Ochutnávka vín Zarazické vinařství (Veselí nad Moravou)

Ochutnávka Zarazické vinařství (Veselí nad Moravou) dne 06.12.2018

Po pauze opět vinná radost

Po čtyřech letech jsme měli možnost ochutnat vína ze Zarazického vinařství ve Veselí nad Moravou. Přiznám se, že v tomto období jsem tamní vína nejenže neochutnal, ale dokonce jsem měl obavy, že někdejší vinařská hvězdička na moravském nebi smutně pohasla.

Naštěstí se tak nestalo, a tak nám sklepmistr vinařství Pavel Holek představil tucet vzorků ze zarazického sklepa, a to z ročníků 2015 až 2018. Celkem deset bílých, jedno růžové a jedno červené.

Vstupním vínem byl Müller-Thurgau 2018, mladé suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce. V zakulacené a plnější chuti bylo víno téměř identické, jen s lehkou „pecičkou” v závěru na patře.

Zdařilý byl Muškát moravský 2018, rovněž suché víno s lehce muškátovými tóny v broskvově-meruňkovým základu. Stejně tak ve šťavnaté a měkce pikantní chuti. Celkem příjemný moravský muškát, nepřevoněný, a klidně i na delší pití.

Následovalo suché Zweigeltrebe rosé 2018 s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,5 g/l). Ve vůni jemnější tmavé ovoce. V chuti lehounce nasládlé, ovocné s tóny džemu z lesní směsi a tmavých peckovin.

A po něm klasické Zweigeltrebe 2017 s vůní kořenitého tmavého ovoce. V trošku kratším těle opět kořenité tmavé ovoce s měkce pikantní koncovkou. Červené na běžné pití, které by mohlo ještě rok ležet v láhvi, aby se trošku více zakulatilo.

Přešli jsme opět k bílým vínům. Nejprve to byl Sauvignon 2017, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5 g/l) a průměrnou kyselinou (6 g/l). Ve vůni jako základ nazrálé světlé ovoce, ale potom i jemné minerální tóny malinko připomínající petrolej. V chuti světlé ovoce, jemně kořenité, šťavnaté a poměrně pikantní. Trošku netradiční „štych” zřejmě pocházel ze zrání v akátovém sudu.

Velmi se mi líbil Solaris 2017 (cukernatost moštu odpovídalo bohatému pozdnímu sběru). Trošku vyšší alkohol (13 %) a krásná medově-citrusová vůně. V plnější, ale poměrně suché chuti opět vyzrálé citrusy a jemný dotyk medu. Šťavnaté a pikantní víno.

Zajímavé bylo srovnání dvou mladých vín z odrůdy Chardonnay, zatím nefiltrovaných. Obě byla výrazně suchá. První Chardonnay 2018 (cukernatost moštu 21 °NM) leželo na kalech. Ve vůni světlé ovoce, jemné kvasnicové tóny a medový „štych”). Ve středně plné chuti nazrálé ovoce, dotyk medu a karamelových tónů. Poměrně šťavnaté a v závěru měkce pikantní víno.

Více mi chutnalo druhé Chardonnay 2018 (cukernatost v moštu o stupeň vyšší), které krátce zrálo ve starším sudu. Ve vůni nazrálé světlé ovoce a jemný závan minerálů. V ovocné a plnější chuti jemně karamelové se špetkou medu, náznakem minerálů a měkce pikantní koncovkou. Po definitivním vyškolení to bude pěkná chuťovka. Hrozny pocházely z blatnické vinice.

Neméně pěkný byl suchý Tramín červený 2015 (cukernatost moštu 22 °NM). Klasická tramínová vůně (čajová růže, exotické liči, citrusy). V plné chuti převládaly sladké citrusy, ale ucítil jsem i meruňku v měkce pikantním a delším závěru. „Čisté” víno s jemnou bergamotovou hořčinkou.

Sauvignon 2015 ležel dlouho na kalech. Ve vůni byl ovocně minerální. V plnější, zakulacené a šťavnaté chuti převládalo přezrálé světlé ovoce. V poměrné dlouhém závěru byla zřetelná stopa ležení na kalech. V závěru jsme ochutnali dvě vína z mé oblíbené odrůdy Rulandské bílé. Nejprve starší z ročníku 2015, suché víno s příjemnou vůní jemných světlých peckovin, které převládaly také v plnější, šťavnaté a měkce pikantní chuti. Elegantní víno s krásnou budoucností.

A na závěr sladší chuťovka - Rulandské bílé 2017, víno na hranici polosuchého a polosladkého s vysokým alkoholem (14,5 %), který odpovídá vyzrálosti na úrovni výběru z cibéb. V bohaté vůni jsem cítil med a citrusy. Chuť nasládlá, medově-citrusová s pikantním ocáskem. Již nyní opravdová lahůdka.

Početně zřetelně oslabený „vrcholový tým” ocenil zarazická vína takto: Rulandské bílé 2017 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2015 - 8,8 b., Chardonnay 2018, v sudu a Tramín červený 2015 - 8,7 b., Solaris 2017 a Sauvignon 2015 - 8,6 b., Sauvignon 2017 - 8,5 b., Solaris 2018 a Chardonnay 2018, na kalech - 8,4 b., Zweeigeltrebe rosé 2018 - 8,3 b., Müller-Thurgau a Muškát moravský - 8,2 b. a Zweigeltrebe 2017 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý