Ochutnávka vín "Vybraná bulharská vína" (Georgi Ivančev - dovozce)

Ochutnávka "Další špičková vína z Bulharska" dne 26.09.2018

Bulharské série s krásnými novinkami

Další série vybraných bulharských vín, která k nám dováží Georgi Ivančev, pokračovala ve znamení mnoha novinek. A opět nás příjemně potěšila.

Ve Viničním altánu pravidelný host Georgi Ivančev vybral tentokrát deset vín ze čtyř vinařství - Chateau Copsa, Katarzyna Estate, Yamantiev's Villa Armira a Bessa Valley. Celkem tři bílá a sedm červených vín.

První dvě vína byla z vinařství Chateau Copsa. Nejprve Zeyla 2017 z odrůdy Karlovo Misket. Víno s vůní nazrálého světlého ovoce (zvláště hrušky) v jemném minerálním závoji. V chuti bohatě ovocné, zakulacené a šťavnaté s poměrně delší dochutí. Možná mu chyběla větší svěžest.

Následovalo víno Zeyla Sauvignon Blanc 2017 s vůní, která se postupně otevírala. Nejprve byly zřetelnější tóny nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů, ke konci se objevily vzdálené tóny černého bezu. V chuti identické, pikantní, poměrně elegantní a šťavnaté, ale trochu mi chyběly sauvignonové tóny ze všech hlavních stylů této odrůdy.

Mnohem více mi chutnalo cuvée Mezzek 2017 z odrůd Sauvignon Blanc a Pinot Gris z vinařství Katarzyna Estate. Suché víno s vůní hodně nazrálého světlého ovoce (citrusy, angrešt), a se vzdálenou minerální stopou. V chuti plnější, převaha světlých peckovin, šťavnaté s jemnou pecičkou a lehounkým dotykem černého bezu.

Také první červené bylo ze stejného vinařství - Mezzek Mavrud 2017 s poměrně vysokým alkoholem (14,5 %), ale slušně zakomponovaným v těle vína. Ve vůni džemovité tmavé ovoce s nádechem čokolády. Také v chuti byla kombinace džemovitého tmavého ovoce a jemné čokolády v poměrně plné, lehounce pikantní chuti s jemnými tříslovinami. Takový „dámský” Mavrud.

Následující tři vína byla z vinařství Yamantiev's Villa Armira. Nejprve Villa Armira Reserve Merlot 2016. Příjemná vůně vyzrálých třešní a višní v džemovitém provedení s dotykem jemné kůže a lesních plodů. V chuti velmi uhlazená kombinace tmavých peckovin a lesní směsi, lehce džemovitá a jemnými a sládnoucími tříslovinami.

O malinko více mi chutnal Villa Armira Reserve Cabernet Sauvignon 2015 s výraznější vůní po džemovitém tmavém ovoci. Chuť plnější, opět džem, a také jemná čokoláda. Tělo uhlazené a decentně pikantní.

A ještě o trochu víc jsem si pochutnal na Villa Armira Reserve Syrah 2015. Ve vůni tmavá lesní směs a jemné živočišné tóny (kůže). Také v pikantní chuti převládala kombinace tmavých lesních plodů s dotykem kůže. Víno s velmi pěkným poměrem cena/výkon.

Změnili jsme vinařství - dvě vína z Bessa Valley. Cabernet by Enira (Cabernet Sauvignon) 2016 nabídl ve vůni džem z tmavého ovoce. Také v chuti, kde se přidala ještě jemná čokoláda. Měkce pikantní víno s trošku delším závěrem.

Těšil jsem se na mé oblíbené víno Petit Enira Merlot, tentokrát mladší z ročníku 2015. Pěkné víno, ale předchozí ročníky mi chutnaly víc. Ve vůni džemovité tmavé ovoce se stopou lesních plodů. V chuti identické, trochu více pikantní, ale s malinko trpkým závěrem. Snad ležením v láhvi získá větší eleganci a uhlazenost.

A na závěr to nejlepší - La Bella 2016, cuvée z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah a Malbec. Víno z vinařství Katarzyna Estate mělo sice výrazný alkohol (14,5 %), ale celkem dobře zakomponovaný v těle bohatého cuvée. Ve přitažlivé vůni džemovité lesní plody. V uhlazené chuti opět lesní směs, lehounce džemovitá s delikátními tóny čokolády. Merlot a Malbec zrály v bariku, Cabernet Sauvignon a Syrah v nerezu. Výborné víno s pěknou perspektivou. A přímo ideální tečka za tradičně pohodovým večerem s atraktivními víny.

Početně téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil bulharská vína takto: La Bella – 9,2 bodu (z 10 možných), Cabernet by Enira – 9 b., Petit Enira – 8,8 b., Villa Armira Cabernet Sauvignon a Villa Armira Syrah – 8,8 b., Mezzek Mavrud a Villa Armira Merlot – 8,7 b., Mezzek Sauvignon Blanc & Pinot Gris – 8,5 b., Zeyla Karlovo Misket – 8,4 b. a Zeyla Savignon Blanc – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý