugal 2015 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý