Ochutnávka vín Vinařství Na Špičáku (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Na Špičáku Jan Kachyňa (Velké Bílovice) dne 31.07.2018

Vyrovnané partie ze Špičáku

Šéf velkobílovického vinařství Na Špičáku Jan Kachyňa nás po roce opět potěšil, a to i v pokračujícím tropickém vedru. Představil nám dvanáct vín, z nichž mnohá opravdu osvěžila.

Ochutnali jsme devět bílých, jedno růžové a dvě červená. Vína především z ročníku 2017, ale také tři „”šestnáctky" a jedno vyzrálejší ze sklizně 2015.

Velmi pěkně jsme se zavínili Veltlínským zeleným 2017, polosuchým kabinetním vínem s ovocnou, jemně minerální vůní. Také v ovocné a malinko nasládlé chuti byly zřetelné lehké minerální tóny. Víno bylo lehčí, ale šťavnaté a pikantní.

Velmi příjemný byl suchý Děvín 2017, kabinetní víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,4 g/l). Vstřícná ovocně-květinová vůně s tóny mandarinky a pomeranče. V lehčí a svěží chuti převládaly jemně kořenité citrusy (mandarinka, pomeranč). Příjemné víno, klidně i na delší letní pití.

Sauvignon 2017 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni lehce minerální peckoviny s převahou bělomasé broskve. Chuť ovocně-minerální, šťavnatá a pikantní. Na můj vkus byla aromatika málo vstřícná, spíše „tvrdší”.

Naopak vstřícnější bylo kabinetní Sylvánské zelené 2017, lehounce polosladké víno s ovocně-minerální vůní. V identické chuti bylo víno malinko zakulacené, měkce pikantní s decentním „cukříčkem” v koncovce.

Suchý Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru měl vyšší zbytkový cukr (7,1 g/l). Ve vůni převládaly světlé peckoviny, které nechyběly také v pikantní a šťavnaté chuti. Ještě mladý „rýňák”, který potřebuje slehnout a zakulatit se. Tak asi za dva roky...

Frankovka rosé 2017 byla lehce polosladká. Kabinetní „růžovka” voněla po jahodách a lesních plodech. V chuti jen malinko nasládlá, ovocná a pikantní. V závěru se mi zdála trošku kratší.

Polosladký Solaris 2017 ve výběru z hroznů voněl po přezrálých hruškách a sušeném světlém ovoci. Sušené ovoce převládalo také v lehce nasládlé, jemně kořenité nasládlé chuti.

O malinko více mi chutnal Tramín červený 2017 v pozdním sběru, polosladké víno s ovocně-květinovou, tradiční „tramínovou” vůní. Pociťově působilo víno maximálně jako polosuché. Bylo jemně kořenité a měkce pikantní.

Na stejnou úroveň bych zařadil Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,4 g/l - 5,7 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, lehounce minerální s jemnou medovou stopou. V chuti přezrálé světlé ovoce, lehce zakulacené s dotykem medu a květin. Měkce pikantní víno i na delší pití.

Asi nejlepším vínem večera byl pro mne Tramín červený 2016, barrique. Suché zemské víno s vyšším alkoholem (14 %), které zrálo rok ve dvouletém bariku z francouzského dubu (medium). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce s nádechem medu, karamelu a květin. Chuť medově ovocná příjemně suchá, ale zakulacená s jemnou kořenitou stopou. Překvapivé víno, které má v sobě jistou noblesu.

Solidní byla obě červená vína. Zemské Zweigeltrebe 2015 bylo ve vůni ovocně-kořenité s jemnou stopou džemu. Chuť ovocná, lehce kořenitá a měkce pikantní. Ještě bych mu dal nějaký ten rok v láhvi.

Závěrečný jakostní Dornfelder 2016 nabídl ve vůni vyzrálou tmavou lesní směs s lehkým vanilkovým závojem. V chuti tmavé ovoce, především vyzrálé lesní plody. Nechyběla stopa vanilky v uhlazeném a měkce pikantním těle. Část vína zrála v bariku z amerického dubu.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” ocenil vína rodiny Kachyňů takto: Děvín 2017, Rulandské šedé a Dornfelder 2016 - 8,7 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené 2017, Sylvánské zelené 2017, Ryzlink rýnský 2017, Tramín červený 2017, pozdní sběr, Tramín červený 2016, zemské a Zweigeltrebe 2015 - 8,6 b., Sauvignon 2017 a Frankovka rosé 2017 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý