Ochutnávka vín Vinařství Drmola (Bavory)

Ochutnávka Vinařství Jaroslav Drmola (Bavory) dne 15.08.2018

Vinné polibky Slávka Drmoly

Proti loňsku to rozhodně byla nejenže organizačně nekomplikovaná, ale pokud jde o zbytkový cukr také zřetelně umírněnější prezentace vín mého přítele z Bavor na Pálavě, vinaře Slávka Drmoly. Moc jsem si pochutnal.

Tentokrát jsme měli možnost (opět v téměř tropickém počasí) ochutnat jedenáct výborných vín z ročníků 2015 až 2017. Naprostá většina vín byla suchá a polosuchá, což plně vyhovovalo mému vinnému patru.

Veselý vinný večer zahájil Sauvignon 2017 v pozdním sběru s vůní světlých peckovin, jemně minerálních. Chuť rovněž ovocně-minerální, šťavnatá a lehce zakulacená. Sauvignon na delší pití, který bude do roka v ideální kondici.

Opět zřetelně suché bylo následující Rulandské šedé 2017 v pozdním sběru. Vůně ovocná (nazrálé jižní plody), lehounce medová. V chuti světlé peckoviny (přezrálé broskve) s jemným náznakem karamelu a s lehounkou grepovou hořčinkou v koncovce. Víno kvasilo v dubovém sudu.

Polosuché bylo Cuvée Terezka 2017 v pozdním sběru z odrůd Rulandské šedé, Tramín a Müller-Thurgau. Ve vůni kombinace světlého ovoce a květin s náznakem citrusů, jemně kořenitá. V téměř identické, nasládlé chuti se stopou po kompotu bylo víno lehounce kořenité a měkce pikantní.

Kabinetní Muškát moravský 2017 měl oproti cuvée nižší zbytkový cukr, kyselinu i alkohol. Působil však nasládleji. Vůně lehce kořenitá s tóny světlého ovoce a květin v jemném citrusovém závoji. Chuť ovocně-květinová, nasládlá, zakulacená a poměrně pikantní. Zřetelné byly tóny mandarinky.

Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů bylo polosuché s trošku nižší kyselinou (5,6 g/l) a pěknou vůní jižního ovoce (ananas, citrusy) a jemných minerálů. V chuti sušené a medové světlé ovoce, včetně citrusů, tělo plné a zakulacené. Mazlivě pitelné víno.

Pálava 2017 v pozdním sběru byla možná překvapivě suchá s vyšším alkoholem (13 %). Vůně ovocně-květinová, spíše jemnější a lehce minerální. V chuti identická se zřetelným minerálním „štychem“ a delším závěrem. Pálava klidně i na delší pití.

Krásný, i když trošku sladší, byl Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru. Polosladké víno, které se pocitově blížilo spíše polosuchému. Ve vůni hodně nazrálé a lehce medové světlé ovoce, a to v bohatém minerálním kabátku. V plné a nasládlé chuti byl „vlašák“ z Pálavy prakticky identický. Jemně pikantní víno s delší koncovkou.

Hibernal nepatří mezi mé nejoblíbenější odrůdy, nicméně Slávkův byl velmi zdařilý. Víno z ročníku 2017 ve výběru z hroznů bylo polosladké, a mělo výraznější, ale ne až protivnou vůni, jakou někdy hibernaly mívají. Cítil jsem vyzrálé citrusy (grep), černý rybíz a jemné minerály. V chuti zřetelně nasládlé, ale šťavnaté a pikantní. Převládaly přezrálé citrusy, a bohatý byl i černý rybíz. K jídlu bych si ho nevybral, ale nevadily by mi dvě sklenky jen tak.

Dvojici červených vín odstartovalo Svatovavřinecké 2016 v pozdním sběru. Velmi vydařený „vavřinec“ s vůní lehce kořenitého tmavého ovoce. Stejně tak ve vyzrálejší chuti, v níž kromě koření byla ještě zřetelná jemná stopa dubového sudu. V závěru bylo víno lehounce pikantní.

Osobně mi o malinko více chutnalo Zweigeltrebe 2016 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny se stopou džemu a povidel. V uhlazenějším a lehounce pikantním těle bylo víno téměř identické. Krásný „cvajgl“ i na delší pití.

A na úplný závěr další vinný polibek na dobrou noc, v tomto případě hodně sladký „vlašák“. Ledové víno z Ryzlinku vlašského 2016 mělo pěkných 283 g/l zbytkového cukru, ale také nezanedbatelnou kyselinu (8,3 g/l). A rovněž velmi nízký alkohol, takříkajíc pro řidiče (7 %). Krásná vůně sušeného ovoce, medu a ořechů. Stejně tak v bohatě sladké, ale také krásně pikantní chuti, u které navíc potěšil opravdu dlouhý závěr.

Závěrečné přechutnávání bylo jen logickým vyústěním velmi vstřícného vinného večera. Kvalitu vín jednoznačně potvrdilo.

Stále ještě početně oslabený prázdninový „vrcholový tým” hodnotil vína Slávka Drmoly takto: Ryzlink vlašský 2017 - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2016, ledové víno - 9 b., Hibernal 2017 - 8,9 b., Rulandské šedé 2017 a Pálava 2017 - 8,8 b., Rulandské šedé 2017, Svatovavřinecké 2016 a Zweigeltrebe 20126 - 8,7 b., Sauvignon 2017, Cuvée Terezka 2017 a Muškát moravský 2017 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý