Ochutnávka vín Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad)

Ochutnávka Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad) dne 08.11.2018

Vinné lahůdky z Rajhradu

Šéf Rajhradského klášterního vinařství Jiří Ruibar tentokrát do Viničního altánu nepřijel, nicméně prezentaci třinácti vzorků vinařství jsme si rozhodně užili. Marek Javora nám připravil opravdu prvotřídní vinný večer. S odbornou erudicí i šarmem představil osm bílých, jedno růžové a čtyři červená vína. A to od archivního z ročníku 2011 až po mladé víno z letošní sklizně.

Vstupním bylo Veltlínské červené rané 2017 v pozdním sběru (řada Classic). Suché víno s ovocitou vůní i chutí (pečené jablko, křížaly). V chuti poměrně šťavnaté a měkce pikantní. Příjemné víno pro běžné pití, vstřícné zavínění.

O poznání sofistikovanější byl Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru (Classic). Opět suché víno s medově-ovocnou, jemně kořenitou vůní. V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní s lehounce pepřovitým ocáskem.

Z trošku jiného „soudku” bylo Mešní víno 2016, sur-li. Cuvée Veltlínského zeleného a Rulandského bílého z řady Exclusive bylo suché s jemnou ovocně-květinovou vůní (převaha světlých peckovin). V chuti ovocné, šťavnaté s náznakem delikátních karamelových tónů po zrání na jemných kalech. V koncovce zřetelně pikantní.

Pěkný a hlavně perspektivní byl Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru (Exclusive). Výrazně pikantní víno (8,1 g/l kyselin) s ovocně-minerální, lehounce kořenitou vůní. V téměř identické chuti zakulacené, měkce pikantní s malinko nasládlým ocáskem. Vínu by slušelo ještě další ležení v láhvi.

Chutnalo mi Rulandské bílé 2017 v pozdním sběru (Exclusive). Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a kyselinou (8,3 g/l a 7,6 g/l). Ve vůni světlé peckoviny v lehce kompotovém provedení. Stejně tak v zakulacené, šťavnaté a pikantní chuti s „pecičkovou” koncovkou.

Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru (Exclusive) bylo polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce (částečně jižní plody) a květin. V chuti nasládlé, zakulacené, šťavnaté i pikantní. Zřetelné byly tóny exotického ovoce.

Hodně komentované i populární bylo polosladké víno Sv. Scholastika 2017 v pozdním sběru (řada Classic). Cuvée s dominancí odrůdy Müller-Thurgau vonělo po vyzrálém světlém ovoci s jemnou minerální stopou. V chuti výrazně nasládlé, ovocné a jemně minerální. Svým způsobem takové mazlivé víno, oblíbené především mezi dámami. Na bílé víno pěkný bezcukerný extrakt (26,4 g/l).

Rozhodně nejlepším bílým vínem večera bylo Chardonnay 2015 v pozdním sběru, sur-lie, barrique (Exclusive). Zřetelně suché víno s vyšším alkoholem (14 %) vonělo po kombinaci vyzrálého světlého ovoce a medu v téměř neviditelném karamelovém závoji. V plné a uhlazené chuti bylo identické (vyzrálé světlé peckoviny a jemné citrusy), zakulacené až mazlivé s jemně pikantním ocáskem. Lahůdka!

Prvním červeným vínem večera byl Dornfelder 2016 v pozdním sběru. Ve vůni třešně, višně. V chuti tmavé ovoce, uhlazené, zakulacené a jemně pikantní.

Velmi mne oslovilo Svatovavřinecké gran rezerva 2011 v pozdním sběru (Exclusive). Ve vůni tmavé ovoce, lehce zakouřené. Stejně tak v uhlazené, zakulacené a lehce pikantní s náznakem sametu. Víno zrálo 2 roky ve velkých sudech.

Neronet nepatří mezi moje nejoblíbenější odrůdy, my jsme ochutnali ročník 2015 v pozdním sběru (řada Exclusive). Klasická vůně tmavého ovoce a čokolády. Také v chuti kombinace tmavých peckovin, lesních plodů a čokolády. Zřetelné bylo jemné tříslo a poměrně pikantní koncovka.

Pro mne nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2015 ve výběru z hroznů (Exclusive). Ve vůni jemně džemovité a lehce kořenité tmavé ovoce. Obdobně v uhlazené, elegantní chuti s lehounce pikantní koncovkou. Víno z viniční trati Šibeniční vrch mělo pěkný bezcukerný extrakt (30,9 g/l) a zrálo 14 měsíců v pětisetlitrových sudech z francouzského dubu.

A úplně na závěr růžová prémie - Love 2018, polosladké zemské víno, cuvée odrůd Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Ve výraznější vůni jahody se smetanou, v chuti navíc i tóny přezrálých třešní. Nasládlé, šťavnaté a lehce pikantní víno.

Tentokrát kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z Rajhradského klášterního vinařství takto: Chardonnay 2015 - 9,1 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2015 - 9 b., Rulandské bílé 2017 - 8,9 b., Rulandské šedé 2017 a Svatovavřinecké 2011 - 8,8 b., Love 2018 rosé, Sv. Scholastika 2017 a Dornfelder 2016 - 8,7 b., Ryzlink vlašský 2017 a Ryzlink rýnský 2016 - 8,6 b., Mešní víno 2016 - 8,5 b., Veltlínské červené rané 2017 a Neronet 2015 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý